Sapphire R9 280 DUAL-X Reballing yapmalı mıyım?

Lactuca Sativa

Kilopat
  • Sapphire AMD Radeon R9 280 DUAL-X 3GB 384BIT Ekran Kartı
  • AMD FX-6300 3.5GHz İşlemci
  • Kingston HyperX Fury Black 1600MHz DDR3 8GB RAM
  • Asus M5A78L-M/USB 3 Anakart
  • Corsair VS-550W Güç Kaynağı
  • Seagate Barracuda 3.5" 1TB Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
  • Akasa Nero 3 İşlemci Soğutucusu
3 yılı aşkın bir süre önce bu sistemi topladım ve yaklaşık 7, 8 ay önceye kadar sorunsuz kullandım. İlk başta güç kaynağından ses gelmeye başladı. Kasayı sağ-sol, yukarı-aşağı yapa yapa sesin gitmesini sağlayarak kullandım. Ondan sonra güç kaynağı fan yağının değişmesi işlemini uygulayıp ses sorununu halletim. Yani güç kaynağı sıkıntılı değildi. 2, 3 ay önce kadar da ekran çizgili hale, ara sıra da gidip gelmeye başladı. Renkler değişti vesaire derken görüntü tamamen gitti. Bilgisayar başlatıldığında kendini 1 kez yeniden başlatıyor ve başka hiçbir tepki olmuyordu. Araştırdıktan sonra Ekran Kartı ısıtılması işlemi ile tekrar kullanılabilir hale geleceğini gördüm ve kartın içini açtım. Termal macununu yeniledim ama elimde kartın işlemci etrafını ısıtacak bir şey olmadığı için kartı tekrar toplayıp denedim ve bir sonuç alamadım. Sonra bilgisayarcı arkadaşları gezdim ve hep ısıtma işlemini duydum ve 80 ile 130 TL arası bir fiyat verdiler. Bu işin garantisi olmadığını, ne kadar gidip gitmeyeceği şansa bağlıymış gibi şeyleri duyduktan sonra içime pek sinmedi ve araştırmaya devam ederken Reballing denilen işlemi gördüm, Technopat üzerinde de konuyu okudum.

Sistemde her türlü oyunu yüksek ayarlarda, sıkıntısız bir şekilde oynadım. Tabi kart ısınması bir yana o sıkıntı değildi. Sizce bu işlemi yaptırmalı mıyım? Ara sıra çok oyun oynamak istiyorum ama değer mi, bu işlem kesin bir sonuç verir mi bilemiyorum. Ayrıca eski konularda 150 TL civarı bir fiyat ile Reballing işlemi yapan birkaç yeri okudum ama şu an fiyat ortalaması nasıldır ve nerede yaptırılır bilmiyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

Forumda birinin konusunu okumuştum aynı karttı onunkide ama Sapphire miydi emin değilim. 280 dereceye 5 dakka ısıttığını fırını ardından 3 dakika yada 30 saniye fırında tuttuğunu söylemişti tam hatırlamıyorum.
Ve çalışmış.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı