Şarjlı pil vs standart pil

Birisi 2500 diğeri 1300 mAh olmak üzere iki çift Duracell şarjlı kalem pil kullanıyorum 1300 olan şarj cihazı ile geldi. 2 senedir Xbox gamepadinde kullanıyorum, ilk başta normal pil kullanıyordum bir haftada 6 çift pil tüketiyordu şarj cihazını alınca 2 küçük iki de kalem pil geldi üstüne de 2500 olanı aldım. Beni cidden büyük dertten kurtardı. Tavsiye ederim.

100 döngü sonrası performans düşüyor. Atıyorum %20 daha hızlı biter gibi.

O zaman çok iyi, 100 şarj döngüsüne kadar %100 performans hatta %90 bile vermesi gayet yeterli.

Yanılmıyorsam 2004 yılında Canon fotoğraf makinesı ile birlikte GP'nin şarjlı pilini almıştık, yaklaşık 20 yıldır o piller halen ailemizin birer ferdi gibi çalışıyor. Daha sonra daha kaliteli olduğunu düşünerek Varta şarjı pil aldık ve birkaç tanesi şarj olma özelliğini yitirdi. Bir de piyasada şimdi çakma ürünler satılıyor, geçtiğimiz yıl bir akrabama aldığım Varta pilde fark ettim, aynı model piller arasında kumpasla ölçtüğünüzde çap farkı görülüyordu ve hatta bazı piller pil yatağına girmekte zorlanıyordu. Ancak güvenilir bir yerden aldığınız sürece her açıdan şarjlı pil daha avantajlı.

Yanılmıyorsam 2004 yılında Canon fotoğraf makinesı ile birlikte GP'nin şarjlı pilini almıştık, yaklaşık 20 yıldır o piller halen ailemizin birer ferdi gibi çalışıyor. Daha sonra daha kaliteli olduğunu düşünerek Varta şarjı pil aldık ve birkaç tanesi şarj olma özelliğini yitirdi. Bir de piyasada şimdi çakma ürünler satılıyor, geçtiğimiz yıl bir akrabama aldığım Varta pilde fark ettim, aynı model piller arasında kumpasla ölçtüğünüzde çap farkı görülüyordu ve hatta bazı piller pil yatağına girmekte zorlanıyordu. Ancak güvenilir bir yerden aldığınız sürece her açıdan şarjlı pil daha avantajlı.

Piliniz benim akranım hocam.

Gidip fiziksel olarak Varta yetkili satıcısından almıştım işin garip tarafı, interntten vs. de almadım.

O zaman çok iyi, 100 şarj döngüsüne kadar %100 performans hatta %90 bile vermesi gayet yeterli.
Şarj döngüsü konusunda telefon üreticiler bu döngüyü korumak için adaptif şarj diye bir olay çıkardı. Yani batarya kişinin kullanıma göre hızlı yada yavaş olacak bir teknolojiye sahip. Atıyorum sen her gece 00:00 da şarja takıp 07:00 da şarj dan telefonu çekiyorsun diyelim. Cihaz o saatleri algılayıp bataryayı daha yavaş şarj ediyor ki şarj döngüsü uzun olsun.

Apple bu döngüde garanti dışı bile bırakabiliyor yani sen cihazı çok şarj etmişsin bataryaya garanti vermiyorum diyebiliyor.

Bunları şu yüzden yazdım. Firma x döngü yazabilir ama bu %100 kesin birşey değil. Yapılan testlerin ortalamasını yazıyorlar. Kalem pillerde böyle bir teknoloji olmadığından cihaz son sürat pili şarj ettiğinden bu 100 döngü ne kadar doğrudur ?

Geri
Yukarı