Samsung'un orta seviye telefonlarına 3 Android güncellemesi vermesi

Revivmeooi

Hectopat
Evet Samsung artık A51 ve A71 ve üstü modellere 3 Android güncellemesi verecek. Herkesin aşırı övdüğü Redmi telefonlar ise sadece 1 Android güncellemesi alabiliyorlar. Bence yeni orta seviye telefon alacaklar Samsung A serisi modellere bakmalılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyatlarına göre güçlerini karşılaştıran, işlemci ve grafik kartı testleri yapan kanallar var. Redmi telefonlar fiyatlarına göre daha performanslı.

Herkesin övdüğü Redmi telefonlar Snapdragon olduklarından dolayı özelleştirilmiş yazılım geliştiriliyor rahatlıkla Samsung Exynos'lara geliştirilebiliyor mu? :)

Bende OnePlus 5T öveyim bari. :D Android 7 ile çıkmıştı, şuan Android 10 var. Ama şöyle bir sorun var. Bazı telefonlarda güncelleme performans kaybına sebep oluyor. 1-2 versiyon geriden gelmesi çok büyük bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Android 9'da kalsaydi da ben bu telefonu çok rahat kullanırdım.

Xioami'nin normal şartlarda alınası yanı pek yok zaten, eskiden F/p idi şimdi ise kendini Apple sanıyor... Tabii Mİ serisi güzeldir, özellikleri olsun vb. Tabii Mİ serisinin de fiyatını hak ettiğini düşünmüyorum ama Redmi direkt elenmesi gereken telefon modelleri arasında bana göre.
Tek artısı var ise o da Snapdragon'dur, Samsung ise Exynos işlemci kullanıyor. Eğer Samsung bizim ülkemizde de Snapdragon kullansaydı zaten Xioami pek tutmazdı, sonuçta benzer fiyata Samsung varken neden Xioami alalım değil mi? Ancak S10 Lite mesela, fiyatına göre bayağı iyi keza işlemcisi de 855. Samsung genel olarak Android tarafında en çok güncellemeyi sağlayan firma diyebiliriz.

A51'de Exynos 9611 var ve kötü bir işlemci. Çıkmasının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen halen Mali G72 MP3 kullanıyor. A71'i alana kadar da Redmi Note 9 Pro veya mi Note 10 Lite, mi 10 Lite 5G alırım. Yazılım desteği kesilincede Custom ROM kurar, rahatıma bakarım. Exynos işlemcilere ROM geliştirmiyorlar, ayrıca hantal One UI arayüzüde cabası.

A51'de Exynos 9611 var ve kötü bir işlemci. Çıkmasının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen halen Mali G72 MP3 kullanıyor. A71'i alana kadar da Redmi Note 9 Pro veya mi Note 10 Lite, mi 10 Lite 5G alırım. Yazılım desteği kesilincede Custom ROM kurar, rahatıma bakarım. Exynos işlemcilere ROM geliştirmiyorlar, ayrıca hantal One UI arayüzüde cabası.

Şahsen oyun oynayan birisi değilim yani performans benim için fazla önemli değil. Bu nedenle Samsung tercih ederdim.

Samsung Exynos'lara geliştirilebiliyor mu?
Geliştirilebiliyor. :) Artık GSI ve Treble destekli olarak geldiği için tüm cihazlara SOC ailesi fark etmeksizin soft-port yapılabiliyor. Asıl daha stabil ve performanslı olan hard-port için ise ipini koparan her önüne gelen yazılım geliştiremiyor. Bu hard-port konusunda Exynos işlemciler geliştiriciler için biraz daha zorlu bir platform sadece, o kadar.

Bu arada, o Qualcomm yada MTK işlemcili dediğiniz cihazların hepsinde Treble tabanlı GSI yazılım var. Yani bir sürü yazılım çıkıyor dediğiniz geliştiricilerin yaptıkları hiçbir şey yaptıkları yok. Aynı imaj dosyası A telefonunda da, B telefonunda da, C telefonunda da çalışıyor. Bir nevi Windows 10 kurulum imajı gibi düşünebilirsiniz.

Dipnot: Samsung fanı değilim ama Stok Android arayüzü ile Samsung arayüzünü karşılaştırabilmek için önce stok arayüzün Samsung ile aynı tamamen özelliklere sahip olması gerekli. Örnek olarak halen daha çoklu pencere konusunda kendisini geliştirememiş bir altyapıya sahip olan stok arayüz ile Samsung'un Android 2.3.6 zamanından beri sunduğu özellik. Samsung'un bunun gibi daha stok Android'de altyapısı olmayan daha birçok özelliği mevcut.

Geri
Yukarı