Sata SSD'den Window'u M.2 SSD'ye klonlama hatası

Merhaba Technopat ailesi,

Öncelikle tüm içerikleriniz için teşekkürler, sorunumu aşağıda özetliyorum, konularda tam cevabı bulamadığım için yeni konu açtım,

Bilgisayarımda SATA SSD 240 GB ve HDD 2 TB olmak üzere iki adet diskim var, daha fazla depolama ihtiyacı ve ve yeni donanıma geçmek için Samsung Evo 970 1 TB M.2 SSD satın aldım. Sizin geçiş videolarınızı izledim, daha sonra yine önerdiğiniz bir program olan EaseUS Disk Copy (lisanslı) ile SATA SSD'den M.2 SSD'ye Windows'u klonladım, BIOS ayarlarından birinci sıraya almama rağmen oradan boot etmiyor, eklere BIOS ayarlarımın ve disk yönetimimin ekran görüntüsünü ekleyeceğim.

Ek olarak dikkatimi çeken şey benim Windows'um 240 GB SSD'ye kurulu olmasına rağmen 2 TB HDD'ye kurtarma v.b. alanları açılmış ve Windows logosu var, bu durum etkiliyor olabilir mi?

Diskler.jpg

bios ayar 1.jpg

bios ayar 2.jpg

bios ayar 3.jpg

bios ayar 4.jpg

disk yönetimi.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Technopat ailesi,

Öncelikle tüm içerikleriniz için teşekkürler, sorunumu aşağıda özetliyorum, konularda tam cevabı bulamadığım için yeni konu açtım,

Bilgisayarımda SATA SSD 240 GB ve HDD 2 TB olmak üzere iki adet diskim var, daha fazla depolama ihtiyacı ve ve yeni donanıma geçmek için Samsung Evo 970 1 TB M.2 SSD satın aldım. Sizin geçiş videolarınızı izledim, daha sonra yine önerdiğiniz bir program olan EaseUS Disk Copy (lisanslı) ile SATA SSD'den M.2 SSD'ye Windows'u klonladım, BIOS ayarlarından birinci sıraya almama rağmen oradan boot etmiyor, eklere BIOS ayarlarımın ve disk yönetimimin ekran görüntüsünü ekleyeceğim.

Ek olarak dikkatimi çeken şey benim Windows'um 240 GB SSD'ye kurulu olmasına rağmen 2 TB HDD'ye kurtarma v.b. alanları açılmış ve Windows logosu var, bu durum etkiliyor olabilir mi?

Eki Görüntüle 552815
Eki Görüntüle 552816
Eki Görüntüle 552817
Eki Görüntüle 552818
Eki Görüntüle 552819
Eki Görüntüle 552820

Klonlamak yerine kursanız daha güzel olur.

Problem yeni aldığınız SSD'ye yaptığınız klonlamada değil.
Sorun şu an çalışan işletim sisteminizde. Sebebine gelince,
Siz Windows'u 240 GB'lik SSD'de çalıştırıyorsunuz, fakat Windows açılış Boot sektörü partisyonu 2TB dediğiniz disk üzerinde. Yani 240GB'lik diskinizde Windows hatalı kurulmuş.

Windows temiz format sırasında UEFI modda 4 bölüm oluşturmuyor muydu, ben mi yanlış hatırlıyorum ?
EaseUS yerine Acronis kullanmanı öneririm. Ya da orjinal imaj ile tekrardan düzgünce formatla gitsin. En sağlıklı yöntem format olur tabiki de.

Teşekkürler, peki format sırasında bu durumu nasıl düzeltebilirim? 2 TB diski de formatlama öncesinde biçimlendir mi yapmam gerekir? Yani belirttiğiniz boot partisyonunu nasıl M2 SSD üzerinde açılmasını sağlarım. Ben M2 SSD ve SATA SSD olarak iki disk kullanacağım, format sonrası HDD üzerindeki verileri kopyalayıp bilgisayardan sökeceğim.

Rufus ile Windows imajını UEFI modda yazdırıp USB üzerinden başlatın, o direk başlayacak formata zaten, M2 SSD yi "Shift+F10" diye hatırlıyorum, diskpart üzerinden tamamen silin, sonra kurulum yapın, normal arayüzden silmek ile tamamen "clear" yapmak arasında farklar var. Biraz araştırma yapabilirsiniz internette. Diski doğru seçip kurduktan sonra BIOS üzerinden doğru Windows'u seçip başlatabilirsiniz. Secure Boot açık ise işleme başlamadan önce kapatmanızı öneririm.
Kolay gelsin.

Rufus ile Windows imajını UEFI modda yazdırıp USB üzerinden başlatın, o direk başlayacak formata zaten, M2 SSD yi "Shift+F10" diye hatırlıyorum, diskpart üzerinden tamamen silin, sonra kurulum yapın, normal arayüzden silmek ile tamamen "clear" yapmak arasında farklar var. Biraz araştırma yapabilirsiniz internette. Diski doğru seçip kurduktan sonra BIOS üzerinden doğru Windows'u seçip başlatabilirsiniz. Secure Boot açık ise işleme başlamadan önce kapatmanızı öneririm.
Kolay gelsin.

Format işlemini yaptım, Windows M2 üzerinde çalışıyor artık, ama kurtarma dosyaları HDD üzerinde gözükmeye devam ediyor, format sırasında bir şeyleri eksik veya yanlış yapıyor olabilirim, disk seçme ve biçimlendirme alanında bu eksik işlemi yaptığımı varsayıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    18,5 KB · Görüntüleme: 36
O kısımları da silmeniz gerek kurmadan önce. Format sırasında işaretli olan disk de M2 olmalı
Öteki disklerin bağlantılarını kesip format atmak da bir seçenek, aklınız karşışmaz yaparken, daha rahat olur :)

O kısımları da silmeniz gerek kurmadan önce. Format sırasında işaretli olan disk de M2 olmalı
Öteki disklerin bağlantılarını kesip format atmak da bir seçenek, aklınız karşışmaz yaparken, daha rahat olur :)

Teşekkürler, aşağıdakiler ile ilerleyeceğim,verilerimi harici diske yedekledikten sonra;

1. Yol-Format ekranında HDD kurtarma alanları sileceğim ve HDD biçimlendireceğim, M2 seçili iken tekrar format atacağım.
2. Yol- HDD bağlantısını tamamen keseceğim, SATA SSD ve M2 SSD takılı kalacak, M2 seçili iken tekrar format atacağım.

Teşekkürler, aşağıdakiler ile ilerleyeceğim,verilerimi harici diske yedekledikten sonra;

1. Yol-Format ekranında HDD kurtarma alanları sileceğim ve HDD biçimlendireceğim, M2 seçili iken tekrar format atacağım.
2. Yol- HDD bağlantısını tamamen keseceğim, SATA SSD ve M2 SSD takılı kalacak, M2 seçili iken tekrar format atacağım.
sadece M2 kalsa daha sağlıklı olur :) bütün bölümler M2 üzerinde otomatik olarak toplanmış olacak, sistem sağlıklı açıldıktan sonra öteki bölümleri silebilirsiniz. Windows silmenize izin vermez ise Ubuntu Live kullanarak silebilirsiniz. Ben olsam öyle yapardım en azından :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı