Samsung Galaxy Tab S9 FE vs Tab S9 FE+

_Joker_06

Hectopat
Daha fazla  
Samsung öğrenci indirimi ile Tab S9 FE 9600 TL, Tab S9 FE+ 12500 TL oluyor. Ekran boyutu ve artı 2 GB RAM dışında FE+ modelinin bir fazlası yok. Arada kaldım 2 GB RAM ve daha büyük ekrana aradaki fiyat farkı verilir mi? Okulda kullanacağım hangisini önerirsiniz?
Not: Apple düşünmüyorum.

2 GB RAM epey önemli ama ekran boyutuna karar vermek daha önemli. Plus'ın boyutu sorun değilse onu almanızı öneririm. Akademik kullanımda mutlaka işinize yarar, onun dışındaki elde kullanımda sıkça oyun vs. oynayacaksanız dikkatli tercih yapın.

Çok arafta bırakıyorlar ancak 6 GB ram yeter hocam. Windows değil bu, Ram noktasında daha yeteri kadar kullanarak kendini ayarlıyor sistem. 4 GB ramli Tab S7 FE bile yeterli geliyordu.

Daha büyük ekran da her zaman avataj değil, yeteri kadar olmalı ve kesinlikle 12.4 inch abartıya kaçıyor bir tablet için. Özellikle oyun oynamayacaksanız güzel de oyun için kesin ve kesin 12.4 inch almayın, parmakla oyun oynanmaz. Eğer klavye ve mouse ile laptop gibi kullanacaksanız da tam tersi küçük gelebilir bence. Ancak okula vs. götürecekseniz tam tersi daha küçük ekran işinizi daha iyi görür taşıma açısından. Şunun da altını çizmek lazım: "Diğerine göre küçük ekran". Yoksa 10.9'da çok küçük sayılmaz.

Son düzenleme:
Çok arafta bırakıyorlar ancak 6 GB ram yeter hocam. Windows değil bu, Ram noktasında daha yeteri kadar kullanarak kendini ayarlıyor sistem. 4 GB ramli Tab S7 FE bile yeterli geliyordu.

Daha büyük ekran da her zaman avataj değil, yeteri kadar olmalı ve kesinlikle 12.4 inch abartıya kaçıyor bir tablet için. Özellikle oyun oynamayacaksanız güzel de oyun için kesin ve kesin 12.4 inch almayın, parmakla oyun oynanmaz. Eğer klavye ve mouse ile laptop gibi kullanacaksanız da tam tersi küçük gelebilir bence. Ancak okula vs. götürecekseniz tam tersi daha küçük ekran işinizi daha iyi görür taşıma açısından. Şunun da altını çizmek lazım: "Diğerine göre küçük ekran". Yoksa 10.9'da çok küçük sayılmaz.
Hocam yardımın için teşekkürler. Kafamda netleşti Tab S9 Fe alacağım inşaallah.

Burada belirtmek lazım ki S7 FE'nin 4GB RAM kapasitesi kanayan yaraydı, ben 1 haftalık korkunç DeX deneyiminden sonra cihazı iade etmiştim. Oyun veya daha yoğun işlem gücü gerektiren işler yapanlardan bu feedbacki almama rağmen ben oynamayacağım için şans verip pişman olmuştum. YouTube videosu izlemek için yeterlidir ama multitasking gerektiren kullanımda 4GB RAM felaket tercih. Bugünün standartının altında kesinlikle.

S9 FE cihazların karşılaştırma videolarına da epey baktım, şahsi deneyimim olmasa da globalde bu videoların yorumlarında faydalı kullanıcı yorumları bulunuyor, standard model için çok sayıda "sluggy" yorumu da gördüm. RAM bu cihazlar için bir seviyeden sonra CPU işlem gücünden daha önemli. 6GB'a bugün için standart altı demek belki mümkün olmasa da uzun vadeli bir kullanım yapılacaksa 2 GB farkı önemli. Samsung'ta 3 yıl öncenin orta seviye telefonlarında dahi 8GB RAM var, son 2-3 yılda 8GB altı sadece S7 FE deneyip pişman oldum ama 6 GB RAM arafta bırakıyor dediğiniz gibi. Ekran boyutuna karar vermek daha önemli.

Hocam bende de telefon olarak S9 Plus var (Tablet de telefon da s9 serisi aynı cihazlar olarak algılanmasın) ama maksimum 6'dan 3.5 GB ram yiyor. Yani 8 GB altı kullandım ve pişmanım demek pek doğru olmaz. Tüm cihazlar aynı Android sürümü olmadığı veya o cihaza özel rom olduğu için ciddi farklılıklar gösteriyor. Daha düşük cihazlar için işletim sistemi de ona göre kırpıp daha ferah bir alan bırakıyor, özellikle 4 problemliyken 6'nın yeteceğini düşünüyorum ama evet çok arafta.

İzlediğim videolardan Tab S7 FE serisinin basit multitasking kapasitesinin oldukça yeterli olduğunu görmüştüm şahsen. Özelikle sadece Youtube-Samsung Notes-Netflix üçgeninde oldukça yeter diye düşünüyordum gördüğüm kadarıyla. Sonuçta bunları bile yapamayacaksa tablet satmanın da bir anlamı yok. Sıkıntınız net olarak ram'den miydi onu teyit etme şansınız var mı? @kravuzen

Zaten uzun kullanım deneyimini sunan 1 ton kanal var, alacak insanlar oralardan bakabilir.

Son düzenleme:
Hocam bende de telefon olarak S9 Plus var (Tablet de telefon da s9 serisi aynı cihazlar olarak algılanmasın) ama maksimum 6'dan 3.5 GB ram yiyor. Yani 8 GB altı kullandım ve pişmanım demek pek doğru olmaz. Tüm cihazlar aynı Android sürümü olmadığı veya o cihaza özel rom olduğu için ciddi farklılıklar gösteriyor. Daha düşük cihazlar için işletim sistemi de ona göre kırpıp daha ferah bir alan bırakıyor, özellikle 4 problemliyken 6'nın yeteceğini düşünüyorum ama evet çok arafta.

İzlediğim videolardan Tab S7 FE serisinin basit multitasking kapasitesinin oldukça yeterli olduğunu görmüştüm şahsen. Özelikle sadece Youtube-Samsung Notes-Netflix üçgeninde oldukça yeter diye düşünüyordum gördüğüm kadarıyla. Sonuçta bunları bile yapamayacaksa tablet satmanın da bir anlamı yok. Sıkıntınız net olarak ram'den miydi onu teyit etme şansınız var mı? @kravuzen

Zaten uzun kullanım deneyimini sunan 1 ton kanal var, alacak insanlar oralardan bakabilir.
Normal kullanımda tabii ki birkaç app arkada açık kullanırken aman aman bir rahatsızlık vermiyor, aynı şekilde split screen çift pencerede de sorun yoktu. Ama DeX modunda Notes, YouTube, Chrome açıkken ciddi takılma donmalar vardı, çoklu chrome sekmeleri kullanırken bellek yetersiz hatası da aldım uygulama çökmesi de yaşadım. Normal modda yoktu dediğim gibi. Ama ben cihazı 12.4" ekranı için, en fazla tarayıcı ve ofis programları, Notes uygulamasıyla akademik kullanımda bilgisayar alternatifi olarak dışarıda da kullanabilmek için almıştım, böyle bir kullanım için en büyük albenisi DeX modu olan bir tablet için hayal kırıklığıydı. İşlem gücü veya bellek gerektiren başka bir uygulama kullanmadığım için oyun vs. için durum nedir yorum yapamam ama performans özelinde. Sonrasında da bir süre S8 kullandım, ekran boyutu için yorum yaparsam da PDF okuma, not alma, DeX modu, çoklu pencere vs. tüm akademik kullanımlar için Plus boyutu çok daha ideal, multimedya tüketimi Plus daha keyifli olsa da 11" daha ergonomik ama alışkanlıkla çözülebilir, oyun içinse 11" çok daha idealdir muhtemelen.

Yeni konular

Geri
Yukarı