Şarjlı matkap için Bosch vs Dewalt

Baskan iyi dedin tamam da dewalt maktap ucu ürünü yok onunla bir alayım istiyorum uclarıyla baktım yok bulamadım.
Çok da önemli değil ama evet yok

Sen hangisinden alacaksın normal şarjlı matkap mı torklu mu

Havalı matkap alacakmışsın galiba uçlar çok da önemli değil arkadaş yazmış İzeltaş uçlarından al çok kullanacaksan kablolu al şarjlılar ağır işte yoruluyor.

Sektörün içinde birisi olarak Dewalt üzerine marka bilmem.
Ayrıca ek aparatlar için İzeltaş tercih edebilirsiniz.
Bu iki markadan şaşmak yapacağınız en büyük hata olur 1. sınıf ürünlerde.

Set ya da tek tek matkap ucu alırken ezbere markaya güvenmeyin. Mesela Bosh'un CYL ve Hex serisi var. Cyl 1 ve 3 tuğla gibi daha kolay malzemede etkili iken sert beton, kolon, perde beton için CYL 5, HEX 5 öneririm. Elmas uçlu bu seri.
Eğer betonla birlikte ince metal, fayans, ahşap ve bunlardan oluşan çok katmanlı malzeme deleceksen CYL 9, HEX 9 öneririm. Bu seri de elmas uçlu. CYL yazanların matkaba takılan kısmı yuvarlak iken HEX yazanlarınki altıgen biçimli ve bu sayede matkaba daha kolay ve iyi tutunuyor, matkap uçlara daha kayıpsız güç aktarıyor.
Satıcı Amazon, Hepsiburada ve Koçtaş gibi yerler olsun. Aynı matkap işi gibi bu uçların da taklidi çok.
Geçen gün banyoda fayansı ve arkasındaki duvarı deldim darbesiz modda. Lokumu deler gibi deldi Hex 9 uçlar. Zaten ahşap, fayans, metal gibi yerlerde darbesiz modda delmelisin. Fayansı deldikten sonra arkadaki betonda darbeli moda almalısın.
IMG_20230430_140120.jpg

CYL için bu tablo ama HEX serisi için de geçerli.

Araştırdığım kadarıyla genelde Dewalt tavsiye edilmiş.

5, 6 ve 8 MM uç seti aldım ama bunlara ek olarak 7 ve 9 MM uç da lazım olacak dübeline göre. Mesela plastik banyo aynası için 6 ile deldim. Aynanın dübeli zor sığdı. 7 MM uç lazımdı aslında. Dersen ki 6 MM ile genişletirim. Onu önermem. Ucun ön kısmı delmek içindir. Genişletmek için ister istemez ucun gövdesini vs. değdirdikçe o ucu zayıflatıyorsun. Gövde zamanla kırılabilir.

Stanley termos markası bana göre. Üstüne tanımam stanleyin termosta. 48 saat kaynar suyu içinde tutmuşluğu var clasic modelinin. 8 senedir bizde şimdi su koyayım yine 48 saat tutar. Ama stanley matkap markası değil be abi. Dewalt al keyfine bak.

Matkap olarak bu işten para kazanmıyorsan (her gün saatlerce delmiyorsan) Bosh yeşil seri matkap da olur. Şarjlı yarine kablolu, darbeli almanı öneririm. Bir de 5-7 metre arası uzatma kablosu alırsın veya sen birleştirirsin kablo, fiş vs. alıp. Kesinlikle matkabı aynı uçlarda tavsiye ettiğim gibi satıcının Hepsiburada, Amazon'un kendisi veya Koçtaş gibi yerlerden almanı öneririm. Amazon'dan Bosh yeşil seri 700 Watt aldım. Çantasının olmasına ve kutu içeriğinde tutamaç ile derinlik mesnedi olmasına dikkat et. Derinlik mesnedi sadece ölçülü delmene yaramıyor. Deldiğin yerde boşluğa gelinde matkap birden içeri giriyor. Mandren duvara çarpıyor genellikle. Mandreni koruyorsun derinlik mesnedi ile.
Aynı matkabın daha ucuzu sizi yanıltmasın. Çoğunlukla uygun fiyatlıların kutu içinde tutamaç ve derinlik mesnedi yok. İki ürünün resminde de tutamaç vs. olması sizi yanıltır. Başıma geldi.

Koçtaş'ta 1000 Watt'lık Einhell vardı yeşil 700 WATT'lık Bosh fiyatına. Sakarya'da fabrikadaki tekniker arkadaşım uyardı. O rakam seni aldatmasın uyguladığı gücü vs. gibi kolay ulaşılamayan teknik farklılıklar var dedi ve Einhell'in ülkemizdeki ürünleri Avrupa'daki ile aynı kalitede değil dedi. Fabrikada çok matkap pert ediyoruz. Tamir imkanı varsa içini açıyor arkadaş. Şiddetle Bosh önerdi.

Aldığım ürünler:

Son düzenleme:
Başkan ben evde lazım normal kullanmak icin işlik olarak almayacağım arada kullanmak icin uç önerisi lazım bir de aldın mı böyle gitsin 5 sn istiyorum kalsın köşede.

Yapacağınız iş için yorumlanabilir modeller link atarsanız daha iyi olur. Bu işin ustası Hilti'dir, arkasından Bosch ve Dewalt kafa kafaya diyebilirim ancak bazı modelleri her iki markanın da birbirinden üstün olabilmekte. Bu 3 marka haricine bulaşmaya gerek yok.

Yapacağınız iş için yorumlanabilir modeller link atarsanız daha iyi olur. Bu işin ustası Hilti'dir, arkasından Bosch ve DeWalt kafa kafaya diyebilirim ancak bazı modelleri her iki markanın da birbirinden üstün olabilmekte. Bu 3 marka haricine bulaşmaya gerek yok.

DeWalt alacağım aldım mı tek alayım sağlam olsun bir de vidalama ve delme uçu öneirisi verseniz set olarak.

Geri
Yukarı