SATA 3 ve M2 SSD'lerin kullanım amacı nedir?

• Konuyu başlatan Mert Özargıt
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 33B
M

Mert Özargıt

Ziyaretçi
Bildiğiniz üzere Sata 3 mSata m.2 ssdler mevcut. Nedir bunların amaçları kullanım yerleri bilgilendir misiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Performans açısından hangisini önerirsiniz m2 mi yoksa pcı-e sata mı?

Pcı-e önerimdir ama , bu SSD 'nin bandhızı ( bantgenişliği ) açısından geniştir ve şuan'ki ekran kartları PCI-express zorlamamaktadır.

• v1.x: 4 GB/s (40 GT/s)
  • v2.x: 8 GB/s (80 GT/s)
  • v3.0: 15.75 GB/s (128 GT/s)
  • v4.0: 31.51 GB/s (256 GT/s

Yani kısacası pin ne kadar azalırsa o kadar hız okadar düşer ve bu pin'lerin ne kadar çok olduğunu ;
    Resim anlatacaktır

Addassız.png

'' Yani Liderlik açısından bakarsak İllagal PCI*express ''

Hız Port'u açısından sıralarsak

1. DIMM [ RAM ( Bellek Yuvası ) ]
    2. PCI EXPRESS
    3.PCI
    4.SATA
    ...

Diyerek devam eder

kısacası
    PCI -----SSD VS m2(SATA) ----- SSD

Sizce hangisi daha hızlı olur ?

( Konuyu dağıtmak istemedim sadece port hızı açısından bilgi vermek istedim )
İyi Sosyaller...

Arkadaşlar ben Msi ge60-2pc Apache 400xtr kullanıcısıyım. Msata 128 gb kapasitesi olan bir adet ssd mevcut bilgisayarda. Ancak ben bunu yükseltmeyi düşünüyorum ve tam olarak bilgim olmadığı için araştırıyorum. Burada kafam karıştı açıkcası, ben nasıl bir ssd almalıyım ki şuan kullanmış olduğum ssd den daha verimli bir kullanım sağlayabileyim.
Örneğin aşağıdaki ssd' yi bilgisayarıma takabilme imkanım varmı.

Adsız.png

Depolama. Özellikle M.2 SSD'ler çok küçük boyutta yer tasarrufu yaparak depolama imkanı sunuyor.

Samsung 850 pro veya evo niçin benchmarkta ve kullanıcı oylamalarında m2 nvme 960 evo lardan daha yüksek ve performanslı değerlere sahip ?? Samsung 850 grubu ssd ler m2 lerden daha mı performanslı ?? Bilgisayarımda hem M2 Port Samsung 960 evo var hem 850 pro var. İki ssd ye de aynı şekilde Windows 10 kurarak denedim. 850 pro çok daha performanslı çalışıyor. Tepkime süresi ve sayfa açmalar sata da daha hızlı. Neden kaynaklanıyor?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı