Sapphire Pulse RX 5600XT frametime jump sorunu

Yiğit Alp Usta

Hectopat
Merhabalar yardım ettiğiniz için teşekkürler. İlk olarak AMD Ekran kartları sorunsuz alabilirsiniz diyen kesim nerden bilerek diyor bunu anlamıyorum. Bu sefer yine APEX LEGENDS ile yaşadım bu sorunu ve karşınızdayım. Önceden WATCH DOGS 2'de de karşılaşmıştım bu sorunla.
Sorun Olurken:
GPU Kullanımı 0'a düşüyor.
CPU, RAM ve VRAM kullanımında sorun yok.
FPS 20-30 düşüyor 110-120 iken.
GPU Clock 750'lere kadar düşüyor.
GPU GÜCÜ 15W'lara kadar düşüyor.
Frametime her saniye 16'dan 8'den 25-30'lara kadar çıkıyor.
Sorun 3 dakika dolaşınca çözülüyor. Oyunu kapatıp açınca yeniden oluyor.
Başka oyunlarda da oluyor ancak çok çok daha az oluyor. AC Odyssey'de değerleri kontrol etmesem anlayamayacağım kadar. GTA 5'te olmuyor. LoL gibi oyunlarda da olmuyor.
Denediklerim:
Driver Update yapmak.
Sapphire TRİXX silmek.
Oyunun ayarlarını düşürmek veya yükseltmek.
vSync açmak.
Yaptığım -100MHz -33mV +20 güç limiti değişikliğini kaldırmak.
Deneyeceklerim:
1- Evde Freesync bir monitör var onunla deneyeceğim.
2- 20.4.2 sürümünü deneyeceğim.
Aklınıza ne geliyorsa önerin lütfen. Sizce bu yazılımsal mıdır yoksa donanımsal mı? Bu çözülmezse garanti'ye yollayacağım. Kayıt alamadım bazı nedenlerden dolayı.
R5 3600
2x8 3600MHz RAM Team T Force TUF VULCAN
ASUS Prime B450-PLUS
CORSAİR SPEC DELTA
CORSAİR VS650
Sapphire Pulse RX 5600XT

Hocam önereceğim tek şey var: Tüm sorunları biraz abartarak yazın ve yazıcıdan çıkarın. Faturayı da ayrı bir kağıtta çıkarın. Kartınız hangi markaysa teknik desteği arayın. Size verdikleri adrese karşı ödemeli olarak gönderin. Ben böyle yaptım. 18.08.2020 tarihinde kart ellerine geçti. Dün iade yapılacağı söylendi. Tek çare budur hocam.
İncehesap üzerinden 2 ay önce aldım hala iade yapılır mı sizce? Daha önce de tek fanı çalışmıyordu 'tamir' edip yollamışlardı.
Antilag kapayınca biraz daha düzgünleşti. 0'a düşmüyor artık 50-60 lara düşüyor.

İncehesap üzerinden 2 ay önce aldım hala iade yapılır mı sizce? Daha önce de tek fanı çalışmıyordu 'tamir' edip yollamışlardı.
Antilag kapayınca biraz daha düzgünleşti. 0'a düşmüyor artık 50-60 lara düşüyor.
Hocam ben 28 haziranda aldım. İade kabul edildi. Ama bende 3 adet sorun vardı ve Markası ASUS.

AMD yazılımı Apex için uyumluluk sunuyor bu yüzden özel olarak ayarlamis olabilir. Oyunlar kısmında Apex gözüküyorsa ayarlarına bir bakın derim.
Antilag dışinda da belki farketmeden bir ayar yapmış olabilirsiniz, uyumluluk desteği var ise bunu AMD yazılımı kendiliginden bile ayarlıyor olabilir. Yazılıma girip varsayılan ayarlara çekmeyi dener misiniz? Hem global ayarları hem ayarlanıyor kısmında ki ayarları.

AMD yazılımı Apex için uyumluluk sunuyor bu yüzden özel olarak ayarlamis olabilir. Oyunlar kısmında Apex gözüküyorsa ayarlarına bir bakın derim.
Antilag dışinda da belki farketmeden bir ayar yapmış olabilirsiniz, uyumluluk desteği var ise bunu AMD yazılımı kendiliginden bile ayarlıyor olabilir. Yazılıma girip varsayılan ayarlara çekmeyi dener misiniz? Hem global ayarları hem ayarlanıyor kısmında ki ayarları.
Denerim teşekkürler.

Geri
Yukarı