Sanal makine içinde sanal makine

Merhaba arkadaşlar. Gece gece aklıma geldi. Sanal makine içindeki işletim sistemine yine sanal makine yükleyip bir tane de onun içine işletim sistemi kurabilir miyiz? Yani iç içe sanal makineler ve işletim sistemleri olur mu? Deneyen oldu mu? Gece gece kafam pek çalışmıyor, çok saçma bir soru da olabilir.
Bir tane virüs test etme videosunda izlemiştim. Adam sanal makine içine sanal makine kurmuştu. Ayrıca Oracle VM'de "Hardware Sanallaştırma" işlemine izin veriliyor yani cevap evet.

Bu konu geçenlerde benim de aklıma gelmişti. "Virtual Machine in Virtual Machine" şeklinde YouTube'da aratınca bir sürü sonuç çıkıyor. Videoları izlemedim ama isimden göründüğü kadarıyla daha da ileri gidenler de var. "Virtual Machine in Virtual Machine in Virtual Machine in Virtual Machine" gibi sonuçlar da çıkıyor.

Hazır konu hortlamışken ESXi üzerinde 128 GB RAM 2 tane Xeon işlemcili sunucu üzerinde önce 2 tane daha ESXi instance'ı onların da üzerinde Windows Server ve Ubuntu Server kurup Cluster olarak çalıştırmıştım.

yukarıda bir kişinin daha söylediği gibi nested virtualization denir buna. Kullanım alanı pek bireysel değildir. Yani şahıslar ihtiyaç duymaz.

Peki neden lazım olur?
Örneğin bir holding düşünün; içerisinde 5 farklı isimde şirket var ve her bir şirketin kendi IT si var. Burada ana holding üzerinden nested virtualization ile her bir şirkete sanal bir yönetim sunucusu ayrılabilir. Bu hem daha kolay yönetim, hem tek elden güvenlik, hem de daha düşük maliyet ile yüksek performans dengesi sağlar. Artık Azure, Aws gibi şirketler de kurumsal kurulumlarında nested virtualization tercih ediyor. Ama tabii ana makinanın çüş seviyesinde özellikler olması gerekir. (Azure Aws gibi şirketlerin sunucu miktarlarını düşününce onlar için ideal bir seçenek oluyor)

İstedikten sonra neden olmasın :) ancak her alt katman performansı düşüreceği için ne kadar performanslı oynanabilir tartışılır.

Geri
Yukarı