Samsung S20’nin 100X zoom olayı

Bence herkes adına konuşma. Sporcular var, doğa tutkunları var, fotoğrafçılar var. Bu gruplar için bu özellik mükemmel. Ben şahsen çok beğendim. Bu kafayla 3310'dan bir adım öteye gidemezdik onu da söyleyeyim teknoloji böyle gelişir.
Haklısın, bu değerlerin yükselmesi Optik zoom değerinin yükselmesine vesile olur. Eğer hobi değilse o kalitede fotoğraf çekmek zevk işi tabii.

Haklısın, bu değerlerin yükselmesi Optik zoom değerinin yükselmesine vesile olur. Eğer hobi değilse o kalitede fotoğraf çekmek zevk işi tabii.
Fotoğraf makineleri cep telefonu kadar mobil değil. Fotoğrafçılık derken manzara fotoğrafçılığından savaş, haber muhabirlerine kadar çok geniş bir yelpaze var.

Artık, şu an için telefon piyasasının bir yenilik ya da geliştireceği fazla bir etkeni kalmadı mı?

En iyi geliştirmeler yeni yeni başlıyor. Gelecekte 16 GB RAM koymakla değil, 3GB RAM ile 10 arkaplan işi yapabilmeyle övünecekler. Yazılım gelişecek, 4000 mAh 3 gün gidecek, tek kamera ile çekilen görüntünün arkaplanı değiştirilip yapay zekayla tekrar tasarlanacak.

RAM yerine Türkçe olması için
REB yazmıştım fakat büyük harf sistemini kullanmak istedim garanti olsun diye, o da REB'i reb yaptı. Ben SSD yerine katı hal sürücüsü yazan biriyim, az daha uyarı alıyordum. Bundan sonra Türkçe'yi olabildiğince az kullanacağım. Ecnebi dilinin özel isimlerini yazacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
100x zoom olayından ziyade Samsung'un bunu 100x diye pazarlamaya çalışması saçmalık. Hayır yine yapsın o kadar zoom da bari 100x zoomum var diye üzerine bastıra bastıra söyleme. Şaka gibi bir de telefonun üzerine "100x Space Zoom" yazmışlar. Teknoloji ile az çok arası olan herkes onun o kadar iyi zoom yapamayacağını zaten bilir. Ki zaten 30x'ten sonra bozulmaya başlıyor.

Telefonun özellikleri güzel ancak pazarlama yöntemi saçmalık. Tasarımı da kötü. O kadar ki Apple'dan tasarımcı transfer etmişler gibi bir tasarım yapmışlar. İlk defa S serisinden bir telefonu bu kadar beğenmedim tasarım olarak. :/

Ha bir de sen o zoomun tamamını dijital zoom sanıyorsun galiba ama öyle değil. O zoomun 10x'i optik zoom. Bu da şu an piyasada olan telefonlar içinde S20U'yu bu konuda birinci yapıyor.

Son düzenleme:
Mesela Mi Mix'te ahize hoparlörü yerine kemikten ses iletimi kullanmışlardı, diğer özellikler o kadar iyiydi ki ona sıra bile gelmemişti. Burada ise kendi koyduğumuz Bixby'yi kaldırdık diye övünen bir firma var. Diğer özellikler de sıradan amiral gemisi özellikleri olduğu için övünebilcekleri tek şeyi göz önünde tutmak istemişler. S4 bile daha yenilikçiydi. Sensörle arama cevaplama gelmişti, Air Gesture.

Açıklama gereği duydum; Air Gesture ilk defa S4'te kullanılmadı. Kalemsiz ilk Air Gesture özelliği S4'le çıktı. Belki yıllardır bunları takip edenler vardır, Note 2'de de vardı bu özellik, sen yanlış bilgilendirme yapıyorsun demesinler.

Kısaca demek istediğim, Instagram’ın story kamerasını kullandıysanız fark etmişsinizdir. Onda da telefonun kendi kamerasına kıyasla neredeyse bitmeyecek bir zoom yapıyor. (Sanırım 50X-100x)
Instagram story kamerasındaki yakınlaştırma ile S20 Ultra modelinin zoom yapmasını aynı kalitede değerlendirmek nasıl bir kafa yapısı merak ettim, bu şeyleri yazarken insan kendi yazdığını sorgulamaz mı ya, bu iş bu kadar basit mi ya? Bu artık marka düşmanlığına giriyor.

Geçtiğimiz günlerde X100 özelliğiyle duyduğumuz Samsung S20’nin bu özelliğini alsa kullanacak var mı sorusunu sormaktan ziyade gerçekten bunun bir özellik olduğunu düşünenler var mı?
Nasıl ki P30 PRO modellerinde yakınlaştırma özelliği bir özellikse bu da öyle bir özelliktir. 100X çekmek için tripot kullanmak gerek, 100X çekmek o kadar basit değil. Herkes kullanır mı hayır, kimse 100X diye S20 serisi alayım falan da demez. Reklamlarda ön plana çıkarılan bir kamera özelliği sadece.

Yani, isterse Samsung şu an bir güncellemeyle S3 modeline dahi getirebileceği bu özelliği, şu an üstün bir yenilikmiş gibi piyasaya sürüyor.
Bu açıklama rezalet, skandal bir yorum olmuş. İş sadece yazılımla bitmiyor, şu saçma sapan tespitleri yapacağınıza bir araştırın ya, yeter artık. Buram buram cehalet akıyor bu yorumdan. Bu kadar mantık dışı yorumlar nereden aklınıza geliyor çok ilginç.

Bu özelliği koydu diye firmalara yüklenmenin bir anlamı yok, kimse bu yakınlaştırma var diye de doğrudan bu tür telefonları tercih etmez. 100X olduğunda kalite çok düşüyor, bazı kişilerin işine yarayacaktır bu zoom, bazıları da hiç kullanmayacak. Kullanıcıya göre değişen bir durum. Kamera olarak rakiplerinden arkasına düştüm mü istersen 200X yakınlaştırma yap bir anlam ifade etmez.

P40 serisi, Iphone 12, Google Pixel 5 serisi, Huawei Mate serisi gibi modellerin kamera tarafında Samsung'u geçeceği kanaatindeyim. Bu modeller S20 serisinden sonra tanıtılacağı için büyük ihtimal Samsung'u geçmek için her şeyi yaparlar. 2 yıldır fotoğraflarda Huawei ve ülkeye gelmeyen Pixel serisi Samsung amiral gemilerini fotoğraf konusunda geçmişti. Geçen sene 11 serisiyle beraber bu işe Iphone'da dahil oldu, en iyi arka kamera deneyimi Iphone cihazlara geçti, video kısmında bir numara artık Apple.

Note serisi uzun Note 5 modelinden itibaren S serisiyle aynı kamera ve aynı yonga setleri kullanılarak tanıtılıyor, bu da Samsung'un kamera konusunda rakiplerinin gerisinde kalmasında baş etken. Note serisini diğer modellere cevap verecek şekilde S serisinde ayırmalı. Mesela Mate serisi ve P serisi cihazlar arasında bu fark var, Huawei'nin en iyi serisi Mate serisi. Samsung için çıkıp diyemiyoruz en iyi serisi Note modelleridir, eskiden böyleydi, Note 5 modelinden beri böyle bir şey yok artık.

Instagram story kamerasındaki yakınlaştırma ile S20 Ultra modelinin zoom yapmasını aynı kalitede değerlendirmek nasıl bir kafa yapısı merak ettim, bu şeyleri yazarken insan kendi yazdığını sorgulamaz mı ya, bu iş bu kadar basit mi ya? Bu artık marka düşmanlığına giriyor.

Nasıl ki P30 PRO modellerinde yakınlaştırma özelliği bir özellikse bu da öyle bir özelliktir. 100X çekmek için tripot kullanmak gerek, 100X çekmek o kadar basit değil. Herkes kullanır mı hayır, kimse 100X diye S20 serisi alayım falan da demez. Reklamlarda ön plana çıkarılan bir kamera özelliği sadece.

Bu açıklama rezalet, skandal bir yorum olmuş. İş sadece yazılımla bitmiyor, şu saçma sapan tespitleri yapacağınıza bir araştırın ya, yeter artık. Buram buram cehalet akıyor bu yorumdan. Bu kadar mantık dışı yorumlar nereden aklınıza geliyor çok ilginç.

Bu özelliği koydu diye firmalara yüklenmenin bir anlamı yok, kimse bu yakınlaştırma var diye de doğrudan bu tür telefonları tercih etmez. 100X olduğunda kalite çok düşüyor, bazı kişilerin işine yarayacaktır bu zoom, bazıları da hiç kullanmayacak. Kullanıcıya göre değişen bir durum. Kamera olarak rakiplerinden arkasına düştüm mü istersen 200X yakınlaştırma yap bir anlam ifade etmez.

P40 serisi, iPhone 12, Google Pixel 5 serisi, Huawei Mate serisi gibi modellerin kamera tarafında Samsung'u geçeceği kanaatindeyim. Bu modeller S20 serisinden sonra tanıtılacağı için büyük ihtimal Samsung'u geçmek için her şeyi yaparlar. 2 yıldır fotoğraflarda Huawei ve ülkeye gelmeyen Pixel serisi Samsung amiral gemilerini fotoğraf konusunda geçmişti. Geçen sene 11 serisiyle beraber bu işe IPhone'da dahil oldu, en iyi Ark'a kamera deneyimi iPhone cihazlara geçti, video kısmında bir numara artık Apple.

Note serisi uzun Note 5 modelinden itibaren S serisiyle aynı kamera ve aynı yonga setleri kullanılarak tanıtılıyor, bu da Samsung'un kamera konusunda rakiplerinin gerisinde kalmasında baş etken. Note serisini diğer modellere cevap verecek şekilde S serisinde ayırmalı. Mesela Mate serisi ve P serisi cihazlar arasında bu fark var, Huawei'nin en iyi serisi Mate serisi. Samsung için çıkıp diyemiyoruz en iyi serisi Note modelleridir, eskiden böyleydi, Note 5 modelinden beri böyle bir şey yok artık.

Neden bu kadar içerlendiniz hocam? Anlayamadım. Marka düşmanlığını nereden çıkardınız Allah aşkına? Instagram kamerasıyla aynı kalitede olduğunu tam olarak nerede söyledim? Bunun daha çok yazılımsal destek olduğunu düşünerek, buna örnek için Instagram'ı belirttim. Yani 100X'in dijital olduğundan ve bu oranın yazılımın nereye kadar destek vermesiyle oluştuğundan yola çıktım. Hepsi bir düşünceden ibaret. S3 olayına mantık dışı falan demişsiniz, ama sanırım daha çok siz anlamak istediğinize göre okumuşsunuz. Cehalet söz konusuysa bende buradan buram buram fanboyluk kokusu alıyorum. Bakın, kalite söz konusu etmeden, yaptığı zoom oranından isterse bu yakınlaştırmayı her kameranın yapabileceğinden bahsettim. Daha iyi ya da kötü yapar siz daha iyi bilirsiniz, hiç süphem yok. :)

100x zoom olayından ziyade Samsung'un bunu 100x diye pazarlamaya çalışması saçmalık. Hayır yine yapsın o kadar zoom da bari 100x zoomum var diye üzerine bastıra bastıra söyleme. Şaka gibi bir de telefonun üzerine "100x Space Zoom" yazmışlar. Teknoloji ile az çok arası olan herkes onun o kadar iyi zoom yapamayacağını zaten bilir. Ki zaten 30x'ten sonra bozulmaya başlıyor.

Telefonun özellikleri güzel ancak pazarlama yöntemi saçmalık. Tasarımı da kötü. O kadar ki Apple'dan tasarımcı transfer etmişler gibi bir tasarım yapmışlar. İlk defa S serisinden bir telefonu bu kadar beğenmedim tasarım olarak. :/

Ha bir de sen o zoomun tamamını dijital zoom sanıyorsun galiba ama öyle değil. O zoomun 10x'i optik zoom. Bu da şu an piyasada olan telefonlar içinde S20U'yu bu konuda birinci yapıyor.
Hayır tabikii, optik zoomdan haberdarım. Zaten parantezde (optik zoom olmadığı takdirde) diye belirttim. Ama telefonun üzerinde bu özelliğinin yazdığını şuan sizden öğrendim. Bu kadarını beklememiştim, ama sırf “aa 100x zoom mu?” Diye, kullanıcıların dikkatini çekeceğini biliyor Samsung. buda bir pazarlama anlayışı tabiki. Üzücü bir durum varki, eğer bu mevzuyu böyle yoldan sen açarsan, Samsung fanboyu olduğu halde “kimse 100x diye almaz zaten” diyen eleman, muhabbeti senden önce açarsa, “Kanka, 100x zoom falan yapıyor, dehşet ya..” diye, övgülere başlar. :)

Son düzenleme:
Instagram kamerasıyla aynı kalitede olduğunu tam olarak nerede söyledim?
İnstagram örneği niye veriyorsun ikisi aynı şey mi Allah aşkına? İçerlediğim falan yok saçma örnekler veriyorsun.

Bunun daha çok yazılımsal destek olduğunu düşünerek, buna örnek için Instagram'ı belirttim
İnstagram zoomu ile bu zoom aynı kalitede değil. Adı üzerinde dijital zoom yazılımla olacak ne ile olacak başka, optik değil sonuç olarak bu.

Yani 100X'in dijital olduğundan ve bu oranın yazılımın nereye kadar destek vermesiyle oluştuğundan yola çıktım. Hepsi bir düşünceden ibaret. S3 olayına mantık dışı falan demişsiniz, ama sanırım daha çok siz anlamak istediğinize göre okumuşsunuz.
Yazılımla alakalı tek bir şey değil bu. Sensör, kullanılan yonga faktörü de var işin içinde. S3 örneği mantık dışı, skandal bir örnek.

Cehalet söz konusuysa bende buradan buram buram fanboyluk kokusu alıyorum.
Yaptığın yorumlardan cehalet fışkırıyor, bu net ortada. Ben hiç kimsenin fanı değilim sitede beni tanıyan tanıyor. Ben sadece gerçekleri söylerim. Hiçbir marka benim malım değil, zerre umrumda da değil. Ben fanboy olsaydım eğer son kısımda o kamera değerlendirmelerini yapamazdım, Huawei, Google ve Iphone kameraları hakkında dediklerimi kastediyorum. Aynı durumda Apple olsaydı senin sesin çıkmazdı.

kalite söz konusu etmeden, yaptığı zoom oranından isterse bu yakınlaştırmayı her kameranın yapabileceğinden bahsettim.
Kalite olmasa zoom özelliğin ne anlamı o zaman. Her yonga, her sensör aynı derecede kaliteli zoom yapamaz.

Kameranın altına 100X ibaresi olmasında sakınca yok, ha 100X Zoom yazmışsın ha 108 MP yazmışsın fark etmez. Bunlar pazarlama stratejisi, göz boyama sadece. Bu ibareyi görenler vay be 108 MP desinler diye yani. Sadece Samsung'ta yok, diğer Huawei ve Xiaomi modellerinde bu ibareler var.

İnstagram örneği niye veriyorsun ikisi aynı şey mi Allah aşkına? İçerlediğim falan yok saçma örnekler veriyorsun.

İnstagram zoomu ile bu zoom aynı kalitede değil. Adı üzerinde dijital zoom yazılımla olacak ne ile olacak başka, optik değil sonuç olarak bu.

Yazılımla alakalı tek bir şey değil bu. Sensör, kullanılan yonga faktörü de var işin içinde. S3 örneği mantık dışı, skandal bir örnek.

Yaptığın yorumlardan cehalet fışkırıyor, bu net ortada. Ben hiç kimsenin fanı değilim sitede beni tanıyan tanıyor. Ben sadece gerçekleri söylerim. Hiçbir marka benim malım değil, zerre umrumda da değil. Ben fanboy olsaydım eğer son kısımda o kamera değerlendirmelerini yapamazdım, Huawei, Google ve Iphone kameraları hakkında dediklerimi kastediyorum. Aynı durumda Apple olsaydı senin sesin çıkmazdı.

Kalite olmasa zoom özelliğin ne anlamı o zaman. Her yonga, her sensör aynı derecede kaliteli zoom yapamaz.

Kameranın altına 100X ibaresi olmasında sakınca yok, ha 100X Zoom yazmışsın ha 108 MP yazmışsın fark etmez. Bunlar pazarlama stratejisi, göz boyama sadece. Bu ibareyi görenler vay be 108 MP desinler diye yani. Sadece Samsung'ta yok, diğer Huawei ve Xiaomi modellerinde bu ibareler var.
Yorumlarım cehalet sana göre, ama en azından okuduğumu anlayacak kapasitedeyim.

Yazdıklarımı anlayamayacağını düşünerek, (ki yanılmamışım) altını çizdim; “Kaliteyi söz konusu etmiyorum.” dedim. Yakınlaştırma oranına verilen izinden bahsettim. Hala gelip burada, Instagramla aynı kalite değil, yok sensör yok yonga falan diyorsun. Sanırım bir yerden “yonga” duymuşsun, bahsedip duruyorsun, anlayamadım. Komik. 😄

Neyse, anlaşamadık galiba ama sen haklısın, hatta bir gün dslr makine alırsam ilk sana danışmak isterim, hangi sensör ve yonga olsun diye, ne diyeyim. :) Teşekkürler aydınlattığın için.

Sanırım bir yerden “yonga” duymuşsun, bahsedip duruyorsun, anlayamadım.
Senden mi öğreneceğim neyin ne olduğunu isterse S3'e 100X zoom getirir diyen birisin seni kim ciddiye alsın.

Yonga ve sensörlerden senin gibi kişiler anlamaz zaten. Senin duymaman, bilmemen normal. Konuyu da gereksiz yere uzatma.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı