Sapphire R9 280 Dual-X'e nasıl O.C atılır?

YUSUF DENİZ

Hectopat
Daha fazla  
Sistemimde bu kart mevcut. Bu kartın stock fan ile overclock verimli limiti nedir? Bu konuyu araştırdığım kadarıyla afterburner veya Sapphire trixx gibi programlar ile bu işlem yapılıyormuş. Benim merak ettiğim nokta programı açıp hangi parametreleri ne kadar arttırıyoruz? Mesela çekirdek hızı 940 bunu kaç yaparsak ideal oluyor? Diğer parametreleri voltaj ve bellek hızı vs. kaç yapmak gerekir? Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

TriXXX güzel bir program elindeki ekran kartı ile 1000-1050 Mhz'de rahatça çalışır. Sonrası için denemeler yapman lazım. Hızı arttırıp pcyi zorlayan bir oyun oyna görüntüde sorun yoksa yükselte yükselte gidersin. 1100 Mhz sonrası pek stabil değil. Aynı zamanda sıcaklığıda kontrol etmen gerek. 80 dereceyi geçmesin, gerekirse fanları %100 yaparsın. Mesela bende R9 270 var. 270'in normal hızı 925 Mhz, benim kartım OC Edition olduğundan 1000 Mhz. İşte sırayla 1050-1100-1150 diye yükselttim sorun olmadı 1200 Mhz de sürücü çöktü ben de 1198 Mhz de stabil kullanıyorum. Bu arada pcde sadece oyun felan oynarsan ayarla hızı, diğer kullanımlarda default da kalsın (zaten pc yi açıp kapattığında normal ayara döner).

Hayır zaten 1050 MHz ye kadar tek yapman gereken hızı ayarlamak. Bellek hızını arttırmak pek performans artışı sağlamıyor zaten. 1050 den sonra voltaj isteyebilir, ama bu sefer de ısı sorun olur. Yani sadece hızı ayarla yeter.

GPU hızını artırıyorsan belli oranda bellek hızlarına da dokunman gerekir. GPU'da 100MHZ artış yapıyorsan belleklerde de ortalama 180MHZ kadar artış yapman gerekir. En son 3DMark11 gibi testlere sok ve sıcaklık - stabilite durumunu test et. Yeni nesil oyunları Full ayarda açıp yarım saat oynamayı dene, sorun yaşamıyorsan yola devam et.

Daha büyük hedefler için elbette olayın içerisine voltaj artırımı girmesi gerekir. İhtiyacın olduğunu sanmıyorum.

Doğru fakat belleklerdeki 150 Mhz'den fazla oc bile görüntülerde bozulmaya neden olabilir. Birde her kartın bellekleri soğutulmuyor olabilir buna da bakıp o şekilde uygun hız aşırtmalar yapılmalı. 300 Mhz'lik bir hız aşırtmada belleklere 500 Mhz oc yapmak (sizin bahsetdiğiniz şekilde) pek de mantıklı değil (özellikle de Amd kartlarda).
Hem Yusuf arkadaşımız da daha yeni yapmaya başlayacak, belki sonradan sınırları zorlamak isteyebilir (herkesin içinde vardır bu istek :) ) Bence gpu hızını 1070 MHz yapıp belleği de 100 Mhz arttırıp sorunsuz şekilde kullanabilir.

Gpu hızını 1071 ve bellek hızını 5150 yaptım. Furmarkta overclock öncesi 2800 civarı bir puan alırken overclocktan sonra 2190 civarı bir puan aldı. Nerede yanlışlık var acaba.

Başka gpu test programları ile denedim onlarda performans artışı söz konusu. Sadece gpu hızını 1072 yapınca heaven benchmarkta 10 fps artışı, 3dmark 11 de 500 kadar puan artışı yapıyor ve sıcaklık 72 C yi geçmiyor. Herhalde daha fazlası da yapılır gibi. Kaç dereceden sonra sıkıntı olur acaba.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı