Samsung'un Smart TV'ler Kategorisindeki Liderliği

'Monitörler ve Görüntüleme Aygıtları' bölümünde Recep Baltaş tarafından 31 Ocak 2011 tarihinde başlatılan konu.

 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.917
  Beğenileri:
  42.528
  Yer:
  İstanbul
  Tüketici elektroniğinin lider ismi Samsung Electronics, televizyonlara yönelik dünyanın ilk uygulama mağazası olan Samsung Apps’ten 2 milyonuncu TV uygulamasının indirildiğini duyurdu. Bu dönüm noktası ile Samsung, Smart TV kategorisindeki liderliğini pekiştirmiş oldu. Samsung, 2 milyon uygulamaya Samsung Apps’in lansmanından yaklaşık bir sene sonra ulaştı ve indirilen uygulama sayısı Kasım 2010’da bir milyon iken, bugün iki milyona ulaştı. Samsung, Smart TV ürünlerini en son olarak, Ocak ayının başında Las Vegas’ta gerçekleştirilen Uluslararası Tüketici Elekronikleri Fuarı’nda sergiledi.

  Samsung Apps, kullanıcıların, kapsamlı bir dizi içerik ve hizmet sağlayıcısının sunduğu uygulamalardan dilediklerini doğrudan Smart TV’lerinden satın alıp indirmelerine olanak sağlıyor. Samsung Apps’te Smart TV’ler için tasarlanmış yaklaşık 380 uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların 259’u ücretsiz indirilebiliyor. Uygulama mağazası şu an dünya çapında 120 ülkede hizmet veriyor.

  Samsung Tüketici Elektroniği Direktörü Lemi Paksoy, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Samsung olarak uluslararası alanda bu başarının bu kadar kısa sürede elde edilmesi, Smart TV’ler için tasarlanan içerik ve uygulamaların ne kadar hızla yaygınlaştığını gösteriyor. Samsung’un bu kategorideki liderlik rolü de sonuç verdi ve tüketiciler için her zamankinden daha zengin ve entegre deneyimler sunmamıza olanak sağladı. Smart TV’lerdeki uygulamalara yönelik ilgi özellikle yılbaşı döneminde arttı. Samsung Apps’te Kasım ayında bir milyonuncu uygulama indirildiğinde, mağazanın açılmasından henüz 268 gün geçmişti. İki milyonuncu uygulama ise bu tarihten yalnızca 53 gün gibi kısa bir süre sonra indirildi. Türkiye’de de 2011 yılında Smart TV teknolojisinde sunacağımız yerel uygulamalarla kısa sürede büyük başarılar elde edeceğimize inanıyoruz” dedi.

  Samsung Apps’ten en sık indirilen uygulamalar arasında YouTube, Daily Motion, ESPN Next Level, AccuWeather, Google Maps ve Texas Holdem yer alıyor. Bu da Samsung’un sunduğu Smart TV’de eğlence deneyimine olan taleplerde spor, sinema ve oyun gibi popüler hobi alanlarının başı çektiğini gösteriyor. İndirilen uygulama sayısı bir milyona ulaştıktan sonra, tüketiciler her beş günde bir, ortalama yüz bin uygulama indirdiler.

  Smart TV’lerdeki yenilikleri teşvik etmeye yönelik olarak Samsung ayrıca Samsung Apps Kitaplığı’na yeni uygulamalar eklemek için uygulama geliştirme camiası ile de yakın işbirliği içinde. 2010 senesi boyunca Samsung, “TV Uygulama Geliştiricilerini Özgür Bırakın Günleri” düzenleyerek, geliştiricileri sektörün önemli yöneticileri ile biraraya getirdi ve Smart TV’lerin geleceğinin tartışılarak, planlandığı bir platform oluşturdu. Geliştiricilere yönelik organize edilen bu etkinliklerin dışında, ABD’de “TV’yi Özgür Bırakın Yarışması”nı düzenledi. Bu yarışmanın kazananları Uluslararası Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda açıklandı.

  Samsung, kablo TV alanının öncülerinden Comcast, Time Warner ve internet üzerinde video yayını yapan Hulu ve Adobe ile de işbirliğine gitmeye hazırlanıyor.
   

Sayfayı Paylaş