SATA SSD tavsiyesi

Genitour

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel 14700HX
Nvidia RTX 4070 Laptop Gpu
2x32 DDR5 5600MHZ Kingston Fury İmpact
Kingston KC3000 1TB
Kingston NV2 2TB
Merhaba. 1 hafta sonra SATA SSD alacağım. 1 TB tavsiye ettiğiniz SATA SSD var mı?

Samsung 1TB EVO modeleri,

SanDisk 1 TB SSD Ultra modeli​

Crucial 1 TB MX500 CT1000MX500SSD1​

256 GB Jamedonkey kullandım yaklaşık olarak 3 yılın sonlarına gelmesine rağmen Eski bir notebook'da hala işlevini sürdürüyor. Yoğun çalışma şartlarında nasıl olur bilemem. Tavsiyemin en sonuna iliştirdim.

Samsung 1TB EVO modeleri,

SanDisk 1 TB SSD Ultra modeli​

Crucial 1 TB MX500 CT1000MX500SSD1​

256 GB jamedonkey kullandım yaklaşık olarak 3 yılın sonlarına gelmesine rağmen eski bir Notebook'da hala işlevini sürdürüyor. Yoğun çalışma şartlarında nasıl olur bilemem. Tavsiyemin en sonuna iliştirdim.

Peki siz fiyat performans olarak hangisi önerirsiniz?

Peki siz fiyat performans olarak hangisi önerirsiniz?
Crucial P2 2 Terabyte modelinden 2 adet kullanıyorum. Raid falan yapmadım.
Kasanın içinde takılı 5 adet ssd var , bunların 4 adedi nvme slot anakartta var. Diğer 2 slot için çeviriciyle PCI-Express x16 slotları doldurdum. Anakartımda PCI-Express x1 ve PCI-Exp x 16 slotları mevcut. Crucial P2 modellerimin ikisinide Amazon.com.tr'den aldım ve Amazon German üzerinden getirttim,fiyat olarak o zamana göre çok uygundu.

PNY'yi incehesap üzerinden aldım, Crucial'lara ödediğim fiyattan bir tık fazla ödedim.

Intel bu ssdlerden 1 yıl öncesine ait diyebilirim.

Corsair 128GB vakti zamanında 2013~2014 yılında sıfırdan sistem toplarken aldım, maksak o zamanlar "windows hızlı açılsın yeter" mantığıydı ve Evet hala kullanıyorum, çalışıyor.

Oyun yüklemelerinde Intel-Crucial-PNY pekte farketmiyor. PNY tabii ki, saniye farkıylada olsa daha iyi...Bunları alırken dolar 6 TL~8TL arasındaydı.

Bu kadar SSD'den çıkan sonuç özellikle oyun yüklemelerinde uzun bekleme sürelerini kısaltması, hem işletim sistemi, hem oyun için kullanacaksanız. Samsung tavsiye ederim, kesenize göre Crucial'da düşünebilirsiniz.

Günümüzde yeni nesil konsollarda saniyeler için açılan oyunları gördükçe pci-exp 3.0'ın yetersizliği anlaşılıyor.

2 x Crucial P2 CT2000P2SSD8 2 TB Dahili SSD, 2400 MB/s'ye kadar (3D NAND, NVMe, PCIe, M.2)​

Intel SSD 660p Serisi 1024 GB PCI Express 3.0 M.2 - Dahili Solid State Drives (SSD) (1800 MB/s)​

PNY XLR8 CS3040 2TB 5600/4300MB/s NVMe PCIe Gen4x4 M.2 SSD Disk (M280CS3040-2TB-RB)​

işletim sistemim hala daha corsair 128gb'da yüklü, üşendiğim için 2017 yılında yani bundan 5 yıl önce yaz aylarında sistemi upgrade ederken windows 10 kurdum, Kuruluş O kuruluş gelen updateleri alıyorum. O kadar....

Corsair 128GB Force GS Serisi Sata 3.0 SSD (560MB Okuma / 535MB Yazma)​

Patriot P210 512GB 512,1 GB elimde external kutuya takılı olarak bir yerden bir yere dosya vs. taşımak için kullanıyorum. Hiç tavsiye etmeyeceğim bir ssd büyük boyutlu dosya kopyalamada mekanik disklerden bile yavaşlayabiliyor. Okumada sorun yok vaad ettiğini veriyor.

Not : Samsung SSD 860 EVO 500GB PS4 Slim'e external olarak bağladım, yüklemelerde çok farketmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı