İnceleme Samsung UR55 28" IPS Monitör

Bu yazıda yaklaşık 6 aydır kullandığım bu güzelliğin özellikleri, artıları, eksileri ve dikkat gerektire yönlerini göreceksiniz.

ÖZELLİKLER

Tahmin edebileceğiniz üzere bu 28 inç monitörün en önemli özellikleri 4K ve IPS panel olması. Bunların yanında HDR10, FreeSync desteği de var. 4ms gecikme süresi olduğu da ekleyeyim. Ayrıca kavisli değil, dümdüz monitör.

Bu özelliklerden faydalanmak için uygun kablo ve portların olması lazım ve onlar da sunulmuş. 2 adet HDMI 2.0 ve 1 adet DisplayPort 1.2 noktası var. Neden HDMI 2.1 veya DP 1.4 üstü portlar koyulmamış diyecek olursanız, HDMI 2.0 ve DP 1.2 portları 4K 60Hz'i karşılayabiliyor. Tabii kötü veya çok uzun kablo kullanmadığınız sürece.
USB portunu görünce çok sevinmeyin çünkü o port sadece firmware update amaçlı.

Bir de Samsung'un eklediği MagicUpscale özelliği var. 4K olmayan içeriklere bakarken faydalı oluyor. Çok fark yaratan bir upscale teknolojisi de değil. Samsung'un bir uygulaması ile monitöre ikiye bölmek gibi işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Güç adaptörü harici. Bu adaptör gayet iyi tasarlanmış. Konumlandırması çok rahat. Başka bir ayak takmak isterseniz VESA 75 desteği var ama VESA konusunda çok önemli bir detay var, az sonra anlatacağım.

• Çözünürlük: 3,840 x 2,160
  • Parlaklık (Tipik): 300 cd/㎡
  • Statik Kontrast Oranı: 1,000:1
  • Yanıt Süresi: 4 ms
  • Yenileme Hızı: 60Hz
  • Panel Tipi: IPS
  • HDR: HDR10
  • İzleme Açısı (Y/D): 178° / 178°
  • Renk Desteği: 1 Milyar+
  • Renk Gamı (DCI Kapsamı): 0.9
  • Giriş/Çıkış: 2x HDMI 2.0 Giriş + 1x DisplayPort 1.2 Giriş + Kulaklıl Çıkışı + Servis USB Portu
  • Hoparlör: Yok
tr-ur55-lu28r550uqmxuf-detailblack-191938657.jpg

DİZAYN/KUTU İÇERİĞİ
Gayet sade ve hoş bir tasarımı var lakin çok büyük bir tasarım hatası var. Bu tasarım hatasına en son değineceğim.

Çerçeveleri fena değil ama ikili kullanımda biraz kalın geliyor. Önündeki fırçalı metal görünümlü plastik çok güzel bir görünüm katıyor. Yanında gelen standın montajı gayet kolay. Duvara montaj imkanı mevcut. Menülerde gezinmek için altında bir joystick mevcut.

Şimdi gelelim tasarım hatalarına. Aslında arkasındaki o yuvarlak kısım tüm problemlerin kaynağı. O yuvarlak yüzünden herhangi bir monitör standı kullanmak işkence haline geliyor ve portlara takılan kablolar zorlanıyor.

Monitörün VESA 75 desteklediğini söylemiştim. Yanında gelen haricinde bir monitör standına bağlayacak olursanız standı modifiye etmeniz gerekecek. Çünkü çoğu stand aynı anda VESA 75 ve 100 destekliyor. İşte standın VESA 100 için olan kısmı bu yuvarlak yere sığmıyor. Bu problemi aşmak için standı kesmek gibi çözümlere başvurmak gerekiyor. Ayrıca özellikle HDMI 1 portundaki kablo bu yuvarlak kısım sebebiyle zorlanıyor. Şu yuvarlak kısmın çapı daha fazla olsa ya da hiç olmasa böyle problemler olmayacaktı.

Kutusundan güzel bir stand, HDMI 2.0 kablo, adaptör, duvar montajında gerekebilecek parçalar çıkıyor.

DEĞERLENDİRME
Bu monitörü 6 aya yakın kullanıyorum ve bugün ikincisi elime ulaştı. Bundan önce 144Hz bir monitörüm vardı ama ben görüntü kalitesini performansa tercih ettiğimden ve çok hareketli oyunlar oynamadığımdan ve oyunlar zaten çok yüksek FPS alınan oyunlar olmadığından 4K 60Hz bir monitör almaya karar verdim. Ayrıca amatör fotoğrafçılık da yaptığım için IPS panel olması benim için önemliydi. Tekrar dünyaya gelsem tekrar alırım ki zaten ikincisini aldım. Peki kimler almalı?

Eğer Valorant, CS:GO gibi oyunlarla çok zaman geçiriyorsanız genel olarak 60Hz ve 4K bir monitör almayın zaten ama benim gibi yavaş akan oyunlar, simülasyonlar ve IPS panelin nimetlerinden faydalanan şeyler yapıyorsanız en uygun monitörlerden biri. Sorunuz olursa cevaplamaya çalışacağım.

Dosya Ekleri

• kqwp28om.png
    kqwp28om.png
    906,3 KB · Görüntüleme: 25
  • tr-ur55-lu28r550uqmxuf-detailblack-191938657.jpg
    tr-ur55-lu28r550uqmxuf-detailblack-191938657.jpg
    79,5 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı