M2 SSD'lerin SATA SSD'lere karşı süre farkı neden bu kadar az?

• Konuyu başlatan Vasc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 1B
970 evo ve 860 sata evo kullanıyorum aradaki farkı büyük dosya aktarımlarında Render işlerinde ve Setup v.s. kurarken iyi şekilde hissedersiniz fakat oyun oynarken oyunların açılış dolma geçiş ekranlarında o kadar bariz farklar mevcut değil tabi ki fark ediyor fakat saniyelerle ölçülür bu fark bu sebepten sadece oyun amaçlı kurulan PC lerde NvMe teknolojisine sahip SSDleri gereksiz bütçe harcaması olarak görmekteyim tabi paranız vardır alırsınız takarsınız bu sizin tercihinizdir. Şuan için bana olan tek artısı 970 EVO nun kablo derdi ile uğraşmamak yok sata kablosu yok güç kablosu v.s. ile uğraşmadan takıp kullanıyorsunuz fakat günlük kullanımda 250 GB 970 alacağınız fiyata 500 GB 860 alabiliyorsunuz bu sebepten sata almanız çok daha mantıklı eğer ben kablo ile uğraşmak istemiyorum derseniz bütçenizi biraz daha yükseltip m2 sata alabilirsiniz aralarında aşırı fiyat farkı mevcut değil.

Sistemde ilk olarak 860 Evo vardı. Daha sonra 970 Evo da ekledim. 970 Evo'ya sistemi kurduktan sonra rahatça farkedilen açılış süresi olsun oyunlara giriş süresi olsun değişim oldu. Fark çok az, aradaki farkı anlamazsın gibi cümlelere ben anlam veremedim şahsen. Her M.2 yüksek hızlarda yazma ve okuma kazandırmıyor. M.2 olup NVMe olması gerekiyor.
Hocam zaten karşılaştırmaya çalıştığım SSD'ler NVMe. Birinin hızları 3000'leri aşabiliyorken birinin 500 civarlarında, fakat testlerde çok az fark gördüm bu yüzden böyle bir konu açtım zaten.

Hocam zaten karşılaştırmaya çalıştığım SSD'ler NVMe. Birinin hızları 3000'leri aşabiliyorken birinin 500 civarlarında, fakat testlerde çok az fark gördüm bu yüzden böyle bir konu açtım zaten.
Şöyle anlatayım; Elinizde M.2 NVMe 3000 okuma hızına sahip bir ürün var. Anakartınızda ise biri PCIx8 diğeri PCIx2 slotu olmak üzere 2 slotunuz var. Eğer siz PCIx2 slotuna takarsanız ürünü ondan alabileceğiniz fayda 500-1000 arası okuma hızı olacaktır. PCIx8 slotuna takarsanız ise ürününüz kendi hızında çalışacaktır. Yani varsaydığımız 3000 Hızında. Özet olarak M.2 NVMe 3000 hızında olmasının yanında Anakartınızında o hızları destekliyor olması gerekiyor. Yapılan testlerde Anakartlardaki slotlar hakkında verilen bilgileri kontrol edin. Şahsen kendim aradaki farkı azımsanmayacak kadar görüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı