Şartlı mezun olmak nedir?

NiqhTmaRe

Kilopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Meslek
Resim Öğretmenliği
Başlıkta da belirttiğim gibi bu konuyu tam anlamıyla öğrenmek istiyorum. Her üniversitede geçerli mi? Bilgisi olan benimle paylaşırsa sevinirim.

Şartlı mezun diye bir şey duymadım. Bir dersi şartlı geçmek olmasın o?

Şartlı geçmek şöyle bir şey: Mesela Termodinamik 1 ve Termodinamik 2 derslerini ele alalım en basit olarak. Mantıken zaten Termo2'i vermek için 1'i bilmek gerekli. Bazı okullarda bu tür dersler oluyor. Termo1 dersinden en az DD alıp şartlı geçiyor (DD'i 1.0 kabul ettim, FF 0 olsun) ve Termo2'i alabiliyor. Mesela 1.dönem Termo1 açıldı ve FF aldınız, yani başarısız. Termo2'i alamıyorsunuz çünkü Termo2'de ön koşul var, Termo1'i ver sonra gel bunu al diyor. Birçok derste bu karşınıza çıkabilir. Mesela Mukavemet ve Akışkanlar Mekaniğini alabilmek için Dinamik ve Statik vermek zorunda kalınabilir. Ben Beykent Makine Müh. 4+2 yılımdayım ve ön koşul isteyen bir ders görmedim. Mesela Termo2'i verdim DC olarak ama henüz Termo1'im FF :) Bu dönem alttan 5 ders alacağım :) 2 de proje var en zor dönemim olacak muhtemelen, zaten okul da uzadı..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı