Sanal makine ile gerçek bilgisayara erişilebilir mi?

NLRezonance

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Gayrimeşru danışmanı
Arkadaşlar mesela sanal makine kullanıyorsa kendi bilgisayarımıza erişebilirler mi? Örneğin DW gibi sitelere girdiğimizde saldırganlar kendi bilgisayarımızı bulabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet bulaşabilir riski var o yüzden uygulamayı kurduktan sonra ağ bağlantısını Vm'den kesin ve paylaşılan klasörler-sürükle ve bırak kapalı olduğundan emin olun. Siteye giriyorsanız tam tarama çalıştırın PC'nizdeki Av'den.

Evet bulaşabilir riski var o yüzden uygulamayı kurduktan sonra ağ bağlantısını Vm'den kesin ve paylaşılan klasörler-sürükle ve bırak kapalı olduğundan emin olun. Siteye giriyorsanız tam tarama çalıştırın PC'nizdeki Av'den.
Onları nasıl yapabileceğim hakkında hiçbir fikrim yok. Ayrıca karspersky kullanıyorum güvenilir midir? Teşekkür ederim.

Onları nasıl yapabileceğim hakkında hiçbir fikrim yok. Ayrıca karspersky kullanıyorum güvenilir midir? Teşekkür ederim.

İnternet sitelerine/uygulama test ettikten sonra bir reset atın vm'inize ve sonuçları izleyin. Malwarebytes ve Kaspersky ile tarama yapın temiz çıkarsa çok tedirgin olmanıza gerek yok.

Evet erişilebilir fakat öyle kolay bir şey değil. Kanıtı olarak da bazıları online oyunlarda hile açmak için VMWare üzerinden kurdukları sanal makineleri kullanıyorlardı, nasıl yapılıyor bilmiyorum fakat mümkün.

Onun dışında tam tersi olay da mümkün. Eğer ana makineniz Linux çalıştırıyorsa Kernel'e gerekli yamaları yüklerseniz bilgisayarınız üzerinden çalışan sanal makinelerin belleklerine müdahale edebilirsiniz.

Sanal makineden evet ana bilgisayarınıza erişilebilir. Sanal makine kullandınız diye tamamen izole değilsiniz.

Ek olarak saçma sapan yerlere girmeyin. Riske girmeyin.

Hocam peki bu internette dersler de SQL de Windows'a saldırı gibi dersler var onda bir şey olur mu?
Birisine saldırı olmuyor sanal makineye sadece alınması gereken tedbirler var mı bunda?

Hocam peki bu internette dersler de SQL de Windows'a saldırı gibi dersler var onda bir şey olur mu?
Birisine saldırı olmuyor sanal makineye sadece alınması gereken tedbirler var mı bunda?
Ana makineniz Linux kullanıyorsa ve VirtualBox veya VMWare gibi yazılımlarla sanal makine kurduysanız çok bir şey olabileceğini zannetmiyorum. Bu sanal makinelerin sistem modülleri olsa da tam anlamıyla "root" seviyesinde çalışmıyor. O yüzden çok fazla bir zarar verebileceğini zannetmiyorum fakat QEMU/KVM tarzı bir şey kullanırken eğer saldırgan bir şekilde ana makinenize ulaşırsa sıkıntı olabilir çünkü bu tarz sanal makineler direkt olarak Kernel seviyesinde çalışıyor.

Ama şunu da söyleyim dediğiniz saldırılar Windows'a yönelik saldırılar, ana makinesinde Linux kurulu olan birini etkileyebilecek tarzdan saldırı türleri değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı