SATA2 ile SATA3 arasında ne kadar performans farkı olur?

Fatalis

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcısı
Samsung'un 750 EVO 120GB'lık SSD'sini kullanmaktayım ve şu an SATA II kablo ile sistemime bağlanıyor, SATA III kablo alırsam performans farkı olur mu? Olursa ne kadar olur, sistemin açılış & kapanış hızlarında bir fark yaratır mı? Anakartım MSi A320 Pro VH Plus yani SATA III slotları bulunan bir model.

Şuan aldığın değerleri görebilir miyiz? Samsung Megician yazılımı ile testi gerçekleştirebilirsin.
SATA kablolarda genelde versiyon ayrımı bulunmaz ancak SATA II düzeyinde aktarım sağlayan bir kablo varsa şayet elbette performansta hissedilir fark yaşatacaktır; açılış hızına da yansıyacaktır.

Ancak öncesinde; güncel olarak aldığın değerleri görmek istiyorum.

Yanlış bilmiyorsam SATA kabloları arasında performans farkı yok. Önemli olan anakartınızın SATA portu. SATA 2'yse alacağınız hız 300 Mb, Sata 3'se 600 MB üst sınır. Detaylı bilgi içinde şunu bırakayım.

Kabloların da hızlara etki ettiğini düşünerek sormuştum soruyu, etki etmediğini bilmiyordum ancak yine de test sonuçları:

396275

Sanırım değerler tam da olması gerektiği gibi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı