Çözüldü SanDisk Ultra 3D SSD bad blocks ve diğer veriler

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emre56

Centipat
Daha fazla  
SSD yaklaşık 6 aylık ve içerisinde oyun dosyaları var. Yani pek de aktif kullanmadım. Sizce smart verilerine göre durumu nasıldır ve 457 tane bad sector sorun mudur?

(Verileri SanDisk Dashboard uygulamasından kopyaladım)
Ekran görüntüsü ssd.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
SSD'lerin üretimi sırasında bad blokclar oluşabilir. Bunlar SMART testinde Total Bad Blocks parametresi altında yer alır. Bir de SSD'nim kendi alanının dışında bir reserve alan bulunur. Bu bad blocklar reserve alanda bulunanlarla yer değiştirir.

Esas dikkat edilmesi gereken sizin yolladığınız test sonucunda bulunan Grown Bad Blocks parametresidir. Kullanım sırasında bad sektör oluştuğunu gösterir.
SSD'lerin üretimi sırasında bad blokclar oluşabilir. Bunlar SMART testinde Total Bad Blocks parametresi altında yer alır. Bir de SSD'nim kendi alanının dışında bir reserve alan bulunur. Bu bad blocklar reserve alanda bulunanlarla yer değiştirir.

Esas dikkat edilmesi gereken sizin yolladığınız test sonucunda bulunan Grown Bad Blocks parametresidir. Kullanım sırasında bad sektör oluştuğunu gösterir.

Artı -1 Eksi
Çözüm
Early Bad Block onlar kesinlikle. Benim SSD'de de 115 Bad Block var ama Flash ID ile onların üretim sırasında oluştuğunu öğrendim. Bir sıkıntı yok yani. Yukarıda da yazmışlar. Her SSD'de olabilen şeyler.

@Miyavlayan Ejderha Hocam acaba sizin Barracuda 120'de kaç tane gözüküyor o kısım. :) Sistemi toplayınca bir Flash ID yapıp bakın.

Yanıtlarınız için teşekkürler :) Üretim sırasında bad block olabileceğini bilmiyordum. Hd Tune ile kontrol edip sonuçları yazacağım.

Hd Tune uygulamasıyla Error Scan uyguladım ssd ye (dediğiniz gibi quick scan kapalı olarak), final olarak bu görüntüyü verdi. Damaged blocks değerinin %0 olması bütün bad block ların üretim sırasında olduğu anlamına mı geliyor?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü hdtune.png
    Ekran görüntüsü hdtune.png
    46,9 KB · Görüntüleme: 74
@Emre56 HD Tune bir sorun bulamadığına göre sorun yok hocam. :) Dediğimiz gibi üretim sırasında oluşan Bad Block'lar onlar. Daha sonradan kötü bir blok oluşmamış SSD'de. Sıkıntı yok yani. Takmayın böyle şeyleri kafanıza. Early Bad Block hepsi. Grown Bad Block parametresi artarsa bir sorun var demektir.

HD Tune uygulamasıyla Error Scan uyguladım SSD'ye (dediğiniz gibi quick scan kapalı olarak), final olarak bu görüntüyü verdi. Damaged blocks değerinin %0 olması bütün bad blockların üretim sırasında olduğu anlamına mı geliyor?

Evet. Normalde Flash ID'den bakarak emin oluyoruz ama bu modelin kontrolcüsü izin vermiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı