SATA 3 Gb/s - SATA 6 Gb/s farkı nedir ?

dogan1

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Şuan mevcut kullanmakta olduğum GA-G41M-Combo (rev. 2.0) anakartıma SDD almayı düşünüyorum fakat arkadaşım SATA2, SATA 3 falan diyor kafam karışıyor. Sizce anakartıma uygun SSD modelleri hangisi ve bunu seçerken neye dikkat etmeliyim. Okuma ve yazma hızları ne kadar fazla olursa performansları daha fazla olması gerekmez mi? 120 GB SDD almayı düşünüyorum.

Teşekkür ederim.

• SATA revizyon 1.0 (1.5 Gbit/s, 150 MB/s)
  • SATA revizyon 2.0 (3 Gbit/s, 300 MB/s)
  • SATA revizyon 3.0 (6 Gbit/s, 600 MB/s)
Listeden de anlaşılacağı üzere hız farkı vardır. Eğer çok hızlı bir SSD alırsan, mesela okuma yazma hızı 500+ MB/s olan, SATA 2 ile bu hıza ulaşamazsın. Ama her halükarda SATA 2 sisteme dahi SSD alsan SSD'nni farkını yaşarsın. Çünkü SSD'nin en büyük farkı okuma yazma hızından ziyade 0.1 milisaniyelik erişim hızı ve devasa IOPS değeridir.

Yani 120 GB SSD al, faydasını kesin görürsün. Ama ileride SATA 3 destekli bir anakart geçince bu fark daha da artar.

Son düzenleyen: Moderatör:
yazıyor altında da sata bağlantı hızı 3 gb/s yazıyor. fotosunu attım.
aslında benim sıkıntım şu; yeni ssd aldım. fakat hız testi yaptığımda sata 2 hızını alıyorum. laptop fabrika çıkışı ssdli. Grundig i7. yardımcı olursanız çok sevinirim. ssd de mi sıkıntı var yoksa laptopta mı? laptopun üzerindeki ssd ile karşılaştırma yapamıyorum çünkü 6 yıllık.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    70 KB · Görüntüleme: 1.755
Yazıyor altında da SATA bağlantı hızı 3 gb/s yazıyor. Fotosunu attım.
Aslında benim sıkıntım şu; yeni SSD aldım. Fakat hız testi yaptığımda SATA 2 hızını alıyorum. Laptop fabrika çıkışı SSD'li. Grundig i7. yardımcı olursanız çok sevinirim. SSD de mi sıkıntı var yoksa laptopta mı? Laptopun üzerindeki SSD ile karşılaştırma yapamıyorum çünkü 6 yıllık.

Hocam bağlantı yaptığınız kablonun da üzerinde 6 gb/ s yazması lazım. Bir onun da fotosunu atabilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı