Şarj aletinin ucunu laptopta bırakmak zararlı mı?

eren5325

Zeptopat
Daha fazla  
Sormak istediğim şey şu ki daha geçen gün yeni bir laptop aldım ve kullanım kılavuzunda şarjdan çekileceği zaman ilk olarak fişi çekmemin bu cihaz için daha iyi olacağı söyleniyordu. Ben de öyle yaptım ama şarj aletini fişten çektikten sonra diğer ucunu laptoptan çekmeli miyim diye aklımda bir soru işareti kaldı. Şarj aletinin ucunu laptopa bağlı bıraksam sonraki gün sadece fişi geri prize takıp laptopu kullanmamın bir zararı var mıdır? (Sadece gece şarjdan çekiyorum ve laptopta kalan ucu bırakmazsam bütün gece öyle kalacak yani) Cevaplayabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sormak istediğim şey şu ki daha geçen gün yeni bir laptop aldım ve kullanım kılavuzunda şarjdan çekileceği zaman ilk olarak fişi çekmemin bu cihaz için daha iyi olacağı söyleniyordu. Ben de öyle yaptım ama şarj aletini fişten çektikten sonra diğer ucunu laptoptan çekmeli miyim diye aklımda bir soru işareti kaldı. Şarj aletinin ucunu laptopa bağlı bıraksam sonraki gün sadece fişi geri prize takıp laptopu kullanmamın bir zararı var mıdır? (Sadece gece şarjdan çekiyorum ve laptopta kalan ucu bırakmazsam bütün gece öyle kalacak yani) Cevaplayabilirseniz sevinirim.
Herhangi bir sıkıntı olmaz.
Ancak olurda bir darbe alırsa şarj cihazının ucu veya laptop'un şarj giriş yeri zarar görebilir.
Şarj ettikten sonra ikisini de çıkartın yeterli ;)

Böyle küçük detayların hiçbir önemi yok hocam çıkartın. Laptopa takılıyken yanlış bir çarpmada ya laptopun girişi zarar görür ya da şarj aleti.

sanırsam yüksek akımdan kısa devre yapma ihtimali var

Ful şarjda durmasının ne gibi zararları var?

Pil seviyesini %20 ile %80 arasında tutmak pilin aşınmasını ciddi ölçüde yavaşlatır. Şarjda kalması, şarjda kullanmak zarar vermez. Markaların kendilerine ait şarj kontrolüne imkan tanıyan yazılımları oluyor. Kesinlikle bu yazılımları kullanın ve mesela %60'ın üzerine çıkmayacak şekilde ayarlayın.

Geri
Yukarı