Sanal bellek ayarı nasıl olmalı?

METANİC

Kilopat
Makaleler
3
Herkese merhaba,

120GB boyutunda bir SSD'ye sahibim bu yüzden bir tık yer sıkıntım var. Sanal belleğin 6 GB yer kapladığını gördüm bunu SSD'den HDD'ye taşısam ne olur? Veya direk kapatsam bu ayarı? 16 GB RAM'im var oyunlarda pek RAM sıkntısı çekmiyorum. En olmadı biraz sanal bellek miktarını mı düşürsem bilemedim.

Herkese merhaba,

120GB boyutunda bir SSD'ye sahibim bu yüzden bir tık yer sıkıntım var. Sanal belleğin 6 GB yer kapladığını gördüm bunu SSD'den HDD'ye taşısam ne olur? Veya direk kapatsam bu ayarı? 16 GB RAM'im var oyunlarda pek RAM sıkntısı çekmiyorum. En olmadı biraz sanal bellek miktarını mı düşürsem bilemedim.

Test etmek için, 12-16 GB arasında RAM kullanan bir oyunu açmadan önce sanal belleği 1 GB ile sınırla. Eğer oyun 'buffer' gibi bir hata verirse, sanal belleği 2 GB'ye çıkar ve yavaş yavaş arttırarak oyunun çökmediği bir değere kadar devam et. Ben 32 GB RAM'e sahibim ve sanal belleği kapattığımda 17 GB RAM kullanan Ark Survival Evolved oyununda çökme sorunu yaşıyordum.

Herkese merhaba,

Ram yetersiz hatası vermiyorsa kapatın geçin. Veriyorsa da HDD'den alsın bir fark olmaz. Bende kapalı o ayar.

Herkese merhaba,

Bende 2048 yazıp bırakiyorum. Zaten RAM'in yeterliyse sende öyle yap kalsın.

O zaman şimdilik kapatacağım eğer bir sorun olmazsa böyle devam edeceğim. Baktım sorun oluyor HDD'den sanal bellek atayacağım. Cevap veren herkese teşekkürler.

Geri
Yukarı