Sandisk Ultra M.2 SSD Alınır mı?

Ayrıca alınmaz söyleyeyim Ultra 3D NVMe modeli. 32 MB HMB ile hiçbir şey yapamazsınız. DRAM bulunan bir modele yönelin A2000 gibi.
DRAM'siz SSD'ler işletim sistemi kurulmaya müsait değiller. Geçici veriler uzun vadede DRAM olmadığı için performansı yerlerde süründürüyor ve NAND yongalarına hasar veriyor. Ultra 3D NVMe modelinde DRAM yok ama HMB var. O da 32 MB sadece. Hiçbir işe yaramayacak kadar küçük bir miktar.

Ayrıca alınmaz söyleyeyim Ultra 3D NVMe modeli. 32 MB HMB ile hiçbir şey yapamazsınız. DRAM bulunan bir modele yönelin A2000 gibi.
DRAM'siz SSD'ler işletim sistemi kurulmaya müsait değiller. Geçici veriler uzun vadede DRAM olmadığı için performansı yerlerde süründürüyor ve NAND yongalarına hasar veriyor. Ultra 3D NVMe modelinde DRAM yok ama HMB var. O da 32 MB sadece. Hiçbir işe yaramayacak kadar küçük bir miktar.
Hocam DRAM bulundurmamak bir eksi olsa da DRAMsiz NVMe SSD'ler SATA versiyonlarına karşın pek de kötü değiller, işletim sistemi ve oyun gibi normal kullanımlar için uygunlardır hatta PS5 ve Xbox Series S/X'ler bile DRAMsiz NVMe SSD kullanıyorlar. Sadece SSD 980'de olduğu gibi bu SSD'lerin klasmanlarına göre fiyatlandırmaları biraz yanlış oluyor (1TB Ultra 3D NVMe güzel bir istisna). DRAM eksikliğinin neden olduğu sorunların önüne geçmek için birçok yöntem var zaten:
Örnek Ultra 3D/SN550'yi göstereyim: Çoğu SSD kapasitesi değerli ve hızlı olduğu için SRAM'i yazılım, write combining (4KB subpageleri birleştirip yazma) ve write deferring için; DRAM'i de - bazen veri önbelleği olarak kullansa da - genellikle haritalama bilgilerini (metadata, veri hakkında veri) depolamak/güncellemek için kullanıyor.

Ultra 3D'de DRAM bulunmadığından SRAM'i elinden geldiği kadar kullanması lazım (32 MB gibi HMB var da onu diğer HMB SSD'lerden farklı olarak CPU'lardaki victim cache gibi kullanıyor, eski haritalama verilerini oraya atıyor). Ultra 3D, bunca haritalama verisini ~32MB civarı (tam belirtilmemiş) SRAM'e sığdırabilmek için adres sıkıştırma, asenkron ve parçalı I/O gibi birtakım teknikler kullanıyor (Ör. başlangıç noktası+ofset şeklinde sıralı yazmaları sıkıştırma - Patent 1, Patent 2). Diğer üreticiler buna benzer yollardan giderek azalmış DRAM'li modeller çıkarmaya başladı bile zaten.

Ek olarak tek faktör DRAM de değil, DRAMsiz SATA'lara karşın NVMe SSD'ler kontrolcü, arayüz, önbellek tipi (bazı dinamik önbellekli SSD'ler dolmaya yaklaşınca yazma işlemlerinde DRAM'e yüklenen yavaş bir "folding state"e girebiliyor) gibi tasarımsal farklarından dolayı daha az sıkıntı yaşıyorlar, iş yüklerini daha hızlı bitirip SRAM dışında kalma ihtimalleri daha az oluyor. Biraz zırvaladıysam affedin, sıkıntıdan fazla bi araştırıyorum 😁.

Ama özetle DRAM eksikliğinin NVMe SSD'lerde ürünün yöneltildiği kullanıcı tipi için (küçük iş yükleri, büyük dinlenme aralıkları) farkedilebilir bir etkisi olmaması lazım. Tabi A2000 DRAM ve büyük bir dinamik SLC önbellek varlığıyla teoride bir tık daha hızlıdır, Ultra 3D de statik önbelleği sayesinde dolmaya yakın iken performansı daha istikrarlı kalır.

500GB için bence kişinin durumuna/kullanımına/doluluğa göre A2000 de Ultra 3D de önerilebilir, fiyat farkları çok olmadığı için çoğu zaman A2000 daha mantıklı hatta. 1 TB için de fiyat farkından Ultra 3D biraz daha f/p kalıyor ama durum gene benzer, tek o kapasitede Ultra 3D'nin kontrolcüsü flash die doygunluğuna ulaştığı için A2000'den önbellek dışında daha yazmalarda hızlı oluyor.

Geri
Yukarı