Sanayide çıraklara ne kadar veriliyor?

Okuyarak asgari ücret almaktansa hedef ileride usta olup kendi dükkanını açmaksa sanayi daha iyidir diye düşünüyorum. İyi bir bölüm kazanabileceksen tamam belki ama onların dışında işsiz diplomalı ordusuna katılırsın. Bir ustaya gidiyoruz rica minnet iş yaptırıyoruz dünyanın da parasını alıyor üstüne.. İş beğenmiyorlar bir de.. Usta artık kolay bulunmuyor...
İlk 300k'ya girersen işsiz kalmazsın merak etme kardeşim. 1 milyon sıralamaya 4 yıllık bölümler var. Onlar işsiz kalıyor sen değil. İnsanların aklını çelmeyin.

Peki maaş ne zamandan ne zamana artar.

Dostum bende 14 yaşından beri mesemdeyim düz liseye hiç gitmedim direk MESEM'e geçtim şu an 15 yaşında çırağım 1 ay sonra 16 yaşıma gireceğim normal işletmelerde çıraksan 3400 alırsın kalfalık belgesi aldığında kalfa 6K civarı kalfa maaşı alırsın (emin değilim ama öyle bir şeyler olması lazım) ustalık belgesini alınca da asgari ücret alırsın bizim şirket işe girdiğinden itibaren sana ustalık belgen varmış gibi maaş veriyor o yönden çok şanslıyım seneye kalfalık sınavına gireceğim Allah'ın izniyle :)

Sanayide çalışmak mantıklı mı peki?
Okulu bırakıp.
(Kusura bakmayın konu alakasız yorum paylaştım ama kusura bakmayın)

Geleceğe yatırım gibi ileride elektrikli arabalar için usta bulmak zor olabilir çünkü gün geçtikçe sanayilerdeki çıraklarda azalma oluyor. Ha bir de ileride kendi dükkanını açıp Tesla servisi için bayilik alabilirsin mesela.

Geleceğe yatırım gibi ileride elektrikli arabalar için usta bulmak zor olabilir çünkü gün geçtikçe sanayilerdeki çıraklarda azalma oluyor. Ha bir de ileride kendi dükkanını açıp Tesla servisi için bayilik alabilirsin mesela.

Pompacı da çalışacağım ( enjektör gibi vs.)

Çalışma saatleri nasıl olur?

Bildiğim sabah 8-9 / akşam 17:30 diye biliyorum bilmiyorsam kusuruma bakmayın.

Çalışma saatleri nasıl olur?

İstanbul Ümraniye çakmak sanayisinde çalışan 2 arkadaşım var normalde maaşları 3400TL iş yeri ekstra 2000TL veriyor 5400TL alıyorlar ama ustaları cumartesi de çalıştırıp üstüne sabah 8 akşam 8 çalıştırıyor (çalışmak zorunda değilsin ama ona göre de para veriyorlar) fazla çalıştıkları için de 8400TL'ye tamamlıyorlar. Bazen ustaları o son 3 ayda hedeflenenin üstünde para kazanmışsa kazandığının bir kısmını da yine çıraklar arasında bölüştürüyor artık ne kadar olursa.

Ama dediğim gibi çalışma saatleri maaş falan işletmeden işletmeye farklılık gösterecektir en düşük maaş 3400TL cumartesi pazar izinlisin 1 gün okula gidiyorsun kalan 4 gün çalışıyorsun ( ben cumartesi de çalışıyorum sabah 9 san akşam 6 ya kadar bilgisayar teknik servisindeyim ve 11400 alıyorum aylık bakalım 2024 de ne kadar alacağım asgari ücret güzel bir zamlansa bari :))

Ha unutmadan sigortanı da okul yapıyor haberin olsun.

18 yaşından küçüksen en rahat 5K alırsın 18i geçersen en az asgari ücret vermek zorundalar.
Ama sakın sanayi fikriniz olmasın 19 yaşındayım sanayideyim bir yandan üniversite sınavına çalışıyorum, dışarıdan göründüğü gibi değil tam bir eziyet. Ama artı yönü de erken yaşta meslek edinirsin ileride rahat yaşarsın 7 8 yıl sonra usta olduğun zaman.

Geri
Yukarı