Sapphire RX 6600XT oyunlarda düşük FPS ve yüksek gürültü

İşletim sistemi
Windows 10

Stampd2

Kilopat
Daha fazla  
Sistem özellikleri:
İşlemci: i5 11400F.
Anakart: ASUS Prime H510M-K
SSD: WD Blue SN570 500GB.
PSU: Corsair CV550 550W.
RAM: Adata XPG Hunter 3200MHz DDR4 CL16 (8x2GB)
Ekran kartı: Sapphire Nitro+ Radeon RX 6600 XT.

Henüz yeni aldığım sistemde Sapphire Nitro+ Radeon RX 6600 XT modelini kullanıyorum. Sistem boştayken GPU gayet sessiz çalışıyor. En son sürücü güncellemesini Radeon Software üzerinden yaptım. Fan ayarını da manuel olarak kıstım. Ancak oyunlara girdiğimde baş ağrıtacak düzeyde bir fan sesi geliyor karttan. Bunun yanında CoD: Warzone'da 1080p düşük ayarlarda izlediğim videolara göre ekran kartım 200FPS alırken, ben ortalama 100-110FPS alıyorum. Ekran kartı sıcaklık değerlerim 60-65 arası gidip geliyor. BIOS güncellemesi ile sorun çözülür mü yoksa donanımsal bir problem olma ihtimali var mıdır?

Sistem özellikleri:
RAM: Adata XPG hunter 3200MHz DDR4 CL16 (8x2GB)

Henüz yeni aldığım sistemde Sapphire Nitro+ Radeon RX 6600 XT modelini kullanıyorum. Sistem boştayken GPU gayet sessiz çalışıyor. En son sürücü güncellemesini Radeon Software üzerinden yaptım. Fan ayarını da manuel olarak kıstım. Ancak oyunlara girdiğimde baş ağrıtacak düzeyde bir fan sesi geliyor karttan. Bunun yanında CoD: Warzone'da 1080p düşük ayarlarda izlediğim videolara göre ekran kartım 200FPS alırken, ben ortalama 100-110FPS alıyorum. Ekran kartı sıcaklık değerlerim 60-65 arası gidip geliyor. BIOS güncellemesi ile sorun çözülür mü yoksa donanımsal bir problem olma ihtimali var mıdır?

Oyun içi değerleri paylaşabilir misiniz?

Sistem özellikleri:
RAM: Adata XPG Hunter 3200MHz DDR4 CL16 (8x2GB)

YouTube'da baktığınız video hangisi paylaşabilir misiniz? O işlemci bu oyunda bildiğim kadarıyla 1080P'de bir tık darboğaz yiyerek çalışıyordu (üst segment grafik kartları bulunan sistemlerde). 150 FPS'lere kadar çıkıyordu. Sıcaklık değerleri ve kullanım oranlarını da paylaşabilir misiniz?

Oyun içi değerleri paylaşabilir misiniz?
İzlediğim videolara göre olması gerekenden en az 70-80FPS az alıyorum.

YouTube'da baktığınız video hangisi paylaşabilir misiniz? O işlemci bu oyunda bildiğim kadarıyla 1080P'de bir tık darboğaz yiyerek çalışıyordu (üst segment grafik kartları bulunan sistemlerde). 150 FPS'lere kadar çıkıyordu. Sıcaklık değerleri ve kullanım oranlarını da paylaşabilir misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İzlediğim video bu. Üstelik videodaki işlemci 10. nesil ve oyun içi ayarlar en yüksekte. Buna rağmen benden çok daha yüksek FPS alıyor.

Dosya Ekleri

• Call of Duty® Modern Warfare_2022.10.10-00.26.png
    Call of Duty® Modern Warfare_2022.10.10-00.26.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 28
  • Call of Duty® Modern Warfare_2022.10.10-00.30-min.png
    Call of Duty® Modern Warfare_2022.10.10-00.30-min.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 21
  • Call of Duty® Modern Warfare_2022.10.10-00.32-min.png
    Call of Duty® Modern Warfare_2022.10.10-00.32-min.png
    830,5 KB · Görüntüleme: 22
  • Call of Duty® Modern Warfare_2022.10.10-00.30_1-min.png
    Call of Duty® Modern Warfare_2022.10.10-00.30_1-min.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
İzlediğim videolara göre olması gerekenden en az 70-80FPS az alıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İzlediğim video bu. Üstelik videodaki işlemci 10. nesil ve oyun içi ayarlar en yüksekte. Buna rağmen benden çok daha yüksek FPS alıyor.

Paylaştığınız videodaki işlemciyle sizin işlemciniz arasında mimari fark var. Hatta Genel benchmark testlerinde i5-10600K daha performanslı. K serisi işlemciler tamamen oyun odaklı olduğu için güç tüketimide yüksek. 11400F işlemciler daha düşük güç tüketimleriyle genelde iş platformu için kullanılıyor. Bu sebeple bu işlemciyle kıyaslama yapmanız pek uygun değil. Başta base frekansı çok etkiliyor. i5-10600K işlemcinin temel frekans değeri 4.1 GHz sizdeki işlemcinin ise 2.6 GHz. Arada ciddi bir fark bulunmakta. Bu base frekans çoklu işlemlerde iş yükü bindiğinde uygulanan frekans değeri. Tek çekirdek performansında da işlemciniz geride. i5-10600K 4.8 GHz'ye kadar çıkıyor. Sizdeki işlemci 4.4 GHz'ye çıkıyor. Bu sebeple sizdeki işlemcinin daha düşük performans vermesi gayet normal. Size sağlayacağı avantajları da var elbet. Çok düşük güç tüketiminiz olacak ve ısınma sorunu yaşamayacaksınız (Sıvı soğutmaya ihtiyaç duymayacaksınız). Genel olarak şunu söylemek gerek. Intel'de K serisi işlemcilere ya da 85W üzeri tüketim yapan işlemcilere yüklenirseniz daha çok performans alırsınız. Sizin performansınızın daha düşük olmasının tek sebebi işlemcinin performansının yetersiz olması. İşlemci yetersiz kaldığı için grafik ayarlarının en yüksek olması ya da en düşük olması arada ciddi bir fark oluşturmayacaktır.

Paylaştığınız videodaki işlemciyle sizin işlemciniz arasında mimari fark var. Hatta Genel benchmark testlerinde i5-10600K daha performanslı. K serisi işlemciler tamamen oyun odaklı olduğu için güç tüketimide yüksek. 11400F işlemciler daha düşük güç tüketimleriyle genelde iş platformu için kullanılıyor. Bu sebeple bu işlemciyle kıyaslama yapmanız pek uygun değil. Başta base frekansı çok etkiliyor. i5-10600K işlemcinin temel frekans değeri 4.1 GHz sizdeki işlemcinin ise 2.6 GHz. Arada ciddi bir fark bulunmakta. Bu base frekans çoklu işlemlerde iş yükü bindiğinde uygulanan frekans değeri. Tek çekirdek performansında da işlemciniz geride. i5-10600K 4.8 GHz'ye kadar çıkıyor. Sizdeki işlemci 4.4 GHz'ye çıkıyor. Bu sebeple sizdeki işlemcinin daha düşük performans vermesi gayet normal. Size sağlayacağı avantajları da var elbet. Çok düşük güç tüketiminiz olacak ve ısınma sorunu yaşamayacaksınız (Sıvı soğutmaya ihtiyaç duymayacaksınız). Genel olarak şunu söylemek gerek. Intel'de K serisi işlemcilere ya da 85W üzeri tüketim yapan işlemcilere yüklenirseniz daha çok performans alırsınız. Sizin performansınızın daha düşük olmasının tek sebebi işlemcinin performansının yetersiz olması. İşlemci yetersiz kaldığı için grafik ayarlarının en yüksek olması ya da en düşük olması arada ciddi bir fark oluşturmayacaktır.

10600K ve 11400F arasında bu kadar dramatik farklar olmaz hatta 10600K OC yapılmadıysa neredeyse FPS farkı bile olmaz çünkü verdiğiniz base frekanslar falan hikaye 11400F çoklu CPU kullanımında 2.6GHz demişsiniz belli ki donanımlar hakkında fazla bilginiz yok. 11400F oyunlarda ortalama 4.1-4.2GHz civarında çalışır oyundan oyuna bazen 4.0GHz de çalışabiliyor.

İşlemcinin Power limiti açık olabilir. Anakart çok tırt bir model değilse Power limit açıp gerçek performansa ulaşılabilir.

Anakart ASUS Prime H510M-K. Belirttiğim gibi BIOS güncellemesi yapmadım. Güncelleme ile gerçek performansa erişir miyim?

10600K ve 11400F arasında bu kadar dramatik farklar olmaz hatta 10600K OC yapılmadıysa neredeyse FPS farkı bile olmaz çünkü verdiğiniz base frekanslar falan hikaye 11400F çoklu CPU kullanımında 2.6GHz demişsiniz belli ki donanımlar hakkında fazla bilginiz yok. 11400F oyunlarda ortalama 4.1-4.2GHz civarında çalışır oyundan oyuna bazen 4.0GHz de çalışabiliyor.

İşlemcinin Power limiti açık olabilir. Anakart çok tırt bir model değilse Power limit açıp gerçek performansa ulaşılabilir.
Anakart ASUS Prime H510M-K modeli. Bu anakart üzerinden power limit açabilir miyim?

Anakart ASUS Prime H510M-K modeli. Bu anakart üzerinden power limit açabilir miyim?

Tavsiye etmem kötü bir anakart olduğu için PL açtıktan sonra oluşacak güç tüketimini kaldıracağını düşünmüyorum aşırı ısınır. Maalesef intel tarafında işlemcilerin gerçek performansını elde etmek için en azından orta sınıf bir anakart gerekiyor.

Yıllardır sunucu işleriyle uğraşan ve işi gücü işlemciler ve co-Processor'ler olan birine donanımlar hakkında fazla bilginiz yok demeniz bayağı ilginç. Size görsellerle anlatayım tam olarak neyin ne olduğunu. İşlemci temel frekansı yani https://www.intel.com.tr/content/ww...-12m-cache-up-to-4-40-ghz/specifications.html
Bu sitede yer alan özelliklerdeki 2.60 GHz yazan kısımda 65W'ta all-Core %100 olduğunda verilen hızdır. Max Turbo frekans kısmında yazan 4.40 GHz ise sadece tek bir çekirdeğin ulaşabileceğin en yüksek hızdır. Oyunlarda gördüğünüz bu işlemcideki 4.10 GHz hız tüm çekirdekler %100 kullanılmadığında daha doğrusu sistem optimizasyonunun sağladığı belirli yoğunluk aralıklarıyla işlemci kullanımında gördüğünüz hızlardır. Tek çekirdek performansına yüklenen ve diğer iş parçacıklarını kullanmayan bir oyunda 4.40 GHz görebilirsiniz. İşlemciyi %100 all-Core kullanırsanız 65W güç tüketiminde 2.60 GHz hız alırsınız. Örnek olarak benim bilgisayarımda bulunan işlemci i7 11800H. Bu işlemci temel saat hızı olarak 2.30 GHz gösterilmekte. Ve yapılandırılabilir TDP up değerinde (45W'ta çalışırsa) ben bu işlemciyi çalıştırırsam tüm çekirdekler %100 olduğunda 2.30 GHz hız verecektir. Ama bende bulunan laptopta PL1 değeri 60W ayarlandığı için daha yüksek frekans hızlarına çıkıyor. Ekteki görselde 60W'ta 2.83 GHz'ye kadar çıktığını görebilirsiniz. HWiNFO64 Uygulamasında da aynı şekilde güç tüketimi 60W olarak gösterilmekte.

1665426625281.png

Tek çekirdekte ise maximum 4.6 GHz göstermekte Intel'in sitesinde. Bu da Diğer çekirdekler boştayken tek başına 1 çekirdeğin ulaşabileceği Max hızı gösteriyor. Tek çekirdek performansı için Cinebench Kullanılabilir ama tam olarak tek çekirdek gibi çalışmıyor bu testte (Normalde iş yerinde Linux'ta sysbench kullanıyoruz onda daha net görülüyor.)

1665427177055.png

İşlemcilerin Sitesinde'de detaylı olarak bu açıklamalar yazmakta.

1665427297300.png

1665427329543.png

İşlemcilerin detaylı bilgilerinin linkleri:
Bu arada Bende bulunan işlemcinin 45W yerine 60W çalışmasının sebebide üreticinin default olarak oyun modunda böyle yapmasından kaynaklı. Uygulamada da bu şekilde göstermekte.

1665427505219.png

Yeni konular

Geri
Yukarı