Samsung SSD Arıza Durumunda Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

feneresevdalı

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: AMD Ryzen 5 4650G
GPU: RX Vega 7
RAM: 2x8 Goodram 3600 MHz CL 18
SSD: Kingston A2000 500 GB M.2 NVME
PSU: FSP Hyper K 500w 800+
Elimde 1 senelik 860 Evo 250 GB SSD var. 480 GB Seagate Q1 SSD'ye yükseltme yaptım, hemen ardından Samsung'u da HDD Caddy'e yerleştirip sıfırlamak istedim. Bilgisayar harddiskli bir bilgisayardan çok daha uzun bir sürede açıldı. Şüphelendim ve 2-3 farklı programın ardından Samsung'un kendi Magician yazılımı ile hız testi yaptım. SSD beni servise yolla diye bağırıyordu :) Hız testi sonuçları ektedir. Ürünü 1 sene önce aldım 9.5 TBW yazması bulunuyor ve ÷97 sağlığı bulunuyor. Servis sürecini nasıl başlatmalıyım? Sürecin devamında elde edeceğim sonuç ne olur?

u48NiW.jpg

Yarın samsung.com.tr sayfası üzerinden canlı destek hattına bağlanın. Ordaki yetkili kişiler sizi yönlendirecektir.

Yarın samsung.com.tr sayfası üzerinden canlı destek hattına bağlanın. Ordaki yetkili kişiler sizi yönlendirecektir.
SSD ile ilgilenen canlı destek birimi yok :)

Ürüne nasıl bir 0'lama yaptığını anlamadım. Bazı yazılımlar var, ürünün firmware dosyalarını silebiliyor. Samsung'un kendi yazılımından yapabiliyorsan firmware güncellemesini yap. Sorunun yazılımsal olabilir. Samsung disklerin bozulduğunu hiç görmedim daha. Kendin düşürüp zedelediysen veya sıvı teması yaptıysan ondan olabilir.

Haklısınız yoktur. Samsung Türkiye'nin markayı düzgün bir şekilde temsil ettiğini düşünmüyorum.
Verdiğim fiyat farkına acıyorum. 100₺ fazla olsun Samsung olsun demiştim halbuki :)

Ürüne nasıl bir 0'lama yaptığını anlamadım. Bazı yazılımlar var, ürünün firmware dosyalarını silebiliyor. Samsung'un kendi yazılımından yapabiliyorsan firmware güncellemesini yap. Sorunun yazılımsal olabilir. Samsung disklerin bozulduğunu hiç görmedim daha. Kendin düşürüp zedelediysen veya sıvı teması yaptıysan ondan olabilir.
Ürünü sıfırlamadım. Ürünün firmwaresi güncel. Sadece Windows üzerinden biçimlendirme yaptım. Zaten ilginç olan da yazma hızı normal iken okuma hızının anormal olması.
@269184 Samsung SSD'yi de insanlar yapmadı mı? Bozulamaz mı normal bir şekilde.

@feneresevdalı Caddy sıkıntılı olabilir mi acaba?
Aynı Caddy ile harddisk test ettim. Onun hızı gayet normal. Ayrıca dikkat ederseniz yazma hızı da normal. Hadi normalden bir nebze düşük hız verir anlarım ama 500 kat daha düşük bir hız vermesi anormal.

Geri
Yukarı