İnceleme Sapphire Pulse RX 6600 XT

Elimden geldiğince akıldaki soru işaretlerini giderecek bir inceleme yapmaya çalışacağım. Fotoğraflarda göremediğiniz yerler yazı olarak ekleyeceğim ve bazı test videoları da ekledim. Aklımda daha fazla oyunla yapmak vardı ama bugün işlerim olduğundan ve uzun süreceğinden süreyi uzatmak istemedim. Malum 6600 XT stoklara uygun fiyatlı düşen bir model ve alıp almamak arasında kararsız kalıyor.

Öncelikle fotoğraflarda görünmeyen yerlerden başlarsam, kartta 3 adet DP, 1 adet de HDMI girişi bulunuyor. 5000 serisinden farklı olarak HDMI ilk sıraya değil 3. sıraya konulmuş. Güç girişi ise 8 pin şeklinde. Kutu bu şekilde görünüyor, içeriği de yine tüm Sapphire Pulse modelleri gibi çok sade. Daha önce kullandığım 5500 XT 8 GB'ın birebir aynısı diyebilirim.
image4.jpg
Burada kutunun içeriğini ve kartın ön yüzünü görebilirsiniz. Bir önceki kartıma kıyasla fanlarını ve boyutunu daha büyük buldum ama ağırlık olarak daha hafif.
image3.jpg
Kartın arka yüzü de bu şekilde görünüyor.
image1.jpg

Kartı kullandığım işlemci Ryzen 3 3300X, anakart MSI B550-A Pro, RAM Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 GB 3200 MHz ve güç kaynağı ASUS ROG Strix 550W 80+ Gold. Fanları sessiz ve güzel çalışıyor sıcaklık olarak 72 üzerini henüz görmedim ve bir darboğaz da yaşamadım. Sistemimle şimdilik yalnızca 2 oyunu ciddi olarak test edebildim bazılarının save dosyaları kaybolduğu için @Uchiha Shisui . Onların da save dosyalarını indirip daha detaylı videolarla kanalıma ekleyeceğim.

(Handbrake ile boyut düşürdüğüm için görüntü çamur, darboğaz odaklı kısa videolar yükledim.)

Cyberpunk 2077 testi;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Borderlands 3 testi;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Furmark ile stres testi sonucu ve benchmark linki;
Screenshot_2.jpg

Superposition Benchmark medium ve extreme sonuçları;
Superposition_Benchmark_v1.1_18004_1628971199.png

Superposition_Benchmark_v1.1_5571_1628970993.png

Sorular varsa hepsini tek tek yanıtlarım, fazladan fotoğraf istenirse yarın öbür gün yükleyebilirim. 3300X ile daha fazla oyunla test videoları yükleyeceğim ama biraz zaman alacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel ve detaylı bir konu olmuş teşekkürler. Karşılaştığınız durumlar için de ayrı konular açıp yorumlarda o konulara bağlantılar vermeniz benim gibi kartı yeni alanlar için çok iş görecek.

Elimdeki B450 ITX anakart, 2x8GB RAM, 5600G işlemci ve 450W PSU’lu APU sisteme ikinci el olarak bu kartı aldım. Alırken acaba biraz beklesem de Red Devil mı bulsam diye düşünmedim değil, RD yaklaşık 15 derece daha serin çalıştığından ötürü ama bugün kartı alıp sisteme takınca hiç gerek olmadığını gördüm. 10 dakikalık bir Furmark testinde kart maksimum 66 dereceye çıktı, fan devri de %38’di bu sırada. Tabii bunda kartın hemen 1cm altında karta hava üfleyen iki fanın olmasının da etkisi var ama beklediğimin altında bir sıcaklık ve ses performansı almak beni memnun etti. Furmark testinde bile kasadan ses duymamak beklediğim bir şey değildi. Kasa fanlarında da BIOS’tan manuel curve ayarı var tabii.

5600G ile darboğaz olacağına pek ihtimal vermiyorum. Ryzen 5 3600 seviyesinde bir işlemci, L3 önbelleği daha az ama bu nesilde IPC artışı yüksek, bazı oyunlarda 3600’den daha da yüksek FPS de veriyor. Açıkçası 1080p ve 60hz bir TV’de daha çok Flight Simulator oynayacağım için aldığımdan bu konuya da çok takılmıyorum. Muhtemelen FPS kilidi de koyarım.

450W PSU da Corsair SF450 Platinum olduğundan beslemesinde bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Furmark’ta baktım kart yükte 135W civarı güç çekiyordu. Hadi bazı durumlarda maksimum 160W’a çıksın , işlemci de maksimumda 90W çeksin, anakart, RAM, SSD, fanlar vs de toplamda 75W çeksin, yani en kötü senaryoda maksimumu 325W yapıyor. 12V kanalından 450W’ı sorunsuz verebilen bir PSU olduğundan gayet yeterli olacak tahminimce.

Ben Pulse aldığım için memnun kaldım, sistemde hiç oyun kurulu olmadığından oyunlardaki sıcaklık değerleri henüz yok ama birkaç oyun yükleyince (başta MFS 2020) sıcaklık ve güç tüketim değerlerine de detaylı bakarım.

Güzel ve detaylı bir konu olmuş teşekkürler. Karşılaştığınız durumlar için de ayrı konular açıp yorumlarda o konulara bağlantılar vermeniz benim gibi kartı yeni alanlar için çok iş görecek.

Elimdeki B450 ITX anakart, 2x8GB RAM, 5600G işlemci ve 450W PSU’lu APU sisteme ikinci el olarak bu kartı aldım. Alırken acaba biraz beklesem de Red Devil mı bulsam diye düşünmedim değil, RD yaklaşık 15 derece daha serin çalıştığından ötürü ama bugün kartı alıp sisteme takınca hiç gerek olmadığını gördüm. 10 dakikalık bir Furmark testinde kart maksimum 66 dereceye çıktı, fan devri de %38’di bu sırada. Tabii bunda kartın hemen 1cm altında karta hava üfleyen iki fanın olmasının da etkisi var ama beklediğimin altında bir sıcaklık ve ses performansı almak beni memnun etti. Furmark testinde bile kasadan ses duymamak beklediğim bir şey değildi. Kasa fanlarında da BIOS’tan manuel curve ayarı var tabii.

5600G ile darboğaz olacağına pek ihtimal vermiyorum. Ryzen 5 3600 seviyesinde bir işlemci, L3 önbelleği daha az ama bu nesilde IPC artışı yüksek, bazı oyunlarda 3600’den daha da yüksek FPS de veriyor. Açıkçası 1080p ve 60hz bir TV’de daha çok Flight Simulator oynayacağım için aldığımdan bu konuya da çok takılmıyorum. Muhtemelen FPS kilidi de koyarım.

450W PSU da Corsair SF450 Platinum olduğundan beslemesinde bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Furmark’ta baktım kart yükte 135W civarı güç çekiyordu. Hadi bazı durumlarda maksimum 160W’a çıksın , işlemci de maksimumda 90W çeksin, anakart, RAM, SSD, fanlar vs de toplamda 75W çeksin, yani en kötü senaryoda maksimumu 325W yapıyor. 12V kanalından 450W’ı sorunsuz verebilen bir PSU olduğundan gayet yeterli olacak tahminimce.

Ben Pulse aldığım için memnun kaldım, sistemde hiç oyun kurulu olmadığından oyunlardaki sıcaklık değerleri henüz yok ama birkaç oyun yükleyince (başta MFS 2020) sıcaklık ve güç tüketim değerlerine de detaylı bakarım.

Çok detaylı değil lakin bu var. Bir de 6 ay önce MPT ile yaptığım overclocktan aldığım değerin fazlasını bugün düz OC ile alabiliyorum. Kart kendi kendine ciddi performans artırdı 1 senede.

Hocam anladığım kadarıyla Ryzen 3 3300X kullanıyorsunuz ben de benzer bir işlemciye sahibim, RX 6600XT ile darboğaz yaşıyor musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
12400F + 6600 XT kullanıyorum çok memnunum şimdilik. 4 senelik ROG STRIX 580 kullanımından sonra ilk defa yeni bir kart aldım. RX 580 ile yaşamadığım WattMan sorununu umarım 6600 XT'de de yaşamam uzun yıllar. İnceleme için teşekkürler. Almadan önce okumuştum konunuzu ve bana yardımcı olmuştu fikir sahibi olma konusunda 6600 XT ile alakalı.

Geri
Yukarı