SATA portu nasıl değiştirilir?

unlAkın

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria SSD ve WD Blue HDD
Anakart
Asus B450M-A
Yeni M.2 SSD aldım bilgisayarı açtım. BIOS yazısı göründükten sonra "reboot and select proper boot device" diye bir yazı geldi. Bilgisayarı kapattım. BIOS'a girdim. Boot option#1 otomatik SSD'ye alınmıştı ve HDD görünmüyordu. Biraz araştırma yaptım ve sanırım SSD SATA 5 ve 6 portunu iptal ediyormuş. SATA portu nedir ve ben bu portu nasıl değiştireceğim?

IMG_20240221_165755.jpg

IMG_20240221_165815.jpg

Sanırım bunlar SATA portu fakat bir yanlışlık yapıp bilgisayarı bozmak istemiyorum. Bu portu değiştirmeden önce herhangi bir ayar vs. yapmam gerekiyor mu gibi sorular takılıyor kafama.

Hocam anakartın sağındaki SATA_6 portuna takılı olan SATA kablosunu anakartın sağ altındaki SATA portlarından birisine takabilirsiniz. Bu işlemi bilgisayarın güç kablosunu prizden çekip güç düğmesine 2-3 kez 2-3 saniye basılı tuttuktan sonra yaparsanız daha sağlıklı olur.

Hocam normal değiştirebilirsiniz sadece sürücü harfi değişir eğer Windows SATA diske kuruluysa sata_1 portuna takın diğer diskleriniz varsa sıradan takın.

IMG_20240221_171959.jpg

Her şey normal şekilde açıldı. Fakat önceden yanmayan bi kırmızı ışık yanmaya başladı, nedir bu?
Yanıp sönmeye başladı şimdi de.

Yeni konular

Geri
Yukarı