SATA SSD vs M.2 SSD adaptörüne takılmış M.2 SSD

SSD alacağım hangisini tercih ederdiniz? SATA SSD mi yoksa PCI-e X1 kısmına M.2 adaptör takıp M.2 SSD mi kullansam?
İkisini de SATA III girişinden takacaksın. Değişen bir şey olmayacak. M.2 alıp bütçeni harcama. İkiside aşağı yukarı 500~550MB/s verecek.

1TB veya daha büyük boyutlu bir SSD alacaksanız ileri dönük olması için dönüştürücü ile kullanmanız mantıklı olabilir. Bir de anakart modeli nedir?

İkisini de SATA III girişinden takacaksın. Değişen bir şey olmayacak. M.2 alıp bütçeni harcama. İkisi de aşağı yukarı 500~550MB/s verecek.

İkisi de SATA portunda olacağı için ortalama aynı hızları verecektir. Boşuna para harcamayın. SATA SSD alın.

Şuraya takacaktım ama orasıda SATA portu olarak mı geçiyor?

1TB veya daha büyük boyutlu bir SSD alacaksanız ileri dönük olması için dönüştürücü ile kullanmanız mantıklı olabilir. Bir de anakart modeli nedir?

1.5 belki de 2 yıl sonra anakart değiştirme fikrim var gibi hem kasanın ARGB fanları için hem de 2 tane M.2 SSD yuvası olan anakart almayı planlıyordum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-08-01 015504.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-01 015504.png
    740,2 KB · Görüntüleme: 16
Arkadaşlar başlığı okuyup atlamışlar. Orası PCI-e girişi, SATA değil. Ama X1 olduğu için yine de yüksek bir hız alamazsın.

Yanlışım yoksa 984 mb/sn destekliyor. Yani her türlü SATA 3'ten iyi olur sonuç.

Arkadaşlar başlığı okuyup atlamışlar. Orası PCI-e girişi, SATA değil. Ama X1 olduğu için yine de yüksek bir hız alamazsın.

Aynen hızlara baktım 500 MB fark var aralarında SATA SSD 500-600'lerde iken M.2 900 MB hız falan alacağım ama daha sonra dediğim gibi 1.5-2 yıl sonra anakart değiştirme ihtimalim var o yüzden ileriye dönük mü düşünsem.

Yanlışım yoksa 984 mb/sn destekliyor. Yani her türlü SATA 3'ten iyi olur sonuç.

Bu aradaki hız farkı neyi etkiler singeplayer oyun yükleyeceğim 3-5 tane falan oynayıp bitirip sileceğim.

Geri
Yukarı