Samsung S7 Edge VoLTE açma özelliği yok

Daha fazla  
Selamlar,
Mobil operatör olarak Türk Telekom kullanıyorum. Geçen hafta faturasızdan faturalıya geçiş yaptım. Bugün Türk Telekom'dan "VoLTE servisi açılmıştır" diye bir mesaj geldi. Mesajın ekran görüntüsü:
1.jpg

İnternetten bu özelliği nasıl açacağımı araştırdım. Ayarlardan "Bağlantılar" seçeneğine gidiliyor. Oradan da "Mobil ağlar" seçeneğine gidiliyor. Açılan ekranda VoLTE açma/kapama ayarı var. Ama benim telefonumda yok.
Ekran görüntüsü:
2.jpg

Daha önce Wi-Fi aramayla ilgili bir konu açmıştım. Forumda bir arkadaş Türk Telekom'un Wi-Fi arama hizmetinde S7 Edge'i desteklemediğini söylemişti. İlgili konuyu okumak isteyenler buraya bakabilir: Çözüldü: Samsung S7 Edge Wi-Fi araması özelliği yok

Aklıma o konu geldi. Bunun üzerine "Türk Telekom VoLTE servisinde S7 Edge'i desteklemiyor mu acaba" diye düşünerek Türk Telekom'un sitesindeki HD+ Görüşme (VoLTE) ve WiFi Arama (VoWiFi) ekranından kendi cihazımı kontrol ettim. Wi-Fi aramayı desteklemiyor ama VoLTE servisini destekliyor.
Ekran görüntüsü:
Screenshot_3.png

Telefonu kapatıp açtım ama yine o ayar gelmedi. VoLTE ayarını nasıl açabilirim?

Şunu da belirtmeliyim ki: Bu telefon bana 4 yıl önce Almanya'daki bir komşudan hediye geldi. Biliyorsunuz yurt dışından gelen telefonlarda IMEI problemi yaşanıyor. Ben de tanıdık bir telefoncuya gidip IMEI çaktırdım. Telefon şu an rootlu. Ondan dolayı VoLTE ayarı çıkmıyor olabilir mi?

Konuyu açtıktan birkaç dakika sonra gelen edit: @NickChicken hocam önceki konuda bana yardımcı olmuştunuz. Bu konuda da bir bilginiz veya çözüm öneriniz varsa almak isterim.

Son düzenleme:
Şebeke modunu 4G yapıp denediniz mi?

Şebeke modunu 4G yapıp denediniz mi?
Şebeke modunda yalnızca 4G seçeneği yok hocam. Bu şekilde 4G/3G/2G seçeneği var:
WhatsApp Görsel 2023-08-21 saat 14.20.27.jpg

Selamlar,
Mobil operatör olarak Türk Telekom kullanıyorum. Geçen hafta faturasızdan faturalıya geçiş yaptım. Bugün Türk Telekom'dan "VoLTE servisi açılmıştır" diye bir mesaj geldi. Mesajın ekran görüntüsü:

İnternetten bu özelliği nasıl açacağımı araştırdım. Ayarlardan "Bağlantılar" seçeneğine gidiliyor. Oradan da "Mobil ağlar" seçeneğine gidiliyor. Açılan ekranda VoLTE açma/kapama ayarı var. Ama benim telefonumda yok.
Ekran görüntüsü:

Daha önce Wi-Fi aramayla ilgili bir konu açmıştım. Forumda bir arkadaş Türk Telekom'un Wi-Fi arama hizmetinde S7 Edge'i desteklemediğini söylemişti. İlgili konuyu okumak isteyenler buraya bakabilir: Çözüldü: Samsung S7 Edge Wi-Fi araması özelliği yok

Aklıma o konu geldi. Bunun üzerine "Türk Telekom VoLTE servisinde S7 Edge'i desteklemiyor mu acaba" diye düşünerek Türk Telekom'un sitesindeki HD+ Görüşme (VoLTE) ve WiFi Arama (VoWiFi) ekranından kendi cihazımı kontrol ettim. Wi-Fi aramayı desteklemiyor ama VoLTE servisini destekliyor.
Ekran görüntüsü:

Telefonu kapatıp açtım ama yine o ayar gelmedi. VoLTE ayarını nasıl açabilirim?

Şunu da belirtmeliyim ki: Bu telefon bana 4 yıl önce Almanya'daki bir komşudan hediye geldi. Biliyorsunuz yurt dışından gelen telefonlarda IMEI problemi yaşanıyor. Ben de tanıdık bir telefoncuya gidip IMEI çaktırdım. Telefon şu an rootlu. Ondan dolayı VoLTE ayarı çıkmıyor olabilir mi?

Konuyu açtıktan birkaç dakika sonra gelen edit: @NickChicken hocam önceki konuda bana yardımcı olmuştunuz. Bu konuda da bir bilginiz veya çözüm öneriniz varsa almak isterim.
@Micro$oft @Umut Nas hocalarım siz geçen yıl bana başka bir konuda bayağı yardımcı olmuştunuz. Sizlerin bir çözüm önerisi var mı?

Son düzenleme:

Geç yanıt için üzgünüm. Onca bildirimin arasından gördüm. :D
Almanya ROM'u ile alakası olduğunu düşünüyorum çünkü S7 Edge VoLTE'yi destekliyor. Peki normal arama yaparken HD ses kalitesi veriyor mu?

Geç yanıt için üzgünüm. Onca bildirimin arasından gördüm. :D
Almanya ROM'u ile alakası olduğunu düşünüyorum çünkü S7 Edge VoLTE'yi destekliyor. Peki normal arama yaparken HD ses kalitesi veriyor mu?
Normal aramada ses normal hocam ya. Öyle pek bir HD'lik durum yok gibi sanki. Ama HD'yi deneyimlemediğim için net bir kıyaslama yapamıyorum.

Telefonun cscsi Türkiye mi, eğer değilse SamFw tool indirip cscsini Türkiye yap gelir.
Hocam CSC koduna nasıl ulaşacağımı araştırdım. Forumda bu konuda anlatılmış. Ama ben "Yazılım Bilgileri" ekranına girdiğimde "Servis Sağlayıcı Yazılım Sürümü" şeklinde bir bilgi çıkmıyor karşıma. Yine internetten farklı kaynaklardan araştırdığımda telefonu rootlamak suretiyle farklı CSC kodları atılabiliyormuş. Ama benim telefonumu rootlamak ayrı bir dert. Geçen yaz birkaç kez rootladım da hard reset atınca modem ayarları gidiyor. O modem ayarları da boxlarla falan yükleniyormuş sanırım, net bir bilgim yok da. O bahsettiğim tanıdık telefoncu kaç kez ücretsiz halletti işimi. Artık adama karşı yüzüm kalmadı yani. Bir VoLTE için telefonu yine bozacağım, sonra da adama gidip "hocam şunun modem ayarlarını bir halleder misin" diyeceğim tekrardan. Bu kez kesin parasıyla yapar zaten de dediğim gibi benim gidip parasıyla da olsa yaptıracak yüzüm kalmadı artık. 😅

Bu arada yukarıda linkini verdiğim konudaki bir mesajdan hareketle telefon durumunu da kontrol ettim. Cihaz durumu "Resmi" değil "Özel" olarak görünüyor. Bu bilgiyi de (ne işe yarayacaksa artık) vermiş olayım.

Teşekkür ederim herkese. Sanırım bu telefonda VoLTE servisini kullanamayacağım. Olsun böyle de işime yarıyor neticede. Zaten benim için çok elzem değil. Türk Telekom öyle bir SMS atmasa benim aklımda bile yoktu hiç.

Edit: Sırf merakımdan CSC kodunu öğrenmek için DevCheck uygulamasını indirip kontrol ettim. CSC kodu DBT yani Almanya olarak görünüyor:
WhatsApp Görsel 2023-08-24 saat 10.20.48.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı