Sapphire RX 6600XT oyunlarda düşük FPS ve yüksek gürültü

İşletim sistemi
Windows 10
Yıllardır sunucu işleriyle uğraşan ve işi gücü işlemciler ve co-Processor'ler olan birine donanımlar hakkında fazla bilginiz yok demeniz bayağı ilginç. Size görsellerle anlatayım tam olarak neyin ne olduğunu. İşlemci temel frekansı yani https://www.intel.com.tr/content/ww...-12m-cache-up-to-4-40-ghz/specifications.html
Bu sitede yer alan özelliklerdeki 2.60 GHz yazan kısımda 65W'ta all-Core %100 olduğunda verilen hızdır. Max Turbo frekans kısmında yazan 4.40 GHz ise sadece tek bir çekirdeğin ulaşabileceğin en yüksek hızdır. Oyunlarda gördüğünüz bu işlemcideki 4.10 GHz hız tüm çekirdekler %100 kullanılmadığında daha doğrusu sistem optimizasyonunun sağladığı belirli yoğunluk aralıklarıyla işlemci kullanımında gördüğünüz hızlardır. Tek çekirdek performansına yüklenen ve diğer iş parçacıklarını kullanmayan bir oyunda 4.40 GHz görebilirsiniz. İşlemciyi %100 all-Core kullanırsanız 65W güç tüketiminde 2.60 GHz hız alırsınız. Örnek olarak benim bilgisayarımda bulunan işlemci i7 11800H. Bu işlemci temel saat hızı olarak 2.30 GHz gösterilmekte. Ve yapılandırılabilir TDP up değerinde (45W'ta çalışırsa) ben bu işlemciyi çalıştırırsam tüm çekirdekler %100 olduğunda 2.30 GHz hız verecektir. Ama bende bulunan laptopta PL1 değeri 60W ayarlandığı için daha yüksek frekans hızlarına çıkıyor. Ekteki görselde 60W'ta 2.83 GHz'ye kadar çıktığını görebilirsiniz. HWiNFO64 Uygulamasında da aynı şekilde güç tüketimi 60W olarak gösterilmekte.

Eki Görüntüle 1540778

Tek çekirdekte ise maximum 4.6 GHz göstermekte Intel'in sitesinde. Bu da Diğer çekirdekler boştayken tek başına 1 çekirdeğin ulaşabileceği Max hızı gösteriyor. Tek çekirdek performansı için Cinebench Kullanılabilir ama tam olarak tek çekirdek gibi çalışmıyor bu testte (Normalde iş yerinde Linux'ta sysbench kullanıyoruz onda daha net görülüyor.)

Eki Görüntüle 1540785

İşlemcilerin Sitesinde'de detaylı olarak bu açıklamalar yazmakta.

Eki Görüntüle 1540788

Eki Görüntüle 1540789

İşlemcilerin detaylı bilgilerinin linkleri:
Bu arada Bende bulunan işlemcinin 45W yerine 60W çalışmasının sebebide üreticinin default olarak oyun modunda böyle yapmasından kaynaklı. Uygulamada da bu şekilde göstermekte.

Eki Görüntüle 1540792
Dostum bir ton gereksiz ayrıntıya girmişsin ama asıl mesele üzerine tek bir yorumun yok, bu işlemci ile oyun oynanıyor yani sentetik testlerdeki %100 kimsenin umurunda değil sonuçta işlemci hiç bir şekilde oyunlarda all core %100 görmüyor, göremiyor, görmesi de imkansız ve 4ghz üzeri çalışıyor. Bir diğer mesele de ilk mesajımda belirttiğim gibi PL kısıtlaması bunu kaldırdığın vakit 11400F tam bir canavar oluyor.

Özetin özeti base frekans ın oyun performansı ile yakından uzaktan zerre kadar alakası yok, bu arkadaşın sorunu da işlemcinin base frekansının 2.6ghz olması değil. Zaten biraz mantık çerçevesinde düşünüldüğü zaman işlemci oyunlarda 2.6ghz de mi çalışıyor? hayır, demek ki sorun base frekans değilmiş.

Dostum bir ton gereksiz ayrıntıya girmişsin ama asıl mesele üzerine tek bir yorumun yok, bu işlemci ile oyun oynanıyor yani sentetik testlerdeki %100 kimsenin umurunda değil sonuçta işlemci hiçbir şekilde oyunlarda all Core %100 görmüyor, göremiyor, görmesi de imkansız ve 4GHz üzeri çalışıyor. Bir diğer mesele de ilk mesajımda belirttiğim gibi pl kısıtlaması bunu kaldırdığın vakit 11400F tam bir canavar oluyor.

Özetin özeti base frekans ın oyun performansı ile yakından uzaktan zerre kadar alakası yok, bu arkadaşın sorunu da işlemcinin base frekansının 2.6GHz olması değil. Zaten biraz mantık çerçevesinde düşünüldüğü zaman işlemci oyunlarda 2.6GHz de mi çalışıyor? Hayır, demek ki sorun base frekans değilmiş.

Usta şimdi bu anakart yüzünden mi ben tam performans alamıyorum anlamadım?

Dostum bir ton gereksiz ayrıntıya girmişsin ama asıl mesele üzerine tek bir yorumun yok, bu işlemci ile oyun oynanıyor yani sentetik testlerdeki %100 kimsenin umurunda değil sonuçta işlemci hiçbir şekilde oyunlarda all Core %100 görmüyor, göremiyor, görmesi de imkansız ve 4GHz üzeri çalışıyor. Bir diğer mesele de ilk mesajımda belirttiğim gibi PL kısıtlaması bunu kaldırdığın vakit 11400F tam bir canavar oluyor.

Özetin özeti base frekans ın oyun performansı ile yakından uzaktan zerre kadar alakası yok, bu arkadaşın sorunu da işlemcinin base frekansının 2.6GHz olması değil. Zaten biraz mantık çerçevesinde düşünüldüğü zaman işlemci oyunlarda 2.6GHz de mi çalışıyor? Hayır, demek ki sorun base frekans değilmiş.

Anlattığımı anlayamadınız sanırım. Anlattığım karmaşık gelmiş olabilir. En iyisi benim bahsettiğim konuyu boş verin. Arkadaşa yardımcı olmaya çalışalım.

Usta şimdi bu anakart yüzünden mi ben tam performans alamıyorum anlamadım?

Fikrimde halen sabitim. İşlemciniz yetersiz kalıyor. Benzer bir sistem için test var. @Braymm dediği gibi PL sınırını yükseltebilirseniz daha yüksek performans alabilirsiniz. Tahminimce elinizdeki işlemci 100W üzerine kadar güç tüketiminde yükselebiliyor. Elinizdeki anakartın BIOS ayarlarında OC yapılandırmalarında böyle bir seçenek var mı bakmak gerek. Kullanmadığım bir anakart olduğu için bu güç sınırlamasını kaldırabilir misiniz bilmiyorum. Intel XTU aracını indirip oradanda güç limitini ayarlama var oradanda deneyebilirsiniz.
İşlemcinizin bulunduğu RTX 3060'lı örnek sistem:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
PL sınırı yükseltilmiş olan işlemcili kıyaslama videosu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı