Sapphire HD6850 fan ayarı

Ömür25

Hectopat
Ekran kartımın fan ayarlarımı desem artık bilemedim yetersiz geliyor bana, yani fan ayarı otomatikteyken fazla hızlanmıyor artık sesiz çalışması için mi ayarlanmış bilmiyorum. Daha önce bu benim için bir sorun olmuyordu gayet iyi soğutuyordu kartımı ama dünden beri oyun oynarken aniden ekran gidiyor kasadaki fanlar son hız dönmeye başlıyordu bir süre sonrada elektriği tamamen kesip yeniden güç geliyordu kasaya. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu ekran kartının ısınmasının böyle bir probleme yol açtığını gördüm ve sorunun gerçekten ekran kartından dolayı olduğundan emin olmak istedim. AMD Catalyst Control Center ile fan hızını manuel olarak %60-%65'de sabitledim ve bir süre Payday2 oynayarak denedim. Uzun bir süre oyun oynadıktan sonra ekran kartımın 60-65 dereceyi geçmediğini gördüm (MSI Afterburner ile oyun içi 70'in üstündeydi ama onun gösterdiği sıcaklıklara inanasım gelmiyor AIDA64 ile kontrol ediyorum). Fan hızını manuel ayarladığım zaman o sorunla karşılaşmadım. İşin ilginç tarafıysa aylardır fan hızını otomatikte kullanıp da bu sorunla bir kere bile karşılaşmamam. Ekran kartımın macununu yeni yeniledim ama önceki macuna göre daha da çok ısınıyor gibi geliyor bana.
Daha fazla uzatmadan soruma geçeyim; ekran kartının otomatikte ayarladığı hızları (yani mesela 30 derece üstündeyken %40 çalışsın vs) bunu elle kendim ayarlamak istiyorum galiba BIOS atmak gerekiyor. Forumda böyle bir konu görmüştüm daha önce ama o zaman ihtiyacım olmadığı için pek takmamıştım şimdi de arayıp bulamıyorum. Bir bilgisi olan bana yardım edebilir mi?
Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim. :)) bu arada umarım konuyu doğru yere açmışımdır. :(

Ekran kartı: Sapphire HD6850.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    128,6 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı