Çözüldü SAPPHIRE R7 265 Dual-X siyah ekran sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AN0TH3R

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Sahip olduğum sistem:
  • Kasa: Xigmatek Asgard 381 Pure Black Edition 500W
  • Anakart: ASUS M5A97 Evo R2.0
  • İşlemci: AMD FX 6300
  • RAM: Gskill RipjawsX 8 GB (2X4 GB) DDR3 1866MHz
  • Ekran kartı: SAPPHIRE R7 265 Dual-X 2 GB DDR5
  • Harddisk: WD 500 GB Caviar Blue

Yakın bir zamanda ekran kartı sürücümü Crimson Edition 16.9.2'ye güncellemiştim. O günden sonra bilgisayarım internette takılırken özellikle YouTube'dan veya Spotify'dan müzik dinlerken siyah ekran verip kendini yeniden başlatıyordu. Saatlerce oyun oynarken 1 kere dahi siyah ekran ve yeniden başlatma işlemi ile karşı karşıya kalmamıştım. 1. yeniden başlatmadan sonra bu durum daha sık olmaya başladı. Bilgisayarım masaüstüne geldiği anda bilgisayar siyah ekran verip kendini yeniden başlatıyordu. Bir süre sonra işletim sistemi bir türlü açılamaz hale geldi.

Bu durum canımı çok sıktı ve bilgisayarıma format attım. Temiz bir Windows 10 Pro 64 bit kurulumu yaptım. Kullandığım işletim sistemi Microsoft'un kendi sitesinden indirilmiş ürün anahtarsız versiyonudur. Ayrıca RAM ve harddisk testlerimin sonucu da temiz çıktı. Daha sonra bilgisayarıma tekrar Crimson Edition 16.9.2 sürücüsünü kurdum. Yine saatlerce Steam üzerinden edinmiş olduğum Grand Theft Auto V oynarken bilgisayarım hiçbir şekilde siyah ekran verip aniden yeniden başlatma yapmadı. Yine oyundan canım sıkıldı ve internette YouTube'dan veya Spotify'dan müzik dinlemeye başladım. Bilgisayarım aniden siyah ekran verip kendini yeniden başlattı. Bunun üzerine tekrar DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırdım ve Crimson Edition 16.11.4 Hotfix (En son sürücü) sürücüsünü kurdum. Daha sonra ertesi gün tekrar saatlerce Grand Theft Auto V oynamama rağmen hiçbir siyah ekran ve yeniden başlatma ile karşı karşıya kalmadım. Fakat ne zaman Google Chrome'ı açıp internette gezinirken ve aynı anda YouTube'dan veya Spotify'dan müzik dinlemeye kalktım yine siyah ekran ve yeniden başlatma ile karşı karşıya kaldım tekrardan.

Şu anda bilgisayarımı güvenle moddla başlattım ve DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp bilgisayarımı yeniden başlattım. Şu anda bilgisayarımı ekran kartı sürücüsü olmadan kullanıyorum ve bir sorun yok. Artık başka hangi sürücüyü kurabilirim? Ya da ekran kartını fırınlamalı mıyım? (Çakmak yardımı ile GPU'yu yakmam mı lazım?) Bu sorunu nasıl çözebilirim? İşin ehli arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim. Recep Baltaş özellikle senden yardım bekliyorum.

Ek olarak kullandığım monitör ASUS VX229H Full HD IPS Panel Monitör. Bir kulaklığa sahip değilim ve monitörün sahip olduğu hoparlörü kullanıyorum.

@Recep Baltaş

Güncelleme: Bilgisayarım ekran kartı sürücüsü olmadığı halde siyah ekran verip kendini yeniden başlattı.

Ek bilgi 1: Ekran kartı monitörüme HDMI kablo ile bağlı. Acaba kablo mu bozuk? VGA kablo ile test etme imkanım var.

Ek bilgi 2: Elimde Sapphire HD 7770 ekran kartı da var. Bununla da test edebilme imkanım var.

Ek soru 1: 1 hafta önce evin şalterleri attı. O günden sonra ekran kartım internette gezinirken siyah ekran vermeye başladı. Ekran kartının HDMI portu bozulmuş olabilir mi?

Ek soru 2: Sorun AMD'in son sürücülerinden mi kaynaklanıyor acaba?

AMD 16.11.4 Release note. (H.264 Fixed) • /r/Amd

Güncelleme: Sistem Sapphire HD 7770 kartı ile sorunsuz çalışmaktadır. Bugün yine SAPPHIRE R7 265 Dual-X 2 GB DDR5 kartımı takıp en son sürücüyü kurdum. Daha sonra yine saatlerce GTA 5 oynadım ve hiç siyah ekranla karşılaşmadım. Daha sonra Google Chrome'u açtım ve YouTube'dan bir şeyler izledim. Daha sonra Spotify'dan müzik dinlemek istedim ve bilgisayarım tekrar siyah ekran verdi. Bunun üzerine DDU ile mevcut sürücüyü kaldırıp AMD'nin resmi sitesinden 2 Şubat 2016 tarihli ilk Crimson sürücüsünü kurup bilgisayarı yeniden başlattım. Ve tam Google Chrome'u açmamla siyah ekran gelmesi bir oldu. Şimdi bilgisayarımı kapattım ve bu mesajı telefonumdan yazıyorum.

Buradan moderatörlere sesleniyorum gözümden kaçan bir yazım hatasına 1 gün ceza vereceğinize şu sorunuma bir çözüm bulun. Perşembe günü açtığım konuya 1 kişinin bile ileti göndermemesi çok garip. Anlaşılan aranızda bolca tek amacı boş ileti kasmaktan ibaret olan arkadaşlar var. Technopat'ı 2012'den beri takip ediyorum ben. @Recep Baltaş duy sesimi yardım et bana.

• 28.11.2016 21:00 Güncellemesi:

Şu anda 16.6.1 sürücüsünü kurdum. İnternette video izlerken veya müzik dinlerken tekrar siyah ekran alırsam buraya yazacağım.

16.6.1 sürücüsü ile siyah ekran hatası almadım fakat GTA 5 bu sürücü ile akıcı değil ve oyun bir süre sonra yavaşlıyor.

• 1.12.2016 00:00 Güncellemesi:

Yaklaşık 2 gündür 16.11.5 sürücüsünü kullanmaktayım. İnternette video izlerken veya müzik dinlerken tekrar siyah ekran alırsam buraya yazacağım.

16.11.5 sürücüsü ile şimdilik siyah ekran hatası almadım. GTA 5 bu sürücü ile şimdilik güzel oynanıyor. Ek olarak Google Chrome ayarlarından donanım ivmesini kapattım bakalım neler olacak veya olmayacak.

Evet bu sürücü ile de biraz önce yine Google Chrome kullanarak Spotify üzerinden müzik dinlerken siyah ekran aldım ve bilgisayarım kendini yeniden başlattı.

8 gün oldu konuyu açalı! Moderatör arkadaş eğer şu anda bu konuyu okuyorsan ve sansürlediğim küfür için ceza vereceğine sorunumla ilgilenin. Bana bu forumun kurallarından bahsetmeyin arkadaşım. 4 yıldan beri takip ediyorum bu forumu ben.
  • 3.12.2016 16:00 Güncellemesi
Bilgisayarım mavi ekran verdi. Minidump dosyasını buraya atıyorum. Belki birileri gelir de yardım eder diye.

120316-22968-01.rar

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu durumda PSU kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.
Sizinle kesinlikle aynı fikirdeyim. Çünkü eski bilgisayarımın kapanma sorunu evimde şalterlerin atmasından sonra gerçekleşmeye başladı. Bu gibi durumlar için akım koruyucu priz almak şartmış onu anladım daha sonra. Yeni bilgisayarımı akım koruyucu priz ile kullanıyorum artık.
Kurallarda belirtildiği gibi konuyu güncellemeniz ve bu güncellemelere rağmen yanıt gelmezse yeni konu açarak sorunu dile getirebilirsiniz. Konunuzu görmediğimiz için üzgünüz ama bu durum küfür etmenizi gerektirmez.

Yine konu ile alakası olmayan bir konuya da sorunu eklemeniz yanlış. Mavi ekran hatanıza ithafen yazıyorum. Realtek Wireless USB adaptör kullanıyorsunuz ve mavi ekran nedeni bununla alakalı. Donanımsal bir sorun olabilir. Yine de öncelikle chipset ve ethernet ile ilgili tüm sürücüleri güncelleyin.

Tekrardan mavi ekran hatası alırsanız ilgili .dmp dosyasını AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi raporu ile beraber ekleyin.

Merhaba, mavi ekran dosyası silinmiş olduğundan dolayı bakamadım. Sorunun iki olası sebebi var:
  • Güç kaynağı
  • Ekran kartı
Başka bir ekran kartı ile denedikten sonra sorun yaşamadığınıza göre sorunun büyük ihtimalle ekran kartından kaynaklandığını düşünüyorum.

Peki neden oyunlarda sorun yok da masaüstünde sorun var? Bunun nedeni 3D ve 2D saat frekanslarının farklı olmasıdır. Ekran kartınızın 2D hızlarında çalışırken ortaya çıkan bir sorunu var demek ki. Ya da 2D modunda fanları yeterince dönmediğinden aşırı ısınan bir bileşeni de olabilir.

Garantisi varsa kartı garantiye gönderiniz.

Merhaba, mavi ekran dosyası silinmiş olduğundan dolayı bakamadım. Sorunun iki olası sebebi var:
  • Güç kaynağı
  • Ekran kartı
Başka bir ekran kartı ile denedikten sonra sorun yaşamadığınıza göre sorunun büyük ihtimalle ekran kartından kaynaklandığını düşünüyorum.

Peki neden oyunlarda sorun yok da masaüstünde sorun var? Bunun nedeni 3D ve 2D saat frekanslarının farklı olmasıdır. Ekran kartınızın 2D hızlarında çalışırken ortaya çıkan bir sorunu var demek ki. Ya da 2D modunda fanları yeterince dönmediğinden aşırı ısınan bir bileşeni de olabilir.

Garantisi varsa kartı garantiye gönderiniz.
Mesajınız için teşekkür ederim Recep Bey. 12 Aralık tarihinde yeni bir kasa aldım ve sorunum çözüldü.

Büyük bir ihtimal ile PSU yetersizliğindendir. Ama kasaya dahili PSU ne kadar iyi olur bilemem.

Bu durumda PSU kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.
Sizinle kesinlikle aynı fikirdeyim. Çünkü eski bilgisayarımın kapanma sorunu evimde şalterlerin atmasından sonra gerçekleşmeye başladı. Bu gibi durumlar için akım koruyucu priz almak şartmış onu anladım daha sonra. Yeni bilgisayarımı akım koruyucu priz ile kullanıyorum artık.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı