SATA SSD ile M.2 SSD arasında ne tür bir fark var?

BabaFİngo

Decapat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kingston KC600 1TB 2.5" SATA3 SSD
Öncelikle merhaba.

Kafama takılan soru SATA SSD ile M.2 SSD arasında ne tür bir fark var? M.2 SSD kullanıyorum ancak 500 GB olduğu için ekstra bir depolamaya ihtiyacım var. Normalde M.2 SSD'yi 1 TB ile değiştirmek istiyordum ancak içindeki verilerin hepsinin gideceği için bu uğraşa girmek istemiyorum. Bu sebep ekstra olarak SATA SSD almayı düşünüyorum. Ancak kafama şu da takıldı. Baktığım model de okuma-yazma oranları çok düşük (550 OKUMA-520 yazma). Bunun sebebi nedir acaba? Tabii ki M.2 SSD kadar olamaz ama yeterli olur mu bu oranlar, SATA SSD hiç kullanmadığım için sormak istedim.

Baktığım SSD: Kingston KC600 1TB 2.5" SATA3 SSD (550MB Okuma / 520MB Yazma) | ITOPYA

Öncelikle merhaba.

Kafama takılan soru SATA SSD ile M.2 SSD arasında ne tür bir fark var? M.2 SSD kullanıyorum ancak 500 GB olduğu için ekstra bir depolamaya ihtiyacım var. Normalde M.2 SSD'yi 1 TB ile değiştirmek istiyordum ancak içindeki verilerin hepsinin gideceği için bu uğraşa girmek istemiyorum. Bu sebep ekstra olarak SATA SSD almayı düşünüyorum. Ancak kafama şu da takıldı. Baktığım model de okuma-yazma oranları çok düşük (550 OKUMA-520 yazma). Bunun sebebi nedir acaba? Tabii ki M.2 SSD kadar olamaz ama yeterli olur mu bu oranlar, SATA SSD hiç kullanmadığım için sormak istedim.

Baktığım SSD: Kingston KC600 1TB 2.5" SATA3 SSD (550MB Okuma / 520MB Yazma) | ITOPYA

SATA 3 SSD ile M.2 SSD arasındaki en büyük fark yazma hızıdır.
M.2 SSD 2 Çeşittir;
PCI-e 3.0 NVMe M.2 SSD ve PCI-e 4.0 NVMe M.2 SSD.
Ancak M.2 SSD'lerin hepsi yazma hızı olarak SATA 3 SSD'lerden daha üstündür.
Ve PCI-e 4.0 NVMe M.2 SSD'ler ile beraber daha kısa render süresi alabiliyoruz.

Yeterli olur ama anakartında ikinci M.2 varsa onu doldurman çok daha iyi olur.
maalesef tek girişi olduğu için sata ssd almayı düşünüyorum, yoksa dediğiniz gibi çok daha iyi olurdu m.2 ssd ile.

Günlük kullanımda fark yok. Kablo rahatlığı ve yeni olması bakımından M.2 kullanılmalı. SATA kablo ameleliği yaptırıyor insana.
evet dediğiniz gibi gereksiz kablo kirliliği yaratıcak ama kullanımda çok fark olmuyorsa bunu çok sorun etmem diye düşünüyorum.

M.2'nin en buyuk artisi direkt anakarta baglamak onun haricinde hiz olarak gundelik kullanimda farkini hissedemezsin.
peki oyun ve programları sata ssd'ye kurduğumda açılma vesaire hızda ne tür bir değişikler olur, ne kadar fark eder m.2 ssd ile?

Geri
Yukarı