Başarılı Kurulum Samsung RV511-S04TR OSX Yosemite 10.10.1

Merhabalar bugün Samsung RV511-S04TR model dizüstü bilgisayarıma Yosemite 10.10.1 kurmuş bulunmaktayım. İlk defa mac kurma girişimde bulunduğumdan biraz uğraştım, benim gibi ilk kez deneyecek arkadaşlara elimden geldiğince detaylıca anlatacağım. İlk önce sistem özelliklerinden bahsedecek olursam:

• İşlemci: Intel Core i5 480M
  • İşlemci Hızı: 2,66 GHz, 3 MB Turbo Boots ile 2,93 GHz
  • Grafik Kartı: NVIDIA GeForce 315M 1024MB
  • Bellek: 8 GB DDR3
  • Wi-Fi Kartı: Qualcomm Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter (orjinalinden farklı wi-fi kartı takılıdır)
  • Ses Kartı: Realtek ALC269

İlk başta Niresh's Yosemite with AMD & Intel ISO & USB sitesinden Yosemite_10.10.1_DMG.zip isimli dosyayı indiriyorum.

Bu içindeki torrent dosyasını uTorrent adlı torrent programı ile indiriyorum.

Ardından bu dosyayı USB flashdiske yazabilmek için TransMac adlı programı TransMac Windows software to open Mac HFS+ Disk and DMG files and convert DMG to ISO sitesinden indiriyorum.

TransMac ile USB Flashdiske Yazma İşlemi:

Programı çalıştırdıktan sonra gelen ekranın sol kısmından kurulum hazırlanacak USB flashdiske sağ tıklayarak "Format Disk for Mac" seçeneğini seçiyoruz. Gelen uyarıya "Yes" diyerek geçiyoruz ve Volume Name kısmına istersek bir etiket ismi verip (ben dokunmadım hiç) "OK" diyoruz.

İşlem bittikten sonra ekranın sol kısımdan aynı USB flashdiske tekrar sağ tıklayarak "Restore with Disk Image" seçeneğini seçiyoruz. Gelen uyarıya "Yes" diyerek geçiyoruz ve üç noktalı butona basarak uTorrent ile indirmiş olduğumuz Yosemite-Zone.dmg dosyasını bulup seçiyoruz, ardından "OK" diyoruz.

Bu işlem de bittikten sonra tekrar "OK" diyip programı kapatıyoruz. Ardından bilgisayarı tamamen kapatıyoruz.

BIOS Ayarları:

Bilgisayar kapalı durumda iken ben laptop içindeki Windows 10 yüklü HDD'mi söküp yerine elimde fazladan bulunan boş HDD'mi taktım.

Bilgisayarı kurulum için hazırladığımız USB flashdisk takılı durumda iken bilgisayarı çalıştırıyoruz ve ekranda Samsung logosu var iken hemen F2 tuşuna basıp BIOS ekranını açıyoruz.

Üst sekmeden sağ-sol tuşları ile Advanced kısmına giderek bu sekme içerisindeki "UEFI Boot Support" seçeneğine gelip ENTER tuşuna basarak "Enabled" seçeneğini seçiyoruz.

Aynı şekilde "AHCI Mode Control" seçeneğini "Manual" yapıp, bunu yaptıktan sonra yeni gelecek "Set AHCI Mode" seçeneğini "Enabled" olarak ayarlıyoruz.

Bu işlemlerden sonra F10 tuşu ile kaydedip devam ediyoruz.

Yosemite Kurulum:

NOT: Bu kısımda bluetooth klavye uyarısı gelebiliyor, geldiği zaman BOŞLUK (SPACEBAR) tuşuna bir kere basmanız yeterli. Bastığınız anda o uyarı gidecektir.

Yine Samsung logosu varken ESC tuşuna basıyoruz ve takılı USB flashdiskimizi seçip ENTER tuşuna basıyoruz.

Gelen DOS ekranında "Yosemite Zone" yazan seçeneği seçerek tekrar ENTER tuşuna basıyoruz ve önyükleme başlıyor.

Önyükleme bittikten sonra işletim sisteminin dilini seçiyoruz, Sürdür (Continue) diyip bu adımı geçiyoruz, sözleşmeyi kabul ediyoruz.

Üst sekmelerde Araçlar (Utilities) sekmesi içinden Disk İzlenceleri seçeneğine tıklıyoruz. Gelen pencerenin sol kısmından yükleyeceğimiz HDD'yi seçiyoruz ve sağdaki sekmelerden "Sil (Erase)" yazan sekmeye tıklıyoruz. Biçim (Format) kısmından "MAC OS Genişletilmiş (Günlüklü)" ("MAC OS Extended (Journaled)") seçeneğini seçip Ad (Name) yazan yere isterseniz HDD etiketini girin (ben "MAC" yazdım) ardından sağdaki Sil (Erase) butonuna basın. Gelen uyarıya tekrar Sil (Erase) diyin. Böylece HDD'mizi MAC formatına uygun bir biçimde formatlamış olduk, işlem bittikten sonra bu pencereyi sol köşedeki kırmızı çember içindeki çarpıdan kapatabiliriz.

Şimdi HDD'mizi seçerek Sürdür (Continue) butonuna tıklıyoruz ve kurulum başlıyor.

Kurulum bittikten sonra Yeniden Başlat (Restart) butonuna tıklıyoruz.

İlk Açılış:

NOT: USB flashdiski ben hala çıkarmadım ne olur ne olmaz diye, bence sizde çıkarmayın işlemler tamamlanıncaya kadar.

Burası benim sorun yaşadığım kısım, sebebi ise PC yeniden başlatıldıktan sonra BIOS ayarlarının her seferinde varsayılan ayarlara geri dönmesi. Bu sebeple bilgisayar açılırken Samsung logosu varken F2'ye basıp BIOS ekranını açıp yukarıdaki BIOS işlemlerini tekrar yapıyorum, ardından F10 ile kaydedip devam ediyorum.

Bu sefer gelen DOS ekranında az önce HDD'mize verdiğimiz ismi seçiyoruz, USB flashdiski seçmiyoruz.

Artık MAC işletim sistemi başlatılmaya hazırlanıyor. Bu yüklemenin ardından ülke, klavye (ben Türkçe QWERTY PC seçeneğini seçtim) ve bağlantı ayarlarını yapıyoruz. Benim Wi-Fi kartımı tanımadığından ben bu seçeneğe "Bilgisayarım İnternet'e bağlanmıyor" seçeneğini seçtim. Gelen aktarma ekranında da "Şuan hiçbir şey aktarma" seçeneğini seçtim. Sözleşmeyi kabul ediyoruz, Tam ad girip, şifre ayarlıyoruz, tanı ve kullanım bilgilerini ayarlıyoruz.

Bu işlemden sonra MAC işletim sistemi tamamen açılıyor, fakat arkada diğer araçların kurulumu devam ediyor. Zaten işlemler bitene kadar bilgisayarınızı kapatmayın diye bildirimler gelicektir. O bildirimler bitene kadar PC'yi kapatmıyoruz.

Ekran Resmi 2017-03-10 09.05.18.jpg

Arkadaşlar elimden geldiğince detaylıca anlatmaya çalıştım, umarım beğenirsiniz. Ayrıca anakart üzerindeki Wi-Fi kartım uyumsuz olduğundan dolayı ethernet girişinden sorunsuz internete bağlanabiliyorum. Ayrıca Tp-link TL-WN725N usb wi-fi adaptörü sorunsuz çalışıyor, internetten 30-40tl aralığında bir fiyata rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca bu videonun bana çok yardımı dokundu bu işlemlerde, gayet sade ve basit yapılmış. (Yasak mı bilmiyorum, eğer yasak ise kaldırabilirim)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

App Store ve iCloud Sorunu Çözümü:

Arkadaşlar kurulumunu yaptığım MAC OS X işletim sistemini biraz daha kurcalama şansım oldu. App Store'a giremediğimi farkettim. ve bunu yaptığım araştırmalar sonucunda şu şekilde çözdüm.

Adımlar:

Öncelikle EFIStudio linkinden EFIStudio adlı programı indiriyoruz.

İndirdiğimiz program içindeki EFIStudio 1.1'i çalıştırıyoruz, select device kısmından "Ethernet" seçeneğini seçip Add Device butonuna basıyoruz.

Karşımıza bir editör açılacak, açılan editörün altında uzunca bir kod yazıyor, onu kopyalayın veya bir yere kaydedin çünkü lazım olacak.

Finder ile işletim sisteminizin kurulu olduğu HDD'nin içindeki Extra klasörü içindeki org.chameleon.Boot.plist dosyasını çift tıkayarak açın.

Açılan editörün içindeki <dict> tagı içerisinde en alt satıra <key>device-properties</key> ekleyin ve onun altına da <string> EPIStudio ile açtığınız editördeki kopyaladığınız uzun kod </string> kod satırını ekleyin. Ardından kaydedip editörü kapatın.

Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın, bilgisayar açıldıktan sonra artık App Store ve iCloud uygulamalarına giriş yapabileceksiniz.

Bu çözümü şu videodan yararlanarak çözdüm, görsel anlatım için buraya yüklüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

App Store Üzerinden Yosemite Güncellemesi Sonrasında Takılma (Açılmama) Sorunu Çözümü:

Arkadaşlar işletim sistemini App Store üzerinden 10.10.1 den 10.10.5 versiyonuna yükseltmek istedim fakat güncelleme sonrasında bilgisayar yeniden başladıktan sonra dönen cursor ekranında takıldı. Verbose modunda açarak incelediğimde bir sürü Sandbox "deny mach-lookup com.apple..." hataları aldımı ve bilgisayarın bu döngüden çıkamadığını gördüm. Yaptığım araştırmalar sonucunda bu sorunu da çözmüş ve yazılım güncellemesini tamamlamış bulunmaktayım. Şimdi size çözümü adımlarıyla aktarayım.

Adımlar:

Bilgisayar takıldıktan sonra bu ekranda yapabileceğimiz hiçbir şey yok o yüzden kapatma tuşuna basılı tutarak bilgisayarı kapatıyoruz ve yeniden başlatıyoruz.

Bilgisayar açıldıktan sonra Clover Boot ekranı gelicek, burada normalde işletim sistemimizi seçerek ENTER tuşuna basarız ama bu sefer SPACEBAR (Boşluk) tuşuna basıyoruz. Açılan menüden Verbose Mode ve Single User seçeneklerinin yanına tik koyuyoruz (kutucuğu dolduruyoruz) ve bu şekilde başlatıyoruz.

Başlar başlamaz terminal ekranı gelicek ve terminale sırasıyla aşağıdaki kodlar girilecek.
Kod:
mount -uw /
sudo sed -i.bak 's/1.2/1.3/g' /usr/standalone/bootcaches.plist
sudo sed -i.bak 's/lzss/lzvn/g' /usr/standalone/bootcaches.plist
sudo touch /System/Library/Extensions/ && sudo kextcache -u /
sudo kextcache -system-prelinked-kernel
reboot

Bu kodları doğru bir şekilde girdikten sonra sistem yeniden başlayacak ve biz normal bir şekilde sisteminizi Clover Boot ekranında işletim sistemimizi seçerek ENTER tuşuna basacağız, yani normal açılım yapacağız.

Eğer kodlar doğru girilmiş ise sistem normal bir şekilde açılacaktır. Bu sorunun çözümünde Fix Sandbox Deny Mach-Lookup Error on OSX Yosemite 10.10.3 linkini kullandım.

Ekran Resmi 2017-03-14 20.40.29.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı