Samsung S23 FE Exynos 2200 vs S23 FE Snapdragon 8 Gen 1

Sebebini başka bir Technopat forumunda hız aşırtma olarak duydum, ısınma veya başka bir sıkıntı yapar mıydı Snapdragon?
Bir de şöyle bir karşılaştırma var, indirme hızı dışında Exynos önde diyor.

Aralarında tek fark sizin de başka konudan gördüğünüz gibi. 8 gen 1 bir çekirdeği 200MHz arttırılmış hali. Ben yanlış bilmiyorsam genel olarak aynılar.

Aynı şekilde düşünüyordum fakat bunun doğrulanması içimi rahatlattı. Farkları neydi peki, Snapdragon olsa ne kaybeder veya ne kazanırdım?
Performansta günlük kullanıcının fark edeceği kadar fark yok ama Snapdragon GPU'da bir tık daha önde denebilir. Bataryada Snapdragon versiyon ile ortalama 1-1.30 saat arasında daha fazla ekran süresi alınabiliyor. Ayrıca Snapdragon versiyon daha keskin fotoğraflar verebilirken; Exynos versiyon daha iyi video kalitesine sahip. Ekran, hoparlör gibi konularda aynılar.

1711580988172.png1711581013667.png

Performansta günlük kullanıcının fark edeceği kadar fark yok ama Snapdragon GPU'da bir tık daha önde denebilir. Bataryada Snapdragon versiyon ile ortalama 1-1.30 saat arasında daha fazla ekran süresi alınabiliyor. Ayrıca Snapdragon versiyon daha keskin fotoğraflar verebilirken; Exynos versiyon daha iyi video kalitesine sahip. Ekran, hoparlör gibi konularda aynılar.

Eki Görüntüle 2152480Eki Görüntüle 2152481
Isınma var mı?

Isınma var mı?
Hocam eski telefonum Poco F4 GT'ydi ve snapdragon 8 gen 1 işlemci vardı. Telefonda liquid metal, bakır plakalar vs. vs. tam bir oyun canavarı telefondu ve bu soğutma sistemine rağmen cayır cayır yanıyordu telefon. Pubg mobile oynuyordum 90fps oyun oynamak için illaki bir soğutucu istiyordu yoksa 5dakika içinde alev topu oluyor telefon. LOL: Wild Rift'e giriyorum 120fps ye çekiyorum oyunu aynı şey. Snapdragon 8 Gen 1 lerde kronik ısınma problemi var.

Isınma var mı?
S23 FE'deki Exynos 2200 bildiğim kadarıyla S22'dekinin biraz daha geliştirilmiş 2. versiyon hali. Cihazda vapor-chamber da var. Günlük kullanıcı için ısınacağını sanmam. Youtube'daki oyun testi videolarında 10 dk'lık bir Genshin Impact oyununda 40°C civarında bir ısıya ulaştığını gördüm. Kabul edilebilir bir değer. Farklı bir kullanıcı yorumunda; "Cihazın web'de gezinme, instagram vb. gibi normal kullanımda 56°C'ye kadar ısındığı ve cihazın iade edildiği" belirtilmişti. Ancak cihaz henüz 2 günlükken bu durum yaşanmış. Bu cihazın kullanım alışkanlığının öğrenmesi ile bataryasının kendini ona göre kalibre etmesi için yeterli süre değil. Yani aşırı yüksek grafik isteyen oyunları uzun süreler oynamadıkça ısınma olmayacaktır. Bu benim yorumum. Cihazı kullanan biri kendi deneyimini aktarsa daha iyi olabilir.

Umarım bir gün bilgisayardaki gibi telefonlarda da ısınma sorununun ve bu değişkenliğin önüne geçilir 🙂

S23 FE'deki Exynos 2200 bildiğim kadarıyla S22'dekinin biraz daha geliştirilmiş 2. versiyon hali. Cihazda Vapor-chamber da var. Günlük kullanıcı için ısınacağını sanmam. YouTube'daki oyun testi videolarında 10 Dk'lık bir Genshin Impact oyununda 40°C civarında bir ısıya ulaştığını gördüm. Kabul edilebilir bir değer. Farklı bir kullanıcı yorumunda; "Cihazın Web'de gezinme, Instagram vb. gibi normal kullanımda 56°C'ye kadar ısındığı ve cihazın iade edildiği" belirtilmişti. Ancak cihaz henüz 2 günlükken bu durum yaşanmış. Bu cihazın kullanım alışkanlığının öğrenmesi ile bataryasının kendini ona göre kalibre etmesi için yeterli süre değil. Yani aşırı yüksek grafik isteyen oyunları uzun süreler oynamadıkça ısınma olmayacaktır. Bu benim yorumum. Cihazı kullanan biri kendi deneyimini aktarsa daha iyi olabilir.

Günlük kullanıcıyım oyunla işim yok bazı kullanıcılar ısınmadan şikayetçiyken bazıları da ısınma yok diyor garip bir durum.

Hocam eski telefonum Poco F4 GT'ydi ve snapdragon 8 gen 1 işlemci vardı. Telefonda liquid metal, bakır plakalar vs. vs. tam bir oyun canavarı telefondu ve bu soğutma sistemine rağmen cayır cayır yanıyordu telefon. Pubg mobile oynuyordum 90fps oyun oynamak için illaki bir soğutucu istiyordu yoksa 5dakika içinde alev topu oluyor telefon. LOL: Wild Rift'e giriyorum 120fps ye çekiyorum oyunu aynı şey. Snapdragon 8 Gen 1 lerde kronik ısınma problemi var.
Exynos için sormuştum hocam zaten

Günlük kullanıcıyım oyunla işim yok bazı kullanıcılar ısınmadan şikayetçiyken bazıları da ısınma yok diyor garip bir durum.

Exynos için sormuştum hocam zaten
Peki sizce bu durum iade edilen veya benzeri durumlarla geri gönderilen telefonlardaki bir kullanım hatası veya üretim hatası mıdır?

Geri
Yukarı