Samsung V-NAND'in 3D NAND'den farkı nedir?

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Bu konuda Samsung'un 3D V-NAND yongalarından bahsedeceğim, ayrıca 3D NAND ile arasındaki "varsa" farkları açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle V-NAND'ın ne anlama geldiğini açıklayalım.
Açılımı "Vertical NAND" anlamına geliyor. Bu da dikey NAND gibi bir şey. Dikeyden kasıt dikey ve katmanlı bir yapıya sahip olması, aynı 3D NAND gibi.
Başlıksız-1.png

1615385085649.png

Farklı isminden dolayı bu V-NAND yongaları farklı bir şey sananlar oluyor, ama hayır. 3D V-NAND yongalar bildiğimiz 3D NAND yonga. V-NAND'ların 3D NAND yongalardan üstün olduğunu söyleyenler de var, ama böyle bir durum yok anlayacağınız. Samsung katmanlı bir yapıya sahip olduğu için Vertical, yani V-NAND adını vermiş.
1615389022039.png

Konu başlığındaki sorunun cevabına gelirsek, 3D NAND = Samsung 3D V-NAND diyebiliriz.
Tabii bu aralarında hiç fark olmadığı anlamına gelmiyor, sadece V-NAND'ın farklı bir teknoloji olmadığını, 3D NAND ile aynı prensipte olduğunu anlatmak istedim.

Belleğin üreticisi, katman sayısı, NAND tipi gibi etkenler var. Biri Micron marka 96 katmanlı olur, diğeri Samsung marka 128 katmanlı olur, gibi gibi. Samsung kendi belleklerini üretiyor, bunu da belirtmeden geçmemek lazım.
Neyse, ben en temel anlamda bu iki teknoloji arasında prensip açısından fark olmadığını belirtmeye çalıştım. Çünkü belirttiğim gibi, isminden dolayı V-NAND yongaları daha üst seviye bir teknolojiymiş gibi düşünenler oluyor. Bu yüzden böyle bir konu hazırlayıp bu soruya cevap vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olmuştur, merak ettiğiniz bir şey varsa sorabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer doğruysa bu telefon ekranlarının "fullview, infinity screen, geoscreen" gibi isimlerle kendi "markalarıyla" adlandırılması gibi bir olay. Aynı ekranı hepsi farklı tanıtıyor gibi.

Tabii eğer doğruysa.
Evet, doğru. Samsung'un farklı bir isimlendirmesi sadece.

Geri
Yukarı