SanDisk 128 GB MicroSD kart bir anda biçimlendirme istedi

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. SanDisk Ultra 128 GB MicroSD kartım dün gelmişti. Ben de öğlen gibi Xiaomi Redmi S2 telefonuma taktım fakat varsayılan gelen dosya sistemine dokunmadım (yüksek ihtimalle ExFAT olarak gelmişti). O sırada telefonu bilgisayara takınca hafıza kartının bulunduğu bölüm direk "disk" olarak görünüyordu. Daha önceki SanDisk 32 GB MicroSD kartım "SanDisk SD card" olarak görünüyordu.

Telefonumda Android 9 ve MIUI 11 yüklü. Linux çekirdek sürümü ise 3.18.120. ExFAT desteği Linux çekirdeğine sürüm 5.4 ile geldi fakat bazı resmi olmayan sürücüler ile eski Linux çekirdeğine sahip işletim sistemlerinde de ExFAT dosya sistemi kullanılabiliyor.

Her neyse, eski SD kartımdaki verilerimin az bir kısmını yeni SD kartıma attım. Akşam yattıktan sonra sabah telefon uyarı verdi, hafıza kartınızın biçimlendirilmesi gerekiyor diye. "Acaba SD kartım bozuldu mu?" diye düşündüm fakat SD kartıma zaten neredeyse hiç ek veri kaydetmediğim için biçimlendirmeyi telefondan yaptım ve şu anda SD kartım tekrar çalışıyor. Sanırım diski bu sefer FAT32 olarak biçimlendirdi. Telefonumu bilgisayara tekrar bağlayınca SD kartım artık "SanDisk SD card" olarak görünüyor. İlk taktığımda sadece "disk" olarak görünüyordu.

Sizce bu sorun neden oldu? Acaba telefonum ExFAT formatını tam olarak desteklemediği için mi böyle oldu? Çünkü bazı yabancı forumlarda araştırdığımda 128 GB ExFAT hafıza kartlarının MIUI 11 yüklü Xiaomi telefonlar tarafından tanınmadığını ve biçimlendirilmesi gerektiğini duymuştum. Sizce böyle bir durum var mıdır?

Ayrıca sizce bir daha böyle bir sorun çıkar mı?

SD kart sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam ediyorsa sorun yoktur.
Bu sabah yine aynısını yaptı. Biçimlendirince yine düzeldi fakat anlaşılan bir sorun var. İkide bir biçimlendirme istemesi normal değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı