Sapphire Pulse RX 5500 XT 8 GB incelemesi

Hocam peki 300 TL fark için tek fan alınır mı?

Hocam peki 300 TL fark için tek fan alınır mı?

Kasa çok kötü değilse alınır. 300 TL biraz fazla, çok ısınan bir kart olmadığından pek sorun olmaz. Kasada yeteri kadar fan yoksa ufak bir bütçeyle ek fan eklenebilir sıcaklık sorunu yaşanırsa. Ben 300 TL fazla vermek yerine tek fanlı modelini tercih ederdim.

"Sapphire kötü" diye bir deli saçması var bu ülkede. Arkadaşlar, 2008 den beri sapphire kullanırım. İlk kartım 512mb 256 bit idi. 6 yıl boyunca sürekli yeni oyunları oynadım ve kartı 2. elden sattım.
İkincisi r7 240 2gb idi. 4 yıl boyunca full oyun oynadım ve sattım. Bugün 5500xt pulse kullanıyorum. Yük altında 70 dereceyi geçmedi ve rdr2 ultrada 60-70 fps alıyorum.
Sapphire iyi değil, en iyi markalar arasındadır. Fiyatı rakiplerine kıyasla ucuz diye "acaba niye ucuz, yoksa kalitesiz mi!" gibilerinden bir şehir efsanesidir gidiyor. Bu Türkiye'ye mahsus bi şey sanırım.
Sapphire kullanıp da memnun olmayanlar varmış. Olabilir. N'apabiliriz? Adam nasıl kullanmış bilmiyoruz ki. Ben de asus almıştım bi ara bozuldu. Kötüleyeyim mi şimdi asusu?
Bu ülkede kart kullanmasından bile bihaber insanlar var arkadaş.
Sağa sola bakmam, kendim bizzat bu konuda yılların tecrübesine sahibim; sapphire fiyat-performans-kalite olarak alınabilecek en iyi karttır.

@Recep Baltaş hocam siz Sapphire hakkında ne dersiniz?

Recep Baltaş bu konuda benim için ölçü değil. 20 yıldır tecrübe ettiğim ve çevremden de bildiğim bir kart bir kişi tarafından kötüleniyorsa kale almam, altında başka şeyler var diye düşünürüm.
Dikkat edin kullandığım model Pulse modeli, Nitro bile değil. Şimdi biri kalkıp Nitro'yu da kötüleyecekse az gitsin ötede oynasın.
MSI, ASUS da kullandım fakat ikisinde de sorun yaşadım. MSI'ı geri verip yine Sapphire aldım.
Çevremde diğer markalardan sıkıntı çeken tanıdıklarım da oldu. Fakat benim bu zamana kadar Sapphire'den hiç bir şikayetim olmadı. Şu da var; PC'de hemen hemen her akşam yüksek grafikli oyunları oynarım. Benim de yüksek grafik takıntım var
Yani ekran kartını PC'de süs olsun diye tutmuyorum.

Tamam.

Ben kendisinin Sapphire ile ilgili sorunlarını okudum ve işaret ettiği noktalar o zamanki kartlardan bir tık uzak durulması için normalmiş. Güncel modeller hakkında bir yorumunu göremedim, örneğin 5500 XT modellerinde geçmişte yaptıkları gibi yüksek frekans hızı yok ve kendisi de bu kartın iyi olduğunun farkındadır. Ancak buradaki kitle Recep Baltaş'ın gösterdiği yere değil de parmağa baktığı için olayı kaçırıyor. ASUS'un TUF serisinde batırdığı çok fazla kart oldu son 2 yılda, MSI'ın da bazı Gaming X modellerinde yüksek frekanstan ötürü sorunlar çıktı. Powercolor'ın bazı modellerinde RMA oranı tavan yaptı. RX 5000 serisine baktığımızda Sapphire kartları f/p olarak en iyi seçeneklerden birisiydi gerçekçi olursak. Tabii AMD'nin Navi 10 yongalı kartları sorunlu doğunca marka sorunları ikinci planda kalıyordu özellikle de 5700 XT modelinde.

RX 6000 serisi tamamlandığında da bu çizgiyi korurlarsa yeterli olacaktır.

RDR2 Ultra ayarlarda öyle bir FPS almanın mümkünatı bile yok.

Adamın parmağı direk sapphire'i gösteriyor. Tepkim o yüzden. Gerçekçi olup bir-iki model üzerinden eleştirse bir şey demicem, olabilir. Ama olay şu ki eleştirdiği modelde de bir sorun yaşamadım.
Yahu benim sapphire'den maaş aldığım yok. Çıkarım yok. Babamın malı da değil niye öveyim ki? Kullandıklarımın içinde en iyisi bu kardeşim. Onun için eleştirenler sağdan soldan duyduklarını insanlara yaymasınlar, alsınlar, kullansınlar, kendi ellerinde patlarsa şikayet etsinler.
Benim bildiğim çevremde 50- 60 kişi var sapphire kullanan oyuncular var. Ne ısı problemleri var ne de başka bir şikayetleri.
Yahu nerede bu şikayet edenler? Kim bunlar?
1000 kişide on kişi şikayet etti diye kartı çöpe mi atacaz ya da "aman aman uzak durun" mu diyecez?
Kul yapısıdır olur, arıza da eder ama "uzak durun" demenin altında tarafgirlik vardır kardeşim.
Ben sapphire'in pazarlamasını yapmıyorun ki övüp durayım.
RDR2 Ultra ayarlarda öyle bir FPS almanın mümkünatı bile yok.
Var. Ben alıyorum. Isı da 70'i geçmiyor. En düşük 55 fps alıyorum. En yüksek 75-77.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…