Samsung Tab S9 FE vs Tab S9

Mateo

Femtopat
Merhaba. Temelde film, maç izlemek ve YouTube kullanmak için bir tablet alacağım. Bunun dışında PDF görüntülemek ve ara sıra not almak, nadiren de laptop yanında 2. ekran yapmak, Cloud Gaming ile oyun oynamak istiyorum.

16" Huawei Matebook bilgisayarım var, zaman zaman bunun yerine günlük işlerde ve seyahatlerde yanıma almak, daha uzun pil ömründen yararlanmak istiyorum, her şekilde şu mousepadli klavyesini alacağım. DeX modu da epey kullanışlı gözüküyor bunun için.

Yani genelde tablet incelemelerinde "benchmark" olarak görülen çizim, video edit, Photoshop vs. gibi kullanımım yok, mobil oyun da oynamıyorum.

S9 FE modellerinin donanımları bu kullanım için yeterli midir, fiyat farkını verip S9 mu almalıyım? İlk kez tablet alacağım için hangi boyutun daha uygun olduğuna karar veremedim, sonrasında bunu belirleyip Plus modelleri ile aralarında seçim yapacağım.

Alacaksanız ve bütçeniz varsa S9 daha iyidir, FE'nin çok eksikleri var, ekranı 90 hz, ram 6, ekran bildiğim kadarıyla tft, işlemcisi idare eder.
Hocam S9 FE Plus modeli 8 GB RAM ile satılıyor sanırım, RAM'den ötürü onu baz alırsam bu cihazla 11" S9 modeli arasında 5000 TL (Plus model klavyeleri 1500 TL daha pahalı, bu farkla 3500TL), S9 Plus modeli ile arasında 9000 TL civarı bir fark var. Bu paraya anladığım kadarıyla daha iyi işlemci gücü, 120Hz-AMOLED ekran, güncelleme desteği, daha iyi hoparlör farkı var. Plus modeller arasındaki 9000 TL farka benim kullanımım için değmeyebilir ama 11" model boyut olarak yeterli gelirse 3500 TL farkla almak daha mantıklı gibi.

Hiç tablet kullanmadım, teknoloji mağazasında incelemek evdeki kullanıma referans olur mu bilmiyorum ama daha yakından bakıp karar vereceğim. Cihazları incelediğimde ekran kalitesi FE modellerde sıkıntılı gözükmedi bana, boyut olarak da Plus model daha işlevsel olur gibi geliyor.

Hocam S9 FE Plus modeli 8 GB RAM ile satılıyor sanırım, RAM'den ötürü onu baz alırsam bu cihazla 11" S9 modeli arasında 5000 TL (Plus model klavyeleri 1500 TL daha pahalı, bu farkla 3500TL), S9 Plus modeli ile arasında 9000 TL civarı bir fark var. Bu paraya anladığım kadarıyla daha iyi işlemci gücü, 120Hz-AMOLED ekran, güncelleme desteği, daha iyi hoparlör farkı var. Plus modeller arasındaki 9000 TL farka benim kullanımım için değmeyebilir ama 11" model boyut olarak yeterli gelirse 3500 TL farkla almak daha mantıklı gibi.

Hiç tablet kullanmadım, teknoloji mağazasında incelemek evdeki kullanıma referans olur mu bilmiyorum ama daha yakından bakıp karar vereceğim. Cihazları incelediğimde ekran kalitesi FE modellerde sıkıntılı gözükmedi bana, boyut olarak da Plus model daha işlevsel olur gibi geliyor.
Düz S9 daha mantıklı olur, o kadar da büyük ekran gerekli değil. 120hz, amoled ekran gerçekten çok fark ettirir.

Bahsettiğiniz multimedya tüketimi ve diğerleri S9 FE Plus modelinin rahat rahat yapabileceği şeyler. En azından Tab S9'a performans için çıkmanın bir gerekliliği yok, daha önemli olan S9'un 120 Hz AMOLED ekranını kullanmadan da S9 FE Plus'ın ekranından rahatsız olmanız mümkün değil.

Tabletin boyutuna karar vermek kullanımı direkt etkileyeceği için daha önemli. Yazdığınız laptop yerine kullanımda Plus modelleri öneririm. Boyut alışkanlık meselesi. Masada 11" cihazların ufak kalması ihtimali -hele ki o touchpadli kılıfla DeX kullanımında- elde 11" daha ergonomik olsa da 12.4" alırsanız alışma ihtimalinizden daha yüksek. Özellikle de 16" laptop kullandığınız için de söylüyorum. Bir parantezde S9 FE'nin başka bir ekrana görüntü aktaramadığını söyleyeyim S9 ile yaparsınız, S7 FE bunu yapabiliyordu ama bu cihazla yapamazsınız. Ev kullanımını bilgisayar da varken etkilemez diye düşünüyorum.

Sonuç olarak bu şartlarda S9 FE Plus fazlasıyla yeterli olabilir. S-Pen Pro kalem ve özelliklerine ihtiyaç yoksa, oyun veya yüksek işlem gücü gerektiren bir kullanım yoksa S9+ için 10 bin lira civarı fiyat farkı vermek de mantıklı değil. İlk kez tablet alacaksanız tablet deneyimini de bilmeden amiral cihazlara laptopunuz kadar para vermek yerine F/P tarafında kalmanızı ve bir sonraki seçiminizi ona göre yapmanızı tavsiye ederim. Kişisel deneyimim o yönde oldu benim. Apple ve Huawei cihazları da artı eksileriyle değerlendirmenizi öneririm bakmadıysanız.

Bahsettiğiniz multimedya tüketimi ve diğerleri S9 FE Plus modelinin rahat rahat yapabileceği şeyler. En azından Tab S9'a performans için çıkmanın bir gerekliliği yok, daha önemli olan S9'un 120 Hz AMOLED ekranını kullanmadan da S9 FE Plus'ın ekranından rahatsız olmanız mümkün değil.

Tabletin boyutuna karar vermek kullanımı direkt etkileyeceği için daha önemli. Yazdığınız laptop yerine kullanımda Plus modelleri öneririm. Boyut alışkanlık meselesi. Masada 11" cihazların ufak kalması ihtimali -hele ki o touchpadli kılıfla DeX kullanımında- elde 11" daha ergonomik olsa da 12.4" alırsanız alışma ihtimalinizden daha yüksek. Özellikle de 16" laptop kullandığınız için de söylüyorum. Bir parantezde S9 FE'nin başka bir ekrana görüntü aktaramadığını söyleyeyim S9 ile yaparsınız, S7 FE bunu yapabiliyordu ama bu cihazla yapamazsınız. Ev kullanımını bilgisayar da varken etkilemez diye düşünüyorum.

Sonuç olarak bu şartlarda S9 FE Plus fazlasıyla yeterli olabilir. S-Pen Pro kalem ve özelliklerine ihtiyaç yoksa, oyun veya yüksek işlem gücü gerektiren bir kullanım yoksa S9+ için 10 bin lira civarı fiyat farkı vermek de mantıklı değil. İlk kez tablet alacaksanız tablet deneyimini de bilmeden amiral cihazlara laptopunuz kadar para vermek yerine F/P tarafında kalmanızı ve bir sonraki seçiminizi ona göre yapmanızı tavsiye ederim. Kişisel deneyimim o yönde oldu benim. Apple ve Huawei cihazları da artı eksileriyle değerlendirmenizi öneririm bakmadıysanız.
Detaylı yanıtınız için teşekkürler hocam. Cihazları yakından inceledim ve ekran konusunda S9 FE Plus'ın ekranı da handikaplı gelmedi bana. Yaklaşık 2.5 senedir Galaxy A52 kullanıyorum bundan dolayı 90 Hz normal geldi, ekranın Amoled olmaması ise sorunlu gözükmedi. Performans olarak da sanırım bu tabletin donanımı A52'den biraz daha iyi, telefonu daha yoğun şekilde sorunsuz kullandığım için bu da yeterli olacak gibi. Touchpadli klavye kılıflı bir S9 gördüm, 11" olması o formda standta gerçekten küçüktü DeX'i de açınca. 16" laptop nedeniyle de olabilir. Ama elime aldığımda da Plus model büyük geldi, belki alışmaya bağlıdır dediğiniz gibi. S9/Plus/Ultra incelemelerinde de Plus'ın ideal olabileceğini belirtenler çok. Huawei cihazlara Google servisleri nedeniyle sıcak değilim çünkü drive, gmail, youtube hepsini hassas veriler dahil kullanıyorum. Apple cihazları da maliyet ve ekosistemde olmadığım için istemiyorum. S9 FE Plus'a ikna olsam da biraz daha araştırıp S9 Plus arasında tercih yapacağım.

Detaylı yanıtınız için teşekkürler hocam. Cihazları yakından inceledim ve ekran konusunda S9 FE Plus'ın ekranı da handikaplı gelmedi bana. Yaklaşık 2.5 senedir Galaxy A52 kullanıyorum bundan dolayı 90 Hz normal geldi, ekranın AMOLED olmaması ise sorunlu gözükmedi. Performans olarak da sanırım bu tabletin donanımı A52'den biraz daha iyi, telefonu daha yoğun şekilde sorunsuz kullandığım için bu da yeterli olacak gibi. Touchpadli klavye kılıflı bir S9 gördüm, 11" olması o formda standta gerçekten küçüktü DeX'i de açınca. 16" laptop nedeniyle de olabilir. Ama elime aldığımda da Plus model büyük geldi, belki alışmaya bağlıdır dediğiniz gibi. S9/Plus/Ultra incelemelerinde de Plus'ın ideal olabileceğini belirtenler çok. Huawei cihazlara Google servisleri nedeniyle sıcak değilim çünkü Drive, Gmail, YouTube hepsini hassas veriler dahil kullanıyorum. Apple cihazları da maliyet ve ekosistemde olmadığım için istemiyorum. S9 FE Plus'a ikna olsam da biraz daha araştırıp S9 Plus arasında tercih yapacağım.

Hocam araştırma sonucunda ne almaya karar verdiniz acaba? Şu an tam olarak bu çıkmazdayım.

Geri
Yukarı