Çözüldü Sapphire RX590 Nitro+ SE 8 GB boşta %100 çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Acemi Kaşif

Hectopat
Öncelikle ekran kartım: Sapphire RX590 Nitro+ SE 8 GB.

Bilgisayarım boşta iken ekran kartım 100% çalışmaya başlıyor ve fanları sürekli dönüyor ki bilgisayarı tekrar kullanmaya başladığımda da normal hale dönmüyor.

Bir siteden korsan oyun indirdiğim için mining yapan bir virüs kaptığımı düşünüyorum ama bununla nasıl başa çıkacağım konusunda pek bir fikrim yok.

Yakın bir zamanda az-çok USB'den format atmayı öğrendim ve bu olayın üstüne tekrar format atmak istiyorum fakat USB belleğe bile bulaşabilecek Bitcoin virüsleri varmış sanırım, durum böyle olunca ne yapacağımı bilemedim. USB belleğe bulaşan bir virüs mü bu bilemiyorum, ücretsiz sürüm Malwarebytes ile hem bilgisayarımı hem USB belleği taradım ve virüsü bulamadı. Sanırım virüsü yapan kişi güncel Anti-Virüs'ler virüsü yine bulunmasın diye virüsünü güncellemiş.

Yani yaşadığım bu olay virüs olmadan da yaşanmıştır belki diyeceğim ama araştırdığım kadarı ile indirme yaptığım site kullanıcılar tarafından bayağı virüslü olarak kabul edilmiş, keşke indirmeden önce daha dikkatli olsaydım ben de.

Bilgisayar boşta 100% çalışır iken ısı derecesi 47C olarak gözüküyordu ekran kartının, kullandığı W & güç tüketimi de 75'idi. Ekran kartı daha çok ısınır mıydı bilmiyorum, bu sefer erken fark ettim ve bilgisayarı yeniden başlattım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yani bunun ne kadar sık olduğuna emin değilim ama AMD uygulamasında bu böyle kalıcı bir şekilde böyleymiş gibi geliyor, yani sürekli 100%'e çıkıyor iniyor, bir yandan da görev yöneticisine bakıyorum orada 100%'e çıkmıyor nedense hiç, ya da belki Görev Yöneticisi daha yavaş aralıklarla kullanım yüzdesini gösteriyordur ki bu nedenle belki 100%'e çıkıp inişi orada gözükmüyordur.

Kısacası ilginç gerçekten, AMD'nin GPU kullanımı ile Görev Yöneticisi'nin GPU kullanım verilerini takip ediyorum, görev yöneticisinde %5'i falan bile geçmiyor çoğu zaman.

Bir de ben kendimde bakayım. Bende AMD'nin dahili GPU'su var.

Ekran görüntüsü 2021-11-19 133346.png

Bilgisayarda herhangi bir crack program bulunmuyor. Bebek gibi sistemde bile anlık %98 - %100'e çıkıyor sonra iniyor. Fazla endişe etmeyin. Eğer bilgisayarınızda virüs olsaydı bile Kaspersky en azından bulurdu onu.
Kimileri boot menüsünü açarken bile bulaşabilir vs demişte, eğer buna dayanıklı bir virüs ise ne yapabilirim peki, bilgisayarı teknik servise falan mı göndermeliyim.

Eğer o kadar ileri bir boyuta ulaştıysa bilgisayar parçalarını değiştirmeniz lazım.

Eğer o kadar ileri bir boyuta ulaştıysa bilgisayar parçalarını değiştirmeniz lazım.

Oh anladım, tüh, ülkemizde de bilgisayar dünyasının içine girmek bir hayli zor, neyse yapacak bir şey yok, kendi hatamın sonuçlarına katlanırım artık, tabii böylesine popüler bir Torrent & korsan sitesinin de bu kadar hasta zihniyetli olmasını kınıyaraktan.

Oh anladım, tüh, ülkemizde de bilgisayar dünyasının içine girmek bir hayli zor, neyse yapacak bir şey yok, kendi hatamın sonuçlarına katlanırım artık, tabii böylesine popüler bir Torrent & korsan sitesinin de bu kadar hasta zihniyetli olmasını kınıyaraktan.

Umarım böyle bir şey ile karşılaşmazsınız.

Teşekkürler.

Tekrardan merhaba dostum, bilgisayara temiz bir flash bellek ile burada bahsettiğimiz gibi format atmıştım da, OneDrive'daki vs bütün dosyalarımı da silmiştim, sadece unuttuğum bir ayar olmuş sanırım, oda Windows formattan önce ki kullandığım masaüstü Wallpaper'imi formattan sonra yine bu bilgisayarıma taşıyıp otomatik yine masaüstü Wallpaper'im haline getirmiş, bu Wallpaper'in de çok bir virüs taşıma riski var mıdır? O kadar ondrive da ki her şeyi silmiştim fakat nedense Wallpaper'i formattan sonra yine kullanıyor olacak oluşunu pek bilememişim.

Ki bu Wallpaper'i nereye yüklediğini bile bilmiyorum Windows'un.

Son düzenleme:
Teşekkürler.

Tekrardan merhaba dostum, bilgisayara temiz bir flash bellek ile burada bahsettiğimiz gibi format atmıştım da, OneDrive'daki vs bütün dosyalarımı da silmiştim, sadece unuttuğum bir ayar olmuş sanırım, oda Windows formattan önce ki kullandığım masaüstü Wallpaper'imi formattan sonra yine bu bilgisayarıma taşıyıp otomatik yine masaüstü Wallpaper'im haline getirmiş, bu Wallpaper'in de çok bir virüs taşıma riski var mıdır? O kadar ondrive da ki her şeyi silmiştim fakat nedense Wallpaper'i formattan sonra yine kullanıyor olacak oluşunu pek bilememişim.

Ki bu Wallpaper'i nereye yüklediğini bile bilmiyorum Windows'un.

Büyük ihtimalle Microsoft hesabınıza kayıtlı bir tema oluşturmuştur. Şu an kullanımda bir sorun yoksa içiniz rahat olsun.

Bitcoin mining virüslerinin internet hızını yavaşlatıp & yavaşlatmadığını biliyor muydun peki, internet hızım gözüme biraz garip geliyorda nedense format sonrası.

Tüm güncelleştirmeleri yapın. İnternet sürücüsünün en güncelini kurun. Eğer diğer cihazların internetinde sorun yoksa büyük ihtimalle bundan kaynaklıdır.

Tüm güncelleştirmeleri yapın. İnternet sürücüsünün en güncelini kurun. Eğer diğer cihazların internetinde sorun yoksa büyük ihtimalle bundan kaynaklıdır.

Mantıklı, teşekkürler.

Tüh bu sorunum pek düzelmedi gibi ve internetimi kapattığım zaman bile GPU 100%'e takılı çalışmaya devam ediyor, fanlar durmuyor ve GPU ısısı hep 50C'e takılı kalıyor, normalde bilgisayarım boştayken 33C'e kadar inmesi gerekiyordu. Bu yaşadığım problem nedir bir anlamadım gitti gerçekten, chivalry 2 adlı bir oyuna giriyorum Epic Games üzerinden satın aldığım, bu oyunu şöyle bir 10 dakika oynayıp oyundan çıkıyorum ve GPU kullanımım 100%'e sabit kalıyor, fanlar çalışmayı bırakmıyor vs derken bilgisayarı yeniden başlatana kadar bu sorun düzelmiyor ki bu oyunu oynayıp benim yaşadığım sorunu yaşayan başka birisini de göremedim.

Son düzenleme:
Mantıklı, teşekkürler.

Tüh bu sorunum pek düzelmedi gibi ve internetimi kapattığım zaman bile GPU 100%'e takılı çalışmaya devam ediyor, fanlar durmuyor ve GPU ısısı hep 50C'e takılı kalıyor, normalde bilgisayarım boştayken 33C'e kadar inmesi gerekiyordu. Bu yaşadığım problem nedir bir anlamadım gitti gerçekten, chivalry 2 adlı bir oyuna giriyorum Epic Games üzerinden satın aldığım, bu oyunu şöyle bir 10 dakika oynayıp oyundan çıkıyorum ve GPU kullanımım 100%'e sabit kalıyor, fanlar çalışmayı bırakmıyor vs derken bilgisayarı yeniden başlatana kadar bu sorun düzelmiyor ki bu oyunu oynayıp benim yaşadığım sorunu yaşayan başka birisini de göremedim.

Sorunun çözümünü bende bulamadım maalesef.

Sorunun çözümünü bende bulamadım maalesef.

Olsun dostum yine de çok teşekkür ederim denediğin için, bende sürekli araştırdım sürekli Türkçe-İngilizce sorabildiğim her yerde sordum fakat sanırım bazı şeylerde çözümü pek olmayan ya da kolay kolay bulunmayan şeyler olabiliyor dedim pek bir çözümünü göremediğimde, zaten taa 4-5 yıl öncesinde bu sorunu yaşayıp bunu sormuş olup çözüm bulamamış insanlar olduğunu gördüm, sanırım gerçek hayatta nadir bir hastalığa yakalanır gibi teknolojik bir nadir hastalığa yakalandık bizde bu sorunu yaşayanlar olarak 😅.

Geri
Yukarı