Sapphire Pulse RX 5600XT framejump problemi

Yiğit Alp Usta

Hectopat
Merhabalar. Ana ait bir kaydım yok ama bazen birkaç oyun oynadıktan sonra farklı bir oyuna girdiğimde oyunda her 10 saniyede bir GPU kullanımı 0'a düşüyor gibi oluyor ama FPS çok düşmüyor. MS ise 8-12'den 25-30'a sıçrıyor, MS sıçramasa bile akıcı olmuyor yine framejump oluyor. Bunun bir nedeni veya çözümü var mı?

(AMD sürümü 20.7.2 bugün oynadığım oyunlar LoL GTA 5 troy, Apex Legends oynayayım dediğimde yaşadım daha önce Watch Dogs 2'de karşılaştım.)

Açıkçası çözümünü bulamadım. Büyük ihtimalle donanımsal üretim hatası olabilir. AMD ekran kartlarında olan bir sorun sanırım. 2 gün önce 5500 XT kartımı satıp RTX 2060 Super aldım ve çok memnun kaldım. Net bir şekilde oyunlarda yaşadığım takılmalar bitti. Format atarken sürücü silindiği an monitörde görüntü kesiliyordu, bu sorun da ortadan kalktı. Bazen bilgisayar açılışında Windows şifre ekranı gelene kadar görüntü vermiyordu, bazen açılışta görüntü veriyordu 5500 XT ile. NVIDIA ile böyle bir sorun olmuyor. AMD kartlarda genel bir sorun olabilir. Ben sürücü ile Windows'un uyum sağlayamaması olarak düşünüyorum. Belki de oyunlara yeteri kadar iyi optimize edilemediği için de olabilir. Sorun yazılımsal ise bunu AMD sürücü ile çözmeli, biz çözemeyiz. Donanımsal üretim hatası yüzünden ise zaten çözümü yok.
Ekran kartı sürücüsünü WHQL yapıp dener misiniz? Sanırım en son çıkan WHQL 20.4.2 idi.

Açıkçası çözümünü bulamadım. Büyük ihtimalle donanımsal üretim hatası olabilir. AMD ekran kartlarında olan bir sorun sanırım. 2 gün önce 5500 XT kartımı satıp RTX 2060 Super aldım ve çok memnun kaldım. Net bir şekilde oyunlarda yaşadığım takılmalar bitti. Format atarken sürücü silindiği an monitörde görüntü kesiliyordu, bu sorun da ortadan kalktı. Bazen bilgisayar açılışında Windows şifre ekranı gelene kadar görüntü vermiyordu, bazen açılışta görüntü veriyordu 5500 XT ile. NVIDIA ile böyle bir sorun olmuyor. AMD kartlarda genel bir sorun olabilir. Ben sürücü ile Windows'un uyum sağlayamaması olarak düşünüyorum. Belki de oyunlara yeteri kadar iyi optimize edilemediği için de olabilir. Sorun yazılımsal ise bunu AMD sürücü ile çözmeli, biz çözemeyiz. Donanımsal üretim hatası yüzünden ise zaten çözümü yok.
Ekran kartı sürücüsünü WHQL yapıp dener misiniz? Sanırım en son çıkan WHQL 20.4.2 idi.
Sizdede dediğim şey oluyormuydu? Fps yüksekken yine de takılması.

FPS değerlerinde hiç problem yoktu ama oyunlarımın yarısında takılma yaşatıyordu. 3000 TL değerinde Steam hesabım var. Tek tek oyunları yazmayayım. Genellikle yüksek grafik isteyen oyunlarda oluyordu.

Şu konuda ki arkadaşa da bir yardım edin hayrına.

Şu konudaki arkadaşa da bir yardım edin hayrına.

Sistem bilgisi verilmemiş, sıcaklıklar hangi parçada ne durumda bilinmiyor. Ben kahin değilim sorunu tahmin ile de bulamam. Çözüm istiyorsa öncelikle tam bilgi sağlamalı. Bilgisayarım kapanıp açılıyor demiş ama mavi ekran hatası alıp almadığını yazmamış. Mavi ekran alıyorsa minidump paylaşmalı, minidump oluşmadıysa hata raporlarına bakmalı.
Link attığınız konuda sizin yazınızda Türkçe dil kurallarının bazıları uygulanmamış, dikkat ederseniz ceza almazsınız. Düzelt butonunu kullanın ve "-mu" soru ekini ayrı yazın.
Burada yazdığınız "-ki" eki bitişik yazılır, bağlaç olan "ki" ayrı yazılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı