Çözüldü SATA SSD'yi çıkartınca NVMe SSD çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

nesat

Hectopat
Makaleler
1
Selam arkadaşlar, dün bilgisayarıma SanDisk Extreme Pro 1 TB NVMe disk takıp format attıktan sonra PC normal bir şekilde çalışıyordu. Fakat daha önce kullanmış olduğum 240 GB SATA SSD'yi çıkarttığımda bilgisayar açılmıyor (Windows SanDisk'te yüklü, 240 GB diskin içi boş). Yani şu anda NVMe diski tek başına kullanamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Anakart: Gigabyte B450 M S2H.
Anakart BIOS güncel.
Windows yeni SSD'ye kuruldu.
BIOS'ta first Boot SanDisk seçili.

Çözüm
Bence boot bölümü SATA SSD'ye, Windows ise NVMe SSD'ye kuruldu. İsterseniz sadece NVMe SSD takılı iken tekrardan format atın. Format atmadan da sorunu CMD üzerinden birkaç komutla çözebilirsiniz fakat o kısımları pek bilmiyorum.
BIOS modu UEFI mi seçili? UEFI modunda olduğuna emin olun. Olmazsa eğer NVMe SSD'de Windows olsaydı. First boot aygıtı Windows Boot Manager olurdu. Muhtemelen Windows'u yanlışlıkla 240GB SATA SSD'nize kurdunuz.

Son düzenleme:
Bu işin en güzel çözümü her şeyi sıfırlamak. 240GB SSD'nizde bir bilginiz yok ise aşağıdakileri uygulayın.

1. Format diskini taktığınızda kurulum ekranı geldiğinde Shift + F10 ile komut istemcisini açın.
  2. "diskpart" yazın ve ardından "list disk" komutunu giriniz.
  3. Listelenen sistemdeki diskleriniz olacaktır. USB diskinizin hangisi olduğunu tespit edin ve diğerleri için aşağıdakileri uygulayın.
  4. "select disk %disk_numarasi%" şeklinde diski seçin ve "clean" komutunu çalıştırın. Bu şekilde disk sıfırlanacaktır.
  5. Bunu 2 disk içinde uyguladıktan sonra kuruluma en baştan başlayın. Kurulum ekranından çıkmak için her şeyi çarpı ile kapatabilirsiniz.

Bu işin en güzel çözümü her şeyi sıfırlamak. 240GB SSD'nizde bir bilginiz yok ise aşağıdakileri uygulayın.
240 olanı sıfırladığında diğerindeki Windows işine yaramayacak ki. Boot kısmı yok. Verdiğiniz öneri saçma. Onun yerine 240 olanı çıkartıp diğerine temiz kurulum yapması daha mantıklı olacaktır.
Ben başka çözüm bilmiyorum ama @Ma'at'ın söylediğine göre varmış.

240 olanı sıfırladığında diğerindeki Windows işine yaramayacak ki. Boot kısmı yok. Verdiğiniz öneri saçma. Onun yerine 240 olanı çıkartıp diğerine temiz kurulum yapması daha mantıklı olacaktır.
Ben başka çözüm bilmiyorum ama @Ma'at'ın söylediğine göre varmış.
Sadece 240 olanı sıfırlamayacak iki diski de sıfırlayıp. Kurmak istediği diske temiz kurulum yapacak. Yazdıklarımı okudunuz mu?

Listelenen sistemdeki diskleriniz olacaktır. USB diskinizin hangisi olduğunu tespit edin ve diğerleri için aşağıdakileri uygulayın.

Sadece 240 olanı sıfırlamayacak iki diski de sıfırlayıp. Kurmak istediği diske temiz kurulum yapacak. Yazdıklarımı okudunuz mu?
Sorun da o zaten. Teki sıfırlanarak yapılabilecekken diğerini neden sıfırlatıyorsunuz? Verilerini nereye yedekleyecek. Siz kendi yazdıklarınızı okuyor musunuz?

Bence Boot bölümü SATA SSD'ye, Windows ise NVMe SSD'ye kuruldu. İsterseniz sadece NVMe SSD takılı iken tekrardan format atın. Format atmadan da sorunu CMD üzerinden birkaç komutla çözebilirsiniz fakat o kısımları pek bilmiyorum.

Format atarken sadece NVMe diski seçmiş olmama rağmen anlamadığım bir şekilde senin dediğin gibi olmuş. SATA SSD'yi çıkartıp tekrar format atıp durumdan sizide bilgilendireceğim. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı