Sata 2'ye SSD takmak

mamas

Hectopat
Samsung 840 Evo 250 GB'lık SSD modelini almayı düşünüyordum fakat şöyle bir sıkıntım var. Anakartım'da 2 tane Sata 3, 4 tane Sata 2 girişi var. Şu an tane 2*500 Gblık harddiskler ile Raid 0 sistemim mevcut. SSD'yi alınca performans için AHCI mod'da çalıştırmak gerekliymiş, dolayısıyla ben Raid 0 + SSD ile SSD'den tam performans alamayacağım sanırım. Zaten boşta Sata 3 portu olmadığı için, Sata 2'ye SSD takarsam performans iyice düşecek. SSD'yi Sata 3'e taksam, bu sefer harddisklerden biri Sata 3'de, diğeri Sata 2'de olur. Bu şekilde raid yapamam. Raid yapmadan AHCI mod ile yüklesem, bu sefer harddiskler arası epey bir performans farkı olacak. Ne yapsam karar veremedim bir türlü. Sizlerin tavsiyelerini bekliyorum...

Acaba performansı çok yüksek olmayan, dolayısıyla fiyatı yüksek olmayan 2 tane 128'lik SSD alıp, onları Sata 3 portlarına takıp, diğer 2 harddiski'de sata 2 portlarına takıp mı raid 0 yapsam :D Bu şekilde hiç yapmak istemiyorum gerçi, 2 disk alınca hem daha maliyetli oluyor. Hemde onları kasaya takacak ekstradan aparatlar almam lazım. Fiyat iyice artmış oluyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı