Şantiye Elektriği Bilgisayara Zarar Verir Mi?

ArdaY.

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Yeni taşındığımız binada henüz normal elektrik yok çünkü binanın çevre düzenlemeleri vb. henüz bitmemiş durumda. Elektrik olarak şantiye elektriği kullanılıyor. Eğer ben bu elektrikle, yeni aldığım masaüstü bilgisayarı kullanırsam, herhangi bir zarar olur mu? Sigorta bazen atıyor ve elektrikler gidiyor. Bu konuya bir çare bulursanız çok sevinirim. Bilgisayarı yeni aldığım için korkuyorum biraz da.. Güç kaynağı olarak Corsair VS650 80+ kullanıyorum fakat yine de güvenemiyorum. Kaliteli 3'lü priz alsam sizce faydası olur mu?

Şantiye elektriğinde voltaj dalgalanması olur. TV veya basit elektrikli aletler şarj cihazı falan kullan ama PC yi takma. Elektriğin gitmesi değil geri gelmesi sıkıntı akım korumalı priz hikaye. Eğer 1 sayaç varsa durma bir sigorta atar zaten riske girmene lüzum yok UPS alabilirsin alternatif olarak ama o da lüzumsuz.

Şantiye elektriğinde voltaj dalgalanması olur. TV veya basit elektrikli aletler şarj cihazı falan kullan ama PC yi takma. Elektriğin gitmesi değil geri gelmesi sıkıntı akım korumalı priz hikaye. Eğer 1 sayaç varsa durma bir sigorta atar zaten riske girmene lüzum yok UPS alabilirsin alternatif olarak ama o da lüzumsuz.
O zaman yapacak bir şey yok eski laptopumdan devam edeceğim.
Peki 15 dakikalık bi iş yapmam gerekiyor elektrik gitmez diye tahmin ediyorum. Fakat şantiye elektriği olduğu için pek de güvenemiyorum sizce sıkıntı olurmu akşam falan yapsam?

Son düzenleme:
Yanlış hatırlamıyorsam bende şantiye elektriği kullanıyorum. Elektirikler gidip geldiğinde laptopumun bazı sistem dosyaları arızalanmıştı.

Belki akım korumalı priz kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Kendim o şekilde yaklaşık olarak 2 sene kullandım. Müteahhit battığı için evimiz şantiye elektriğinde kaldı.Şantiye elektriği dediğiniz elektrik normal eve gelen elektrikle aynı voltaj elektrik. Hiç bir problem olmayacaktır ama korkuyorsanız akım korumalı bir priz işinizi çok rahat görür.

Bina tam tamamlanmamış hala çalışmalar var zannedersem, bir yerlerde yüksek güç çeken makineleri çalıştırdıklarından dolayı enerjide sıkıntı çıkıyordur.
En mantıklı koruma PC gücüne göre alınan UPS' dir. UPS' siz PC olmaz.

Bina tam tamamlanmamış hala çalışmalar var zannedersem, bir yerlerde yüksek güç çeken makineleri çalıştırdıklarından dolayı enerjide sıkıntı çıkıyordur.
En mantıklı koruma PC gücüne göre alınan UPS' dir. UPS' siz PC olmaz.
Elektrik kesilmiyor ama şu sıra hiç akım korumalı priz alsam biraz idare eder mi sence?

Elektrik kesilmiyor ama şu sıra hiç akım korumalı priz alsam biraz idare eder mi sence?
Akim korumali prizler gerilim dalgalanmalarina karsi tam olarak koruma saglayamaz, regulator kullanmak daha iyi ya da regulator cikisina eklenirseler o zaman faydali olabilirler.
UPS hem regulator gorevi gormekte hem de akim koruma gorevi gormekte, ustelik PC nin zarar gormeden kapanmasini saglayacak enerjiyi de barindirmakta, fiyat konusunda da ekonomik.
Ha bunlarin hic biri yoksa ve elde akim korumali bir priz varsa degerlendirilir tabi ki fakat sifirdan akim korumali prize para vermeye gerek yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı