Şarkı söylerken boğaz nasıl kullanılır?

467597

Hectopat
Arkadaşlar şarkı söylemeyi çok seviyorum, sesimin o kadar kötü olduğunu da düşünmüyorum belki de bana güzel geliyordur sadece bilmiyorum. Şarkı söylerken istediğim şeyi duyamıyorum, bunu kelimeler ile anlatamam ama örnek vereceğim aşağıda. Şarkı söylerken boğazımı da kullanmak istiyorum fakat bir türlü yapamıyorum, ne yaparak bunu geliştirebilirim ya da doğuştan gelen bir şey midir? Bilgisi veya tecrübesi olan arkadaşlar bilgilendirebilir mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu şarkının 1:53 dakikasındaki nakartında söylediği gibi boğazımı kullanarak söylemek istiyorum ben de ama yapamıyorum.

Bunun bendeki en büyük sorunu şartların uygun olmaması. Odam ses yalıtımlı olmadığı için rahat rahat konuşamıyorum ve sende de böyle sanırım. Emin ol ki istediğini yapabileceğin bir durumda olsan bu ses otomatik gelecek sana zaten. Bence sorun bu.

Bunun bendeki en büyük sorunu şartların uygun olmaması. Odam ses yalıtımlı olmadığı için rahat rahat konuşamıyorum ve sende de böyle sanırım. Emin ol ki istediğini yapabileceğin bir durumda olsan bu ses otomatik gelecek sana zaten. Bence sorun bu.
Kesinlikle katılıyorum sanırım, camın hemen önünde oturuyorum ve giriş kattayım kapının önünde çocuklar var, odam küçük ve ailem söylediğim her şeyi duyabiliyor. Farkında olmadan zihnim engelliyor sanırım.

Odana akustik sağla 3-5 gün içinden sesin şarkıcı sesine dönüşecek. Kulaklık takmayacaksın ama. Akustik sağlanınca içeriye insanları davet edip bol bol sohbet et. En mükemmel olan tonu huy edineceksin. Kendi sesini kaydedip iyi bi kulaklık ile dinleyebilirsin. Olay uygun tonu bulmak. Tüm Beat-RPM-Ritim olayları sesine uygun olmayabilir. Kendine uygun olan müzik türünü dene. Bando kursunda dudak yapımdan dolayı bariton çeşitlerini çalamadım. Beni Profesyonel bir stüdyoda yalnız bıraktılar. 3 gün sonra onlarca kişinin içinde anormal bir notayı ayırt edebiliyordum. Hala birbirine çok yakın sesli do ve sol notalarını ayırt edebiliyorum. Cool konuşmayı deneyin. Eminem gibi kelimeleri pıt pıt atabilirsiniz.
Örnek: (Şimdi tiz ve sakin bir şekilde okuyun) Yaaaaniii, evet ama o olayın öyle olduğunu hç saaanmam. Peki o zaman. Hadi gidelim.
Alttaki biraz eski ama olsun.

Odana akustik sağla 3-5 gün içinden sesin şarkıcı sesine dönüşecek. Kulaklık takmayacaksın ama. Akustik sağlanınca içeriye insanları davet edip bol bol sohbet et. En mükemmel olan tonu huy edineceksin. Kendi sesini kaydedip iyi bi kulaklık ile dinleyebilirsin. Olay uygun tonu bulmak. Tüm Beat-RPM-Ritim olayları sesine uygun olmayabilir. Kendine uygun olan müzik türünü dene. Bando kursunda dudak yapımdan dolayı bariton çeşitlerini çalamadım. Beni Profesyonel bir stüdyoda yalnız bıraktılar. 3 gün sonra onlarca kişinin içinde anormal bir notayı ayırt edebiliyordum. Hala birbirine çok yakın sesli do ve sol notalarını ayırt edebiliyorum. Cool konuşmayı deneyin. Eminem gibi kelimeleri pıt pıt atabilirsiniz.
Örnek: (Şimdi tiz ve sakin bir şekilde okuyun) Yaaaaniii, evet ama o olayın öyle olduğunu hç saaanmam. Peki o zaman. Hadi gidelim.
Alttaki biraz eski ama olsun.
Evet..bir kere şarkı söylerken bir şekilde sesim çok iyi çıkmıştı ve arkadaşım gerçekten şaşırıp "Oha sesin çok iyi çıktı" dedi, gerçekte şarkı söylerken böyle çıkmıyor ama, ve bir daha asla aynı tonda okuyamadım nedense. Bu olaydan yola çıkarak sesimin iyi olabileceğini düşündüm ve müziğin peşinden koştum, kısacası çalışarakta boğazdan şarkı okumayı sağlayabilirim değil mi? @SuiCast

Evet. Bir kere şarkı söylerken bir şekilde sesim çok iyi çıkmıştı ve arkadaşım gerçekten şaşırıp "Oha sesin çok iyi çıktı" dedi, gerçekte şarkı söylerken böyle çıkmıyor ama, ve bir daha asla aynı tonda okuyamadım nedense. Bu olaydan yola çıkarak sesimin iyi olabileceğini düşündüm ve müziğin peşinden koştum, kısacası çalışarakta boğazdan şarkı okumayı sağlayabilirim değil mi? @SuiCast

Hocam ben müziği hobi edindim. Mesleğim değil. Sadece deneyimlerimden yola çıkarak söylüyorum. 6 yaşımda belli şiir yazıyorum. Okumayı öğrendiğimden bu yana yazarım. :)

Tam olarak mevzu yetenek falan değil, denedikçe profesyonel olacağınızı düşünüyorum. İlk şarkısında ünlü olduğunu söyleyen sanatçı arkadaşlar yalan söylüyor. İnsanlar böyle hikayeleri çok severler. Sagopa Kajmer'in ilk albümü fiyaskoydu. Sadece "24" isimli parçayı beğendim. Sagopa zaten burada internet albümü ile deneysel bir iş ortaya çıkardı. Hani kolay gözükse de müzisyenler, YouTuber, yayıncılar, forum moderatör görevini yapanlar vb. hepimizden fazla çalışıyor. Tabii işlerini iyi yaparlarsa yıllarsa tabiri caize yiyip içip geziyorlar.

Hocam ben müziği hobi edindim. Mesleğim değil. Deneyimlerimden yola çıkarak söylüyorum sadece. 6 yaşımda belli şiir yazıyorum. Okumayı öğrendiğimden bu yana yazarım. :)

Tam olarak mevzu yetenek falan değil, denedikçe profesyonel olacağınızı düşünüyorum. İlk şarkısında ünlü olduğunu söyleyen sanatçı arkadaşlar yalan söylüyor. İnsanlar böyle hikayeleri çok severler. Sagopa Kajmer'in ilk albümü fiyaskoydu. Sadece "24" isimli parçayı beğendim. Sagopa zaten burada internet albümü ile deneysel bir iş ortaya çıkardı. Hani kolay gözükse de müzisyenler, YouTuber, yayıncılar, forum moderatör görevini yapanlar vb. hepimizden fazla çalışıyor. Tabii işlerini iyi yaparlarsa yıllarsa tabiri caize yiyip içip geziyorlar.
Hocam sesim kulağa kötü geliyor fakat söyleyerek zamanla tonlarımın gelişeceğine ve değişeceğinen inanıyorum, genel olarak ingilizce şarkılar söylerim ingilizceyi bildiğim için aksanımda gelişmiş oluyor. İnanın bir türlü boğazdan gelmiyor o ses gelse inanılmaz iyi olacak biliyorum. Michael Jacksonun Dirt Diana şarkısında söylediği gibi, Dangerous şarkısında söylediği gibi boğazdan çıkaramıyorum yani, Gırtlak sesi demem daha doğru olur.

Geri
Yukarı