Sapphire RX 6550 XT HDMI portundan görüntü alınmıyor

bogacerkan

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba.

16 GB RAM / Ryzen 5 - 3600 işlemci / Corsair V550 PSU donanımına sahip bir bilgisayarım var. Bu bilgisayarda GTX 980 ekran kartı kullanıyordum ancak bir iki gün önce Amazon'dan yeni bir kart satın alıp Sapphire RX 6550 XT'te geçtim.

Eski makinede iki ekran kullanıyordum. DVI-D bağlantısına sahip bir ViewSonic VG2030WM ve bir Philips 226vl. Bunlardan ViewSonic bir DVI kablo ve sonrasındaki bir dönüştürücü ile ve Philips de bir VGA kablo ile bağlıydı.

Yeni kartta 3 X DisplayPort ve bir de HDMI çıkışı var.

Temel anlamında iki problemim var.

1. HDMI portundan görüntü almayı bir türlü başaramadım. VGA kablonun ucuna bir dönüştürücü bağlayarak (1'den fazla dönüştürücü ile denedim) ya da DVI kablonun ucuna bir dönüştürücü bağlayarak denedim, ancak HDMI portundan herhangi bir şekilde görüntü alabilmiş değilim.

2. DisplayPort'ların üçü de çalışıyor, ancak iki ekrandan aynı anda görüntü almayı sadece 2 VGA kablo kullandığımda başarabiliyorum. Ekranlardan birinde sadece VGA girişi var ve onu sorunsuz kullanıyorum ama ikinci ekranı (üzerinde bir VGA ve bir DVI-D girişi var) VGA haricinde bir şekilde (ne HDMI ne de DVI-D ile) bağlayamadım.

Elimde bir sürü dönüştürücü kablo oldu ama iki ekranı birlikte, doğru dürüst bir şekilde kullanamıyorum.

* Sürücüleri güvenli Mod'da DDU ile temizleyerek eski ve en son sürücüleri denedim.
* ViewSonic monitör üzerinden girişi dijitale çevirebilir miyim denedim ama otomatik algılıyor. Analogdayken dijital seçtiğimde de görüntü gidiyor, analog olarak geri dönüyor.
* İki monitörün de sürücülerini buldum, Windows 10 doğru olarak algılıyor.
* NVIDIA sürücülerimi güvenli Mod'da, DDU ile temizledim.

Belki bana iki monitörü de VGA kullan, derdin tasan kalmasın diyenler olacak ama ikinci monitörde zaman zaman görüntü gidiyor, ancak 50Hz ile kullanabiliyorum ve ne kadar stabil olacak bilgim yok henüz.

Kartta bir arıza var olabilir mi diye endişe ediyorum ama bunu nasıl kontrol edebilirim, Amazon iade alır mı yoksa garanti üzerinden servise mi götürmek gerekir bilmiyorum. Bu arada, bir kez denedim, tek monitörle kullandığım zaman Microsoft Flight Simulator sorunsuz bir şekilde çalışıyor, başkaca oyun da oynamıyorum.

Açıkçası çok fena canım sıkılmış durumda ve ne yapacağımı bilemiyorum.

Tüm değerli önerilerinize açığım.
Şimdiden teşekkürler.

Güncelleme...

Az önce evdeki televizyonlardan biriyle denedim ve HDMI portunun çalıştığını öğrenmiş oldum.

Bu durumda kartın bir sorunu yok gibi görünüyor ve sorun da benim eski TFT monitörümün 6550 tarafından dijital kanallar aracılığıyla tanınmaması sanırım.

Yeni bir ekran alma zamanı da gelmiştir belki.

Yine de, dikkatinizi çeken ya da aklınıza gelen bir şeyler olursa benimle de paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı