SATA Kullanılabilir Diski: Çıkarıldı Hatası

Hi Technology

Hectopat
Merhaba dostlar, Samsung SSD 250 GB kullanmaktayım. Sistemimde hem HDD hem SSD var. İşletim sistemim SSD üzerine kurulu. Bir süredir "Intel Rapid Depolama Teknolojisi / Sata Kullanılabilir Diski: Çıkarıldı" uyarısı verip HDD'yi sistemden deaktif yapıyor. Bilgisayarı kapatıp açınca bu sorun düzeliyor lakin 2-3 saat sonra aynı sorun kendini tekrarlıyor. SATA Data kablosunu yeniledim, farklı porta taktım lakin sorun devam etmekte. Windows güncellemelerini aşırı düzenli yapmaktayım. Windows 10 büyük Nisan güncellemesinden sonra bu durum peydah oldu lakin güncellemeden dolayı mı donanımsal bir hata mı bilmiyorum. Herhangi bir virüs olduğunu sanmıyorum. Aynı sorundan muzdarip olup çözen var ise yardımlarını bekliyorum. Saygılar.

RST güncellemesi yaptım sorun devam eder ise diğer dediklerinizi de uygulayacağım, teşekkür ettim.
Intel RST güncelleme, SSD FW güncelleme, BIOS güncelleme, disk birleştirme, Sfc scannow taraması, Chkdsk yapıldı lakin sorun devam etmekte.
HDD Tune ile konrtol yaptığımda "calibration retry count" sorunu gözükmekte "raw read" hatasıda bulunmakta. HDD ömrünü tamamlamaya yakınlaşmış demekki saygılar.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Konu bayağı eskide kalmış ama yazmak istedim aynı sorunla karşılaşanlar olursa diye. 7 yıllık bilgisayarıma SSD aldım ve HDD ile beraber kullanmaya başladım. Windows 7 SSD'de yüklüydü ve sürekli olarak HDD ( SATA çıkarıldı ) hatası alıyordum. Sizin yazdıklarınızı okuduktan sonra RST güncellemeye çalıştım ancak Windows 7'ye son sürümü yükleyemedim desteklemediği için ve Windows 10 kurmaya karar verdim. Kurduktan sonra sorun ortadan kalktı.

Geri
Yukarı