SATA SSD mi daha uzun ömürlü M.2 SSD mi?

Samsung desem nasıl olur?
Samsung SSD'de güven veriyor ama TBW değeri daha objektif bir kriter. Corsair Force MP510 240 GB NVMe kullanıyorum. 400 TBW değerine sahip iken Samsung 970 Evo Plus 250 GB modeli 150 TBW değerine sahip. Yazma ömrü olarak devasa fark var.
Okuma ve yazma hızı desen Samsung 970 Evo Plus önde.

V NAND > SLC > MLC > TLC > QLC > 2 NAND.
Ne alaka? V-NAND (3D) ve 2D NAND, -2 NAND değil, NAND Flash sayısından veya başka bir şeyden bahsediyorsan bilemem- üretim teknolojileri. 3D NAND boyutsal şekilde, 2D NAND düzlemsel şekildedir. SLC, MLC, TLC ve QLC yonga tipleri. Alakası ne bunların, nasıl aynı kefeye giriyorlar acaba?
3D NAND>2D NAND
SLC>MLC>TLC>QLC

Diye sıralarsın mesela.

Yonga tipi de o kadar iyi bir dayanıklılık göstergesi değil.
DWPD (Drive Writes Per Day) değeri önemli burada, MLC SSD'lerden daha uzun ömürlü TLC SSD'ler de var.

DWPD değeri de kabaca şöyle ölçülüyor, örnek olarak:

XPG SX8200 PRO 1TB
TBW: 640 TB
Garanti: 1825 Gün
DWPD: 0.35 (640 / 1825)

Sadece TBW değerine bakılması da yanlış olmaz kanımca.

Ne alaka? V-NAND (3D) ve 2D NAND, -2 NAND değil, NAND flash sayısından veya başka bir şeyden bahsediyorsan bilemem- üretim teknolojileri. 3D NAND boyutsal şekilde, 2D NAND düzlemsel şekildedir. Slc, mlc, TLC ve QLC yonga tipleri. Alakası ne bunların, nasıl aynı kefeye giriyorlar acaba?
3D NAND>2D NAND.
Slc>mlc>tlc>qlc.

Diye sıralarsın mesela.

Yonga tipi de o kadar iyi bir dayanıklılık göstergesi değil.
Dwpd (Drive writes per day) değeri önemli burada, mlc SSD'lerden daha uzun ömürlü TLC SSD'ler de var.

Dwpd değeri de kabaca şöyle ölçülüyor, örnek olarak:

XPG SX8200 PRO 1TB.
Tbw: 640 TB.
Garanti: 1825 gün.
Dwpd: 0.35 (640 / 1825)

Sadece TBW değerine bakılması da yanlış olmaz kanımca.

Peki o zaman QLC alında elinizde patlar inşallah.

Merhaba,
Ben Render yapmayacağım, içine Windows'da kurmayacağım oyun oynamak için 1 TB SSD alacağım. Laptopta M.2 ve SATA boş. Sizce;

1) Samsung 970 Evo MZ-V7E1T0BW 1 TB 1323 TL
2) Samsung 1 TB 860 Evo MZ-76E1T0BW 2.5" SATA 1300 TL
3) Samsung 870 QVO MZ-77Q1T0BW 2.5" SATA 993 TL

Benim ilk önceliğim ömrünün uzun olması, ikinci önceliğim fiyatı ve 3. önceliğim ısınmaması. Normal şartlarda bütçem 1000 TL idi ama bütçemi zorlamaya değer mi sizce nasıl yapmalıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı