Sapphire Pulse RX 6800 görüntü gidip geliyor

ercanp.44

Decapat
Daha fazla  
İlginç bir sorun yaşıyorum. Bilgisayarımda Sapphire Pulse RX 6800 ekran kartı kullanıyorum. Paugge marka HDMI 2.1 kablo takılı uzun zamandır. Görüntü arada bir saniyelik gidip gelmeler olmaya başladı. Sebebini anlamaya çalışırken, HDMI kablonun ekran kartına takılı ucuna bir dokunayım dedim ve fark ettim ki her dokunduğumda görüntü gidip geliyor. Monitöre bağlı uç için böyle bir durum yok. Monitöre bağlı uç ile ekran kartına bağlı uçların yerini değiştirdim. Sonra mantıkken HDMI kablo arızalıysa eğer monitöre bağlı ucuna dokunduğumda aynı şeyi yapması gerekirdi ancak aynı şeyi yapmadı. Fakat yine aynı şeyi ekran kartına takılı uca yapmaya başladığımda sorun devam etti. Ekran kartı soketinden şüphelendim. Sonra PlayStation 5'in orijinal HDMI kablosunu bilgisayarıma bağladım.

Hiçbir şekilde sorun yaşamadım. Kabloyu ne kadar dürttüysem, hiçbir şekilde görüntü gidip gelmedi. Bu sefer Paugge HDMI kabloyu PlayStation 5'e taktım. PlayStation 5'te de hiçbir şekilde görüntü gidip gelmesi olmadı kabloyu her iki uçtan dürtmeme rağmen. İşletim sistemim W11 ve güncel. Adrenalin sürücüsü güncel. FreeSync ayarı açık (kapatmayı denesem de aynı, çözünürlüğü değiştirsem de aynı, 75Hz olan yineleme hızını değiştirsem de aynı sorun devam ediyor) ben neyin arızalı olduğunu nasıl tespit edeceğim? Gel de gece gece çıldırma. Monitörün günahı yok gibi. Ekran kartını garantiye göndersem, başka bir kabloyla test edip bu çalışıyor diyecekler geri gönderecekler. 1 senedir sorunsuz kullandığım HDMI kabloyu garantiye göndersem, tıpkı benim PlayStation 5 üzerinde denediğim gibi bir cihazda deneyip bu çalışıyor diyecekler geri gönderecekler. Benim hangi cihazım bozuk?

Başka bir kabloyla denemeniz de yarar var HDMI kablosu kolay bulunabilen bir şey kartı göndermeden kabloyu değiştirin.

Hocam basit ama benim de aynı sorunum vardı kabloyu ne kadar bastirisam bastirayım düzelmedi VESA sertifikalı kablo bile aldım ama sorun kasanın çıkıntısı kablonun girmesini engelliyordu onu biraz pense ile yukarı kaldırınca sorun çözüldü. Bir bak istersen.

Teşekkürler herkese. Kablonun arızalı olduğu konusunda herkesin hemfikir olması beni sevindirdi. Şu anda başka bir kablo ile kullanıyorum bilgisayarı sorun yok. Demekki kablo arızalanınca cihaz seçiyor.

Hocam dediğiniz gibi değil çünkü ben bunu uzun zamandır kullanıyordum tak çıkart da olmadı ki bir anda aynı sorunu yaşayayım. Desteğiniz için çok teşekkürler.

Teşekkürler herkese. Kablonun arızalı olduğu konusunda herkesin hemfikir olması beni sevindirdi. Şu anda başka bir kablo ile kullanıyorum bilgisayarı sorun yok. Demek ki kablo arızalanınca cihaz seçiyor.

Hocam dediğiniz gibi değil çünkü ben bunu uzun zamandır kullanıyordum tak çıkart da olmadı ki bir anda aynı sorunu yaşayayım. Desteğiniz için çok teşekkürler.

Dostum RDR2'de FPS düşmesi yiyor musun DX12 modunda?

Yeni konular

Geri
Yukarı